Porady

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy i remontu – co należy wiedzieć?

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy i remontu - co należy wiedzieć?

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy czy remontu przydaje się podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych, ale też zabezpieczenie sprzętu zostawionego bez opieki. To także świetny sposób na ogrodzenie i wydzielenie przestrzeni podczas imprez masowych. Co ciekawe, polskie prawo wcale nie precyzuje, czy takie ogrodzenie jest potrzebne. Więcej o obowiązujących przepisach i cenach ogrodzeń na zakup i wynajem znajdziesz w poniższym artykule. 

Jakie przepisy obowiązują w przypadku ogrodzenia tymczasowego?

Według polskiego prawa budowa ogrodzenia tymczasowego nie wymaga pozwolenia. Dotyczy to zresztą także ogrodzenia docelowego – może on zostać postawione na działce bez żadnych pozwoleń pod warunkiem, że jego wysokość nie przekracza 2,20 m. Jednak ogrodzenia tymczasowe stawiane na budowie muszą spełniać kilka wymogów bezpieczeństwa. Przede wszystkim ich zadaniem jest uniemożliwić wstęp na teren posesji osobom niepożądanym, które mogłyby się przez to znaleźć w niebezpieczeństwie. Dlatego ogrodzenie tymczasowe powinno być szczelne i wyraźnie zaznaczone powinny być strefy niebezpieczne, w których istnieje ryzyko spadania z wysokości przedmiotów – takie strefy muszą być oddzielone balustradami. 

Kiedy należy postawić tymczasowe ogrodzenie budowlane?

Powyższe zasady reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. Jednak jest ono na tyle nieprecyzyjne, że nie wynika z niego wprost, czy ogrodzenie budowlane jest wymagane czy nie. Wzmiankowane jest jedynie, że nadzorca budowy musi uniemożliwić wstęp osobom niepożądanym na teren budowy. Można to też zinterpretować w taki sposób, że wystarczy zatrudnienie stróżów, którzy całodobowo będą pilnowali danego miejsca. Lepiej jednak ogrodzenie stawiać z dwóch przyczyn. Po pierwsze, zapewnienie bezpieczeństwa osobom postronnym na placu budowy powinno stanowić moralny obowiązek nadzorcy budowy czy inwestora. Poza tym w ten sposób można uchronić się przed kradzieżą sprzętu pozostawionego bez opieki.

Tymczasowe ogrodzenia budowlane mogą też być z powodzeniem stosowane w przypadku imprez masowych. Poszczególne moduły, z których stworzone jest ogrodzenie, są zazwyczaj lekkie (zwłaszcza, jeśli stawiane są nie na betonowych, a na plastikowych stopkach lub wykonanych z tworzywa sztucznego, np. PVC). Są one też bardzo łatwe w demontażu i mogą pełnić funkcję bramy wjazdowej na teren wydarzenia. Możliwość wynajmu ogrodzenia tymczasowego sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich osób prywatnych, nie tylko firm budowlanych czy eventowych.  Nie trzeba się bowiem martwić o trzymanie modułów w magazynach.

Ile kosztuje ogrodzenie budowlane?

Ogrodzenia budowlane można wynająć lub zakupić – decyzja w tej kwestii wpłynie na cenę ostatecznej inwestycji. Również jakość wykonanego ogrodzenia i użyte materiały z pewnością będą miała wpływ na cenę. Przykładowo w ofercie firmy BM Rent znajdują się lekkie ogrodzenia tymczasowe zbudowane z paneli modułowych, łatwe do przeniesienia dzięki osadzeniu na stopkach z PVC. Wynajem jednego modułu o wymiarach 2 metry wysokości na 3,5 metra szerokości to ok. 47 groszy za dzień, przy czym w przypadku wynajmu na dłuższy okres cena za dzień wynajmu może spaść niemal dwukrotnie.  

 

https://www.bm-rent.pl/pl/wypozycz/ogrodzenia-budowlane

Cena zakupu ogrodzeń budowlanych to od 30 do nawet 230 złotych za moduł, w zależności od tego, z jakich materiałów został on wykonany (najdroższe jest ogrodzenie pełne budowlane z blachy trapezowej ocynkowanej). 

Similar Posts