Porady

Jak wybierać oświetlenie zewnętrzne? Doradzamy!

Jak wybierać oświetlenie zewnętrzne? Doradzamy!

Lampy stosowane na elewacji domu oraz w ogrodzie decydują nie tylko o estetyce przestrzeni zewnętrznej. Dzięki nim poruszanie się po zmroku i o świcie, szczególnie w porze zimowej, jest znacznie wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczne. Jak jednak wybrać odpowiednie oświetlenie do części zewnętrznych?

Oświetlenie ścieżek

Bardzo ważne jest oświetlenie wszystkich ścieżek. Poruszamy się po nich bowiem nie tylko za dnia, ale i wieczorem, nocą, tuż nad ranem lub wtedy, gdy zaczyna się ściemniać. Oświetlone ścieżki pozwalają na bezpieczne poruszanie się po nich o dowolnej porze. Jakie lampy tutaj zastosować?

Można wybrać słupki z LED-owym źródłem światła, które są energooszczędne, a przy okazji estetyczne. Wystarczy ustawić je w równych odstępach, tuż przy ścieżkach. Innym rozwiązaniem są lampy solarne, które do działania potrzebują jedynie promieni słonecznych. Są o tyle wygodne, że nie wymagają tworzenia dla nich instalacji elektrycznej, ukrywania przewodów i szukania miejsca na nowe kontakty.

Słupki oświetleniowe, również te, które przypominają kształtem małe latarnie, można znaleźć w ofercie sklepu Azzardo.com.pl. Ich estetyka z powodzeniem wpisuje się w dowolną aranżację zielonej przestrzeni, ponadto pasują do każdej architektury domostwa.

Lampy najazdowe

Oświetlenie najazdowe warto zastosować w okolicach garażu i w podjeździe do niego. Są one odporne na nacisk, dlatego parkowanie samochodem w przydomowym garażu oraz wyjeżdżanie z niego, nie wpłynie na ich uszkodzenie.

Wkomponowane w podłoże dają subtelną, ale wystarczającą świetlną poświatę, aby dostrzec nawet nocą podjazd prowadzący do garażu. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to ich uwzględnienie w projekcie domu, ponieważ będą wymagały przemyślenia, jak i gdzie ułożyć poszczególne elementy instalacji elektrycznej.

Oświetlenie na tarasie

Na tarasie toczy się wieczorne i weekendowe życie. To doskonałe miejsce do relaksu w pojedynkę, wspólnego spożywania posiłków z rodziną w porze letniej oraz imprez ze znajomymi, np. w wolne weekendy. I tutaj nie może zabraknąć odpowiednio dobranego oświetlenia.

Lampy dobieramy w zależności od tego, na ile jest osłonięty taras. Jeśli jest całkowicie otwarty, potrzebne są lampy odporne na działanie czynników zewnętrznych, z zamkniętymi kloszami, szczelne, które nie przepuszczają wilgoci. Zamknięty taras daje nieco więcej możliwości. Można w nim zastosować także dekoracyjne lampki cotton balls, które tworzą wyjątkową atmosferę, szczególnie w otoczeniu roślin, wieczorową porą.

O czym należy pamiętać?

O oświetleniu zewnętrznym należy pomyśleć już na etapie projektowania domu i ogrodu, ponieważ potrzebna będzie odpowiednio rozplanowana instalacja elektryczna. W późniejszym czasie jej przygotowanie lub jakiekolwiek zmiany mogą być trudne i drogie w wykonaniu, a nawet niemożliwe.

Każda lampa musi oferować wysoką ochronę przed działaniem zanieczyszczeń i czynników atmosferycznych. Parametr ten określa się jako IP. Im jest on wyższy, tym lepsza ochrona. Jeśli zaś chodzi o lampy umieszczane w podłożu, dodatkowo będzie się liczyć odporność na nacisk i uszkodzenia mechaniczne.

Warto także przemyśleć, które rośliny mają być podświetlone w ogrodzie. Nie każdy gatunek dobrze znosi mocne światło, ponadto to, co w teorii wygląda ciekawie i estetycznie, w praktyce może takie nie być. Koniecznie trzeba zweryfikować swoje plany oświetleniowe. W tej kwestii dobrze jest poradzić się fachowca.

Lampy zewnętrzne są nie tylko funkcjonalne, ale i podkreślają architekturę obiektu oraz zieloną przestrzeń. Przemyślmy zatem ich wybór.

Similar Posts