RTV i AGD

Zasady regularnej pielęgnacji sprzętów AGD

Żywotność urządzeń AGD zależy nie tylko od ich klasy, ceny czy innowacyjności. Fakt, że coś służy nam do czyszczenia, nie oznacza, że sprzęt ten nie musi być regularnie czyszczony. W ogromnej większości używamy sprzętów, które nie potrafią “same o siebie zadbać”. Owszem funkcje samoczyszczenia występują już w wielu sprzętach domowego użytku, jednak jeszcze długo to nasza dbałość będzie bezpośrednio związana z czasem zdatności do użycia pralek, zmywarek czy ekspresów.

Filtr, odkamieniacz i dbałość o łożyska pralki 

Najwięcej pracy w każdym domu mają pralki. Często przepełnione pracują na długich programach codziennie lub nawet kilka razy w ciągu doby. Po pierwsze, warto je właściwie użytkować, otwierać po praniu i wietrzyć, nie przeciążać oraz oczywiście korzystać z trybu samoczyszczenia, bo ten w nowoczesnych pralkach występuje. Po drugie, warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki, które przy ustawieniu wysokiej temperatury skutecznie czyszczą wnętrze pralki. Dostępne wyłącznie w specjalistycznych sklepach, takich jak https://aquamelior.pl, odkamieniacze i środki do czyszczenia to gwarancja, że nasza pralka nagle nie odmówi posłuszeństwa. 

Bardzo podobnie sytuacja ma się ze zmywarkami, które również potrzebują tzw. cyklu na pusto, w którym nie wkładamy do wnętrza naczyń, a tylko środek do czyszczenia. Ze zmywarkami jest jeszcze taki problem, że część z nas wrzuca do nich naczynia z resztkami jedzenia, które prędzej czy później zablokują wewnętrzny mechanizm. Nie wolno też zapomnieć o regularnym czyszczeniu ramion, które spłukują naczynia, bo na nich również osadzają się resztki i osad z twardej wody. 

Czysta lodówka to lepsza jakość produktów

W dobie lodówek “no frost” coraz więcej z nas pozwala sobie na odkładanie czyszczenia wnętrza lodówki w nieskończoność. Tymczasem nawet jeśli lodówka pracuje poprawnie, w jej wnętrzu gromadzą się zabrudzenia i bakterie. Poza profesjonalnymi środkami do mycia zmywarek warto więc zaopatrzyć się w antybakteryjny filtr powietrza, który poradzi sobie z niewidocznymi, a niebezpiecznymi dla naszego zdrowia drobnoustrojami. 

Trudne życie piekarnika 

Szczególnie uporczywy brud powstaje w piekarnikach. Przypalone pozostałości jedzenia podgrzewane kilka lub kilkanaście razy stanowią niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, bo wytrącają się z nich szkodliwe dla układu pokarmowego pozostałości po spalaniu. Warto zatem pozbywać się zabrudzeń na bieżąco. Szczęśliwie producenci piekarników oferują całą gamę mleczek do czyszczenia, które pozostawione na chwilę na przypalonej powierzchni, świetnie poradzą sobie z jej oczyszczeniem. Zbędne staje się więc szorowanie. Wśród niezawodnych domowych sposobów radzenia sobie z przepaleniami w piekarniku, zdecydowanym numerem jeden jest pryskanie roztworem octu z wodą – najlepiej po każdym użyciu. 

Pamiętajmy dodatkowo, że odkurzacze, mikrofalówki i inne sprzęty AGD powinny być czyszczone na zewnątrz i wewnątrz przynajmniej raz na kilkanaście użyć.

Similar Posts