Porady

Czyszczenie katalityczne – najlepszy sposób na czysty piekarnik!

Czyszczenie katalityczne – najlepszy sposób na czysty piekarnik!

Potrawy przyrządzane za pomocą piekarnika są niezwykle smaczne, jednak często powodują trwałe zabrudzenia. Piekarnik brudzi się bardzo szybko to potwierdzi chyba każdy! Dowiedz się, na czym polega czyszczenie katalityczne i dlaczego jest tak skuteczne! 

Na czym polega kataliza piekarnika?

Czyszczenie katalityczne odbywa się dzięki specjalnym wkładom, które umieszcza się wewnątrz piekarnika. Pokryte specjalną substancją wkłady wchłaniają tłuszcz i spopielają go już w temperaturze 200 stopni. Po procesie dopalania katalitycznego, który trwa około 30 minut, należy poczekać, aż piekarnik przestygnie. Następnie wyjmuje się wkłady katalityczne, które wygodnie można umyć w zmywarce lub tradycyjnie pod kranem, a piekarnik nie wymaga już szorowania, a jedynie wytarcia spopielonych zabrudzeń. Dodatkowa korzyść z wkładów katalitycznych to ich aktywne działanie w czasie pieczenia, ponieważ pochłaniają one większość zanieczyszczeń, zapobiegając tym samym brudzeniu się ścian piekarnika, a to właśnie je zwykle najtrudniej jest doczyścić. 

Wkłady katalityczne gdzie można je kupić?

Wkłady do piekarnika z funkcją katalizy trzeba wymieniać co 2-3 lata. Dokładny czas zależy od częstotliwości korzystania z piekarnika i stopnia zużycia wkładów. Jeżeli często korzystasz z piekarnika, możesz je wymienić nawet po kilkunastu miesiącach. Specjalne wkłady otrzymasz w każdym sklepie AGD, ich ceny wahają się od 30 do 100 zł. Dobre wkłady posłużą dłużej i będą działać lepiej, dlatego warto decydować się na wyższą jakość. Rodzaj wkładów, jakie będą potrzebne, zależy również od rodzaju kuchenki. 

Czy kataliza to najskuteczniejszy sposób czyszczenia piekarnika?

Czyszczenie katalityczne jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań dla czystego wnętrza kuchenki. Znacznie ułatwia usunięcie zabrudzeń po korzystaniu z piekarnika i zapobiega tworzeniu się trwałych zabrudzeń. Co prawda myć trzeba również wkłady katalityczne, ale jest to dużo mniej absorbujące niż szorowanie przypalonego piekarnika. Mimo wysokiej skuteczności kataliza nie jest najlepszym sposobem czyszczenia piekarników, ponieważ bardziej zaawansowane jest czyszczenie pirolityczne. Kuchenki z funkcją pirolizy mają możliwość nagrzania się aż do 500 stopni, które zamieniają wszystkie zabrudzenia na popiół. Taki sposób wymaga jednak odpowiednich warunków, za to czyszczenie katalityczne jest polecane wszystkim. 

Czyszczenie katalityczne to oszczędność Twojego czasu i energii, przy stosunkowo niewielkim nakładzie kosztów. Rozwiązanie jest szczególnie polecane miłośnikom pieczenia i gotowania, co wiąże się z częstym korzystaniem z piekarnika. 

Similar Posts