Porady

Jak zrobić bramę garażową?

Jak zrobić bramę garażową?

Garaż to bardzo potrzebne miejsce w każdym domu nie tylko jeżeli chodzi o samochód. Trzymamy tam także potrzebne cały rok narzędzia, opony do auta i wiele innych potrzebnych przedmiotów. Taki obiekt potrzebuje oczywiście odpowiedniej bramy garażowej. To, jakie skrzydło bramy wybierzemy. zależy tylko od naszych indywidualnych preferencji oraz tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Jak zrobić bramę garażową? O czym pamiętać zabierając się do tego przedsięwzięcia samodzielnie?

Jaki otwór na bramę garażową?

Zanim przejdziemy do jakichkolwiek prac. Musimy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem jest określenie parametrów, które powinien mieć otwór na bramę garażową. Powinniśmy na samym początku zacząć przeglądać wymiary dostępnych bram garażowych i zadbać o to, aby wybrany model pasował do otworu.

Zazwyczaj w projekcie budowy wymiary są dokładnie ujęte, tak więc nie musimy samodzielnie się zastanawiać oraz mierzyć, jak szeroki wjazd zastosować. Szacuje się, że odpowiednim otworem na bramy garażowe jest ten o wysokości od 200 do 260 cm oraz szerokości od 200 do 250 cm. Jeżeli jest to garaż podwójny, to w takim przypadku szerokość powinna być dwukrotnie większa. To jakie bramy garażowe zastosujemy, zależy także w dużej mierze od gabarytów naszego auta. Wpływ na to mogą mieć wszelkie dodatki jak np. bagażnik dachowy. Istnieje również możliwość wykonania wyższego otworu na bramę, jeżeli chcemy garażować samochód dostawczy.

Sprawdź najlepsze bramy garażowe na: https://oknarolety.com

Ocieplenie otworu bramy garażowej

Bardzo istotnym punktem w bramie garażowej jest jej ocieplenie. Dzięki temu unikniemy mostków termicznych, czyli miejsc, w których będzie uciekało ciepło. To właśnie brama garażowa jest miejscem, przez które może uciekać znaczna ilość ciepła. Warto pamiętać, że montaż ocieplenia już po montażu będzie mniej skuteczny.

Aby stworzyć optymalnie ocieplenie, należy wykonać je w pierwszej kolejności, tuż po tym jak wybierzemy punkty mocowania oraz powstanie gotowa brama. Pamiętajmy, że otwór pod bramę powinien być o kilka centymetrów szerszy od bramy. Samo ocieplenie można wykonać za pomocą styropianu lub polistyrenu. Przygotowany otwór można wówczas zatynkować i wykończyć.

Otwór na bramę garażową – potrzebne instalacje

Niemal wszystkie montowane obecnie bramy posiadają napęd. Takie rozwiązanie z pewnością jest o wiele wygodniejsze i komfortowe. W takim przypadku warto pamiętać o doprowadzeniu do skrzydła instalacji elektrycznej. Już na początkowym etapie, gdy jeszcze brama nie jest zainstalowana, powinniśmy ustalić, gdzie znajdzie się system automatyki. Zasilanie jest konieczne podczas montażu. Jego brak będzie powodował konieczność kucia sufitu lub ściany, aby poprowadzić potrzebne przewody.

Jaka brama garażowa?

Następnym krokiem jest wybór bramy. Garaż powinien być dopasowany do elewacji. Obecnie producenci proponują swoim klientom szeroki wybór. Możemy wybrać różne otwieranie, kolory i wzory. Dużą popularnością cieszą się bramy imitujące słoje drewna. Dostępne są także wzory wykończone podobnie jak drzwi wejściowe, furtki itp. co pozwala idealnie dopasować bramę do otoczenia domu i jego elewacji.

Similar Posts