Porady

Pianka tapicerska – właściwości i zastosowanie

Pianka tapicerska – właściwości i zastosowanie

Poliuretanowa  pianka tapicerska jest produktem mającym szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Zarówno wyściełanie mebli tapicerowanych, podsufitek, drzwi samochodowych, jak również wyciszanie tapicerowanych drzwi w mieszkaniu czy biurach lub skuteczne uszczelnianie wymaga zastosowania pianki poliuretanowej o różnej gęstości i sztywności.

Jakie są właściwości pianki tapicerskiej?

Pianka tapicerska używana jest przede wszystkim do wypełniania mebli w mieszkaniach, tapicerki samochodowej i drzwiowej. Jest to materiał elastyczny, bardzo wytrzymały na odkształcenia, a przy tym znakomicie izolujący i amortyzujący. Dzięki tym własnościom meble są wygodne i miękkie, a siedzenie czy spanie na materacach wypełnionych poliuretanem daje wypoczynek i sprawia przyjemność.

Zakup pianki –  co wiedzieć należy?

Przed zakupem pianki należy sprawdzić podstawowy parametr jakim cechuje się pianka tapicerska, czyli jej gęstość. To właśnie ten czynnik decyduje o miękkości czy twardości pianki. W zależności od przeznaczenia inne muszą być parametry pianki. Jeśli chcemy samodzielnie dokonać renowacji starego mebla, a nie mamy wystarczającej wiedzy na temat  rodzajów pianek, warto poprosić o poradę tapicera lub pracownika sklepu z piankami. Użycie zbyt gęstej lub za miękkiej pianki zadecyduje o sprężystości, stopniu wygody, odkształcaniu się mebla w miejscu częstego użytkowania – obciążenia.

Pianka tapicerska z reguły sprzedawana jest w arkuszach o wymiarach 200 cm x 120 cm. Grubość arkusza waha się od 0,5 cm do 12 cm. 

Istnieją również producenci, którzy oferują piankę tapicerską w formach innych niż arkusze – kształtki, kliny, bloki itp.

Pianka tapicerska w budownictwie

Wygodne meble wykorzystywane w różnych pomieszczeniach, to podstawowe zastosowanie pianki tapicerskiej.  W budownictwie wykorzystuje się poliuretanowe pianki w sprayu do izolacji. Arkusze pianki tapicerskiej z charakterystycznymi piramidkami służą do budowy pomieszczeń o szczególnej akustyce, na przykład studiów nagrań.

Najczęściej używane pianki

Aby samodzielnie dokonać zakupu pianki tapicerskiej warto zapamiętać kilka oznaczeń tego produktu:

T35 – najbardziej popularna pianka do wygodnych mebli wysokiej jakości,

T30 – dość wysoki stopień wygody, siedziska i meble dobrej jakości,

T25 –  gęstość i sprężystość dość wysoka, produkcja siedzisk niskiej jakości,

T20 – niska gęstość, sprężystość i twardość – uzupełnianie ubytków w meblach, podłokietniki, legowiska dla zwierząt

T14 – oparcia i meble ogrodowe

Literą T oznacza się gęstość pianki.

Oznaczenia RF stosuje się przy trudnopalności – zastosowanie w meblach specjalistycznych, a HR to oznaczenia pianki gładkiej, oddychającej, elastycznej, szybko odkształcającej się, używanej do produkcji materaców i najdroższych mebli ekskluzywnych.

Niezależnie od przeznaczenia zawsze należy sprawdzić, czy pianka posiada Atest Higieniczny, a w przypadku zamiaru zastosowania pianki w produktach dziecięcych wymagane jest Świadectwo Jakości Zdrowotnej.

Similar Posts