Nieruchomości

Mieszkania Polaków: ile metrów kwadratowych mają średnio?

Mieszkania Polaków: ile metrów kwadratowych mają średnio?

Mieszkania na sprzedaż w Polsce mają różną powierzchnię. Do wyboru są zarówno mniejsze, jak i większe. Wielkość mieszkania jest głównym czynnikiem determinującym cenę – im większe, tym droższe. Jednak Polacy patrzą nie tylko na cenę, ale także na swoje potrzeby. Ile metrów kwadratowych mają średnio mieszkania Polaków?

Najczęściej wybierane są mieszkania małe i średnie

Nie da się nie zauważyć, że powierzchnia wybieranych mieszkań jest coraz mniejsza. Już nawet developerzy to zauważają i przygotowują mniejsze mieszkania na sprzedaż. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe. Przy czym trzeba dodać, że te pokoje są sytuowane na coraz mniejszej powierzchni. Mieszkania mają więc coraz mniejsze pomieszczenia.

Najczęściej mieszkania kupują single lub młode, bezdzietne jeszcze małżeństwa. Również starsze małżeństwa, których dzieci już się wyprowadziły, nierzadko zmieniają lokum na mniejsze, gdyż nie potrzebują już aż tyle miejsca, a duże mieszkanie kosztuje, bo od powierzchni zależy także czynsz. Jedynie rodziny z dziećmi decydują się na większe mieszkania, ale też nie są to oczywiście jakieś ogromne apartamenty.

Jaką powierzchnię mają średnio mieszkania Polaków?

Dawniej metraż mieszkania dwu lub trzypokojowego oscylował wokół 50 – 70 metrów kwadratowych. Dziś nikogo nie dziwi już mieszkanie, w którym dwa pokoje są rozlokowane na powierzchni 40 metrów kwadratowych. Można także spotkać mieszkania na sprzedaż o powierzchni nawet około 30 metrów kwadratowych.

Lokale z trzema pokojami zaś mają dzisiaj powierzchnie wynoszące około 55 – 60 metrów kwadratowych. Na pewno coraz wyższe ceny mają wpływ na wielkość mieszkań wybieranych przez Polaków, a to z kolei wpływa na kolejne mieszkania, które pojawiają się na rynku.

Jednak Polacy idą też za potrzebą – singiel doskonale wie, że wystarczy mu te 30 – 40 metrów kwadratowych i nawet nie szuka większego mieszkania. Ponadto małe mieszkania mają jeszcze jedną zaletę – mniej sprzątania niż w dużym.

Oferty mieszkań na sprzedaż można znaleźć w serwisie Gratka.pl, który w 2020 r. obchodzi jubileusz 20-lecia.

Similar Posts