Porady

Tanie ogrzewanie do biura – co wybrać?

Tanie ogrzewanie do biura – co wybrać?

Efektywność pracy w biurze zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest zapewnienie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite systemy grzewcze. Które z nich są nie tylko wydajne, ale też tanie? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Dlaczego właściwa temperatura w miejscu pracy jest tak ważna?

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w biurze to obowiązek każdego pracodawcy. Przepisy BHP jasno określają, że w miejscu przeznaczonym na pracę biurową temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Nie ma co prawda określonej górnej granicy, zaleca się jednak, by temperatura nie przekroczyła 28 stopni. Jeśli do tego dojdzie, pracodawca musi dostarczyć pracownikom m.in. napoje chłodzące.

Ogrzewanie biurowe – wydajne instalacje grzewcze

Ogrzewanie do biura często przybiera formy zbliżone do ogrzewania domowego. W wielu budynkach bywają to instalacje, podłączone do centralnego pieca, który zasila grzejniki rozmieszczone w poszczególnych pomieszczeniach. Najbardziej ekonomiczne bywają kotły na paliwa stałe, a zwłaszcza ekogroszek, drewno lub przyjazny środowisku pellet.

Innym rozwiązaniem, które coraz chętniej stosuje się w biurach, jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu zapewnia się optymalny rozkład temperatur we wnętrzu, co przekłada się na zwiększenie wydajności pracowników podczas realizacji zadań służbowych.

W wielu biurach, gdy temperatura spada znacznie poza sezonem grzewczym, zamiast uruchamiać główną instalację, do ogrzania przestrzeni do pracy niejednokrotnie wykorzystuje się klimatyzacje z modułem grzewczym. Pozwala to utrzymać optymalne warunki termiczne w biurze o każdej porze roku.

Ogrzewanie do biura – grzejniki mobilne

Oprócz rozbudowanych instalacji w pomieszczeniach biurowych często stosuje się także grzejniki mobilne. Są to urządzenia bardzo praktyczne i chętnie używane. Dlaczego? W wielu biurach pojawia się konieczność okazjonalnego dogrzania niektórych przestrzeni, z których korzysta się nieregularnie. Grzejniki przenośne, praktyczne termowentylatory lub promienniki, sprawdzają się w tej roli idealnie.

Używa się ich także we wnętrzach, gdzie z różnych powodów nie można zbudować standardowej instalacji (nieopłacalność inwestycji, zakaz ingerowania w zabytkową architekturę etc.). W takich biurach przenośne urządzenia grzewcze o wysokiej wydajności i niskim zużyciu energii stają się podstawowym rozwiązaniem, by zapewnić komfort cieplny dla wszystkich osób przebywających we wnętrzach.

Szczególnie ciekawe parametry wykazują pod tym względem elektryczne promienniki podczerwieni. To niewielkie urządzenia grzewcze, które nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, a ciała stałe, znajdujące się na drodze fal podczerwonych. Oznacza to, że szybko dają odczucie ciepła, co przekłada się na większy komfort cieplny nawet w dużych pomieszczeniach.

Promienniki można ustawić w dowolnym miejscu biura, bądź zawiesić na ścianie. Wiele modeli posiada regulację, pozwalającą na kierunkowanie ciepła i precyzyjne ogrzewanie wybranej części wnętrza.

Rekuperacja w biurze – co można zyskać?

Oprócz standardowych systemów grzewczych w biurze, warto zastanowić się nad wykorzystaniem nowoczesnych wentylacji mechanicznych z wymiennikami ciepła.

Dzięki wprowadzeniu do biur rekuperatorów udaje się bowiem odzyskać część ciepła z powietrza usuwanego z wnętrz. Używa się go do ogrzania świeżego powietrza, wprowadzanego oddzielnymi kanałami do wszystkich pomieszczeń w budynku.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem w biurze – dopasowanie warunków i harmonogramy grzewcze

Sposobem na obniżenie rachunków za biurowe ogrzewanie, paradoksalnie może być inwestycja w zdalne sterowanie urządzeniami grzewczymi. Inteligentne systemy pozwalają bowiem na precyzyjne dopasowywanie temperatury w każdym z pomieszczeń przy pomocy urządzeń mobilnych, jak telefony i tablety. Na bieżąco ma się też podgląd bieżącej wydajności urządzenia lub zużycia energii elektrycznej w przypadku grzejników elektrycznych.

Inteligentne ogrzewanie, dostępne w sklepie https://econovli.pl/, umożliwia tworzenie harmonogramów grzewczych, dzięki czemu ogrzewanie uruchamia się lub wyłącza automatycznie, o ściśle określonych porach. Tak zmniejsza się nakłady na ogrzewanie i ogranicza straty, związane z ogrzewaniem wnętrz na przykład w nocy, gdy nikogo nie ma w budynku.

Ogrzewanie biurowe – funkcjonalność i ekonomika działania

Nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają łatwo i skutecznie ogrzać każde biuro. Dzięki wielu praktycznym rozwiązaniom niejednokrotnie udaje się ograniczyć wydatki na ogrzewanie, przy zapewnieniu wszystkim pracownikom optymalnych warunków do działania. A to przekłada się na większą efektywność, lepsze samopoczucie zespołu, a przez to też na poprawę kondycji całej firmy.

Similar Posts