Porady

Czy warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Czy warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Mając większą ilość gotówki, możesz zastanawiać się nad zakupem nieruchomości poza granicami Polski. Marzeniem większości ludzi kochających ciepło i wypoczynek, jest słoneczna Hiszpania. Czy to będzie nieruchomość przeznaczona, na spędzanie w niej wakacje, czy taka, do której zapragniesz przeprowadzić się na stałe, to musisz liczyć się z tym, że cena jej zakupu oraz utrzymania będzie wyższa niż w naszym kraju. Z tekstu dowiesz się, jak wybrać najlepszą nieruchomość dla siebie i jakie będą koszty z nią związane. Zapraszam do artykułu.

Wybrać dom czy apartament?

Wybór odpowiedniej nieruchomości nie należy do najłatwiejszych. Podstawowe kryteria to przede wszystkim miejsce i cena. Znalezienie domu lub willi nad samym wybrzeżem w dobrej cenie graniczy z cudem. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem posiadłości z widokiem na morze, powinieneś zastanowić się nad kupnem apartamentu. Natomiast jeśli myślisz nad zainwestowaniem w nieruchomość, z dala od miejskiego szumu lub turystycznego kurortu, to śmiało możesz się rozglądać za niewielkim domkiem pod miastem lub willą na hiszpańskiej wsi.

Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii

Hiszpański rynek nieruchomości ma wiele wymagań, dlatego przed zakupem nieruchomości Hiszpania opłaca się przeprowadzić rozeznanie. Wiedza, czego się spodziewać, kupując nieruchomość w Hiszpanii, może pomóc uniknąć pułapek związanych z zakładaniem życia za granicą lub chęci kupienia i późniejszego wynajmowania nieruchomości. Czynniki, o których należy pamiętać przy zakupie hiszpańskiej nieruchomości, obejmują oszustwa związane z nieruchomościami (nigdy nie kupuj nieruchomości, nie będąc na miejscu) oraz wysoki podatek od zysków kapitałowych i wahania na hiszpańskim rynku nieruchomości. Koszt samych nieruchomości bywa naprawdę wysoki. Wszystko uzależnione jest od ich powierzchni oraz lokalizacji. Apartament na wybrzeżu będzie dużo droższy niż dom w centralnej Hiszpanii. Warto więc wziąć to pod uwagę. Koszty eksploatacyjne będą na pewno droższe niż w Polsce. Prąd, woda, gaz w Hiszpanii jest droższy o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Kupując dom w Hiszpanii, możesz zastanowić się nad coraz popularniejszą energią odnawialną, która w racjonalny sposób pomoże zredukować Ci koszty. Założenie paneli solarnych na dach w celu ogrzania wody i paneli fotowoltaicznych na działce w celu produkcji prądu przyniesie realne zyski i pomoże choć trochę zaoszczędzić.

Przepisy formalno-prawne

Jeśli myślisz o zakupie domu w Hiszpanii jako obcokrajowiec, będziesz musiał uporać się z pewną biurokracją, zanim będziesz mógł kupić jakąkolwiek nieruchomość. Przede wszystkim przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii jako obcokrajowiec potrzebujesz numeru NIE, który jest jak nasz PESEL. Jest to unikalny numer, niezbędny do przeprowadzenia każdej transakcji w Hiszpanii. Ponieważ musi znajdować się na wszystkich dokumentach, które podpisujesz lub wydajesz w Hiszpanii, musisz go mieć przed podpisaniem aktu notarialnego. Co więcej, chociaż nie jest to obowiązkowe, posiadanie konta bankowego w Hiszpanii ułatwi wszelkie formalności, ponieważ przyspieszy płatności i zaoszczędzi pieniędzy na przewalutowaniu i prowizjach bankowych. Będąc już w posiadaniu nieruchomości w Hiszpanii, musisz pamiętać, żeby wyznaczyć przedstawiciela podatkowego, jeśli nie mieszkasz na stałe w Hiszpanii. Będzie on dokonywał w Twoim imieniu wszelkich formalności związanych z płaceniem podatków. 

Similar Posts