Porady

Co to jest HEMS i jakie są korzyści z jego stosowania?

Co to jest HEMS i jakie są korzyści z jego stosowania?

Budowa inteligentnego domu to coraz częściej codzienność w branży budowlanej, a nie rzadkość, jak to było jeszcze kilka lat temu. Wiąże się to z ciągłym rozwojem technologicznym, ale i wzrostem cen energii i chęcią optymalizacji kosztów jej wykorzystania. Warto w związku z tym dowiedzieć się, co to jest HEMS i jakie są korzyści z jego stosowania.

Co kryje się pod skrótem HEMS? 

Warto wiedzieć, że HEMS to po prostu System Zarządzania Energią Domową (Home Energy Management System), który zakłada osiągnięcie najwyższego poziomu efektywności energetycznej poprzez optymalizację zużycia energii. Taki system pozwala na stworzenie energooszczędnego i ekologicznego budynku, redukcję rachunków za energię. HEMS tworzy sprzęt i oprogramowanie, które współpracują, aby efektywnie zarządzać energią. Niezbędne do działania systemu są moduły komunikacyjne wbudowane w inwerter hybrydowy. System Zarządzania Energią Domową może łączyć się z instalacją fotowoltaiczną i zarządzać nadwyżkami energii, które mogą być wykorzystane na włączenie pralki, zmywarki czy ogrzanie CWU, a także bardziej efektywne wykorzystanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a w przypadku zaawansowanych budynków i posiadania samochodu elektrycznego – także jego naładowania. Warto wiedzieć, że system wysyła informacje do użytkownika i analizy dotyczące zużycia energii. Dzięki temu użytkownik może zdecydować o włączeniu czy wyłączeniu danych urządzeń w zależności od większego wykorzystania energii bądź jej nadwyżki. W zaawansowanych systemach to sztuczna inteligencja na podstawie zachowania użytkownika optymalizuje zużycie energii.              

Poznaj niezbędne komponenty projektu inteligentnego domu 

Projekt inteligentnego domu powinien być wykonany przez profesjonalistów na etapie budowy i tworzenia instalacji elektrycznej lub gruntownej modernizacji. Najczęściej przewody zbiegają się do jednej dużej centralnej szafy rozdzielczej. Należy bardzo dobrze zaplanować rozmieszczenie wszystkich kabli, tak by nie było ich za mało. Zasada jest taka, że lepiej mieć w ścianach zbyt wiele kabli niż zbyt mało, jeśli planuje się systemy sterowania różnymi urządzeniami czy choćby temperaturą w pomieszczeniach. Racjonalne zaplanowanie gniazdek elektrycznych i punktów świetlnych, czujników ruchu jest bardzo istotne. Projekt powinien być tak wykonany, by można było łatwo dołączać kolejne elementy do istniejącego systemu inteligentnego domu. Warto tutaj wybrać zarówno rozwiązania technologiczne, jak i projekt firmy z wieloletnim doświadczeniem i zapoznać się z ofertą na stronie: nestino.pl. Projekt może zawierć zarówno inteligentne ogrzewanie z czujnikiem temperatury i ruchu i ogrzewaniem przestrzeni, w której znajdują się domownicy czy ograniczeniem energii w pomieszczeniach rzadziej użytkowanych, jak i inteligentne oświetlenie na czujnik ruchu, a także sterowane z poziomu aplikacji.             

Dlaczego warto wybierać HEMS do systemu inteligentnego domu? 

Automatyka domowa dzięki Systemowi Zarządzania Energią Domową może działać jeszcze efektywniej. Połączenie energii fotowoltaicznej i HEMS gwarantuje lepsze wykorzystanie energii ze słońca i zniwelowanie oddawania nadwyżek do sieci. Rachunki za energię mogą być zatem jeszcze niższe. Można z łatwością zarządzać urządzeniami podłączonymi do smart plugs w inteligentnym budynku nawet gdy jesteśmy poza domem. Pozostawienie podłączonego żelazka nie musi być już zagrożeniem, bo można szybko je wyłączyć i nie trzeba wracać do domu. System będzie chronił instalację przed powstawaniem zwarć i uszkodzeń.             

Similar Posts