Porady

Jakie cechy powinna mieć trwała mozaika podłogowa?

Jakie cechy powinna mieć trwała mozaika podłogowa?

Jednym z większych wyzwań podczas remontu domu czy mieszkania jest położenie podłogi. Jest to wyzwanie nie tylko pod katem finansowym ale również nastręcza wielu dylematów w kwestiach wyboru. Powinniśmy zatem dokładnie przemyśleć wybór rodzaju podłogi – po pierwsze nie będzie nam łatwo ją zmienić po kilku miesiącach użytkowania, po drugie musimy pamiętać, że wybór materiału na podłogę musi być dostosowany nie tylko do preferencji użytkownika, ale do specyficznych warunków panujących w danym pomieszczeniu, tj. do temperatury otoczenia, wilgotności czy rodzaju pomieszczenia  i ogrzewania.

Najpopularniejszym rozwiązaniem podłogowym od lat poza drewnem we wnętrzach są panele laminowane  – przystępne cenowo, estetyczne i łatwe w montażu, uniwersalne i w bogatej palecie barw, faktur i rozmiarów. W ostatnim czasie do wyboru mamy tez panele winylowe, jest to jednak nadal dosyć drogie rozwiązanie i nie dla każdego rodzaju wnętrza. Równie popularne wśród okładzin na podłogi są gresy, terakota czy ceramika w standardowych od lat formatach. Ale pamiętajmy, na drewnie, panelach czy standardowych płytkach świat się nie kończy – może warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniami? Może warto zaryzykować i odkryć te mniej popularne rozwiązania “podłogowe”?

Jak dobrze wybrać mozaikę na podłogę?

Jednym z mniej popularnych i nietypowych rozwiązań jest zyskująca w ostatnim czasie na popularności mozaika podłogowa. Na rynku do wyboru mamy całą gamę różnych mozaik od szklanych przez ceramiczna aż po metalowe czy nawet drewniane.

Szukając zatem mozaiki podłogowej kierujmy się nie tylko estetyką i jej wyglądem ale przede wszystkim tym, że mozaika stosowana na podłogę musi być trwała i antypoślizgowa. Nie każda mozaika więc będzie tutaj odpowiednia. W świecie mozaiki królują mozaiki ceramiczne. Pamiętaj jednak o tym, że również nie wszystkie okładziny ceramiczne nadają się na posadzki. Podstawowym kryterium wyboru musi być więc zachowanie odpowiednich parametrów. Kiedy decydujesz się na podłogową mozaikę ceramiczną pamiętaj, że wyróżniamy takie, które można układać na podłodze i na ścianie, na podłodze i tylko na ścianach. Wynika to z rodzaju płytek, ale również z ich gatunku i parametrów wytrzymałościowych.

Przed zakupem zawsze dokładnie sprawdzajmy oznaczenia, czy dana mozaika ceramiczna nadaje się na podłogę. Jeśli potrzebujemy mozaiki na podłogi do pomieszczeń narażonych na kontakt z wodą czy innymi płynnymi substancjami pamiętajmy, że możemy wtedy używać tylko płytek posiadających antypoślizgowość oznaczoną specjalnym współczynnikiem oznaczonym literką R, te antypoślizgowe zawsze maja R 10 i więcej. Ważną cechą okładzin ceramicznych jest też ich parametr odporności na ścieranie. Wyróżniamy 6 klas ścieralności okładzin ceramicznych im wyższa klasa tym płytki trwalsze.

Szeroki wachlarz możliwości.

Aby uzyskać efektowny wygląd wnętrza dzięki idealnie dobranej podłodze, należy zadbać aby wnętrze było spójna całością. Utrzymanie spójności wnętrza może polegać właśnie na powtarzalności danych wzorów czy surowców. Elementem spinającym pomieszczenia w spójną całość może stanowić piękna podłoga.

Doskonale sprawdzi się więc tutaj dobrze dobrana mozaika podłogowa. Jedną z najważniejszych cech takiej mozaiki jest to, że w zasadzie jeśli spełnia ona wymienione powyżej kryteria można ją stosować do każdego pomieszczenia w naszych wnętrzach. Z mozaik ceramicznych można układać jednolite eleganckie podłogi, w jednej barwie, czy odcieniu, ale także dzięki ich szerokim możliwościom aranżacyjnym można uzyskać z nich różne wzory czy ciekawe, stylowe zestawienia. Dają one również możliwość samodzielnego projektowania niepowtarzalnych, unikalnych wzorów podłogi. Wybór mozaiki ceramicznej dedykowanej również do podłóg znajdziesz w szerokiej ofercie marki Raw Decor – mistrzach mozaiki, specjalizujących się w mozaikach również tych podłogowych. Takie mozaiki bez problemu kupisz z wysyłką w 48h na stronie sklepu www.rawdecor.pl

Zachowując odpowiednie parametry okładzin w postaci mozaiki na podłogę przy jednoczesnym pięknym, unikalnym wzornictwie osiągniemy sukces i będziemy cieszyć się pięknie wykończonymi podłogami przez długie lata.

Similar Posts