Może się wydawać, że wraz z wyborem gotowego projektu domu z szerokiego katalogu jednej z pracowni architektonicznych nasze zmartwienia się kończą. Jednak wybór najbardziej pasującego nam modelu domu to jedno. Projekt domu składa się tak naprawdę z szeregu dokumentów, a zanim będziemy mogli go postawić na działce, to będziemy musieli zdobyć pozwolenie o budowę, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Właśnie tym kwestiom poświęciliśmy niniejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy o lektury.
Gotowy projekt domu – lista dokumentów
Jak wspomnieliśmy we wstępie – gotowy projekt domu to nie tylko wizualizacja budynku, który może zostać wzniesiony na naszej działce. To przede wszystkim szereg dokumentów, wśród których znajdują się następujące „papiery”: projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny, projekt wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji gazowej i centralnego ogrzewania. Całości dopełniają projekty wewnętrznej instalacji elektrycznej i odgromowej, lista dodatkowych materiałów, a także charakterystyka energetyczna. By projekt był kompletny potrzeba go jeszcze dopasować pod konkretny typ działki. Adaptacją tego typu zajmują się lokalni architekci.
Wniosek o budowę – krok po kroku
By móc rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu, musimy wystąpić o pozwolenie, składając wniosek o budowę. Dokument ten jest podzielony na dwie części i składa się go w urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Pierwszy dokument we wniosku to opisany wyżej „gotowy projekt domu” już po adaptacji. Drugi dokument to z kolei projekt zagospodarowania działki. Najlepiej poprosić o sporządzenie obu dokumentów tego samego architekta lokalnego, by mieć pewność, że będą one ze sobą kompatybilne. Przyspieszy to również proces uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Zalety gotowych projektów
Klienci, którzy skorzystali z usług pracowni architektonicznych i wybrali gotowe projekty domów (jednorodzinnych, parterowych, wielokondygnacyjnych, w zabudowie bliźniaczej lub wolnostojących) chwalą sobie to rozwiązanie. Jest ono szybsze i tańsze niż zlecanie wykonania projektu indywidualnego, a także sprawdzone na „poprzednich klientach”. Jeśli oni nie wracali z reklamacją, to znaczy, że pracownia architektoniczna, której projekty wybraliśmy, jest prawdopodobnie godna zaufania. Pamiętajmy, że pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu.