Nieruchomości

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź koszt czynszu i innych opłat!

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź koszt czynszu i innych opłat!

Zakupienie mieszkania jest zawsze ważną decyzją, która wymaga dokładnego przemyślenia. Pod uwagę warto wziąć wtedy nie tylko cenę danej nieruchomości, ale również koszty związane z jej użytkowaniem.

Korzystanie z mieszkania oznacza szereg dodatkowych kosztów, o których warto pamiętać w momencie wyboru najlepszej oferty dla siebie. Główną opłatą jest w tym przypadku czynsz, a mianowicie jest to opłatą, jaką wnosi się do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Można spotkać się także z zamiennymi nazwami czynszu, na przykład „opłaty mieszkaniowe” czy też „opłaty eksploatacyjne”. Czynsz może wynosić od około 300 złotych do nawet ponad 700 złotych za nieruchomość, dlatego też może być to spory wydatek związany z utrzymaniem wybranego mieszkania.

W skład czynszu wchodzą najczęściej:

  • opłaty za bieżącą eksploatację nieruchomości, w tym wynagrodzenie dla zarządcy nieruchomości i zarządu, podatki od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste, a także inne koszty eksploatacyjne
  • opłaty na fundusz remontowy – koszty związane z remontami bieżącymi i większymi opłatami za remonty nieruchomości
  • opłaty za media – opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków, opłaty za centralne ogrzewanie, gdy takie znajduje się w budynku

Poza powyższymi opłatami właściciel nieruchomości płaci także inne rachunki, w tym rachunki za prąd, za telewizję, za telekomunikację – telefon, internet, za gaz, gdy posiada własny kocioł gazowy.

Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź koszt czynszu!

Zatem wtedy, gdy chcemy zakupić lokal mieszkalny, powinniśmy zawsze sprawdzić, jakie będą związane z nim koszty eksploatacji. Jeżeli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, w takim przypadku koszty możemy sprawdzić od razu. Gdy mieszkanie jest nowe, wówczas deweloper powinien podać nam orientacyjne koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Podsumowując, gdy zamieszamy kupić mieszkanie, pamiętajmy o tym, że jego użytkowanie związane jest również z szeregiem innych opłat. Warto uwzględnić je przy poszukiwaniu najlepszej oferty dla siebie!

Similar Posts