Porady

Jakie krzesła wybrać do salonu?

Jakie krzesła wybrać do salonu?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Dlatego jego aranżację należy dokładnie przemyśleć. Oprócz kanapy powinno się wyodrębnić przestrzeń na stół z krzesłami. Jakie krzesła wybrać do salonu, aby było modnie i wygodnie?

O czym pamiętać, kupując krzesła do salonu?

W niewielkich mieszkaniach nie ma osobnej jadalni. Kreuje się ją zazwyczaj w pokoju dziennym, wydzielając kawałek wolnej przestrzeni, w której umieszcza się stół oraz krzesła. Decydując się na zakup zarówno stołu, jak i krzeseł, musisz dostosować ich wielkość do wolnej przestrzeni. Im jest jej więcej, tym większe masz możliwości. Przy wyborze krzeseł niezwykle ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale przede wszystkim ergonomia. Tym bardziej że będziesz przesiadywać w nich kilka godzin. Siedzisko powinno być odpowiednio wyprofilowane, aby zapewnić prawidłową postawę ciała, a tym samym uchronić od bólu kręgosłupa. Ważny jest także ich rozmiar, który należy dopasować do domowników, a także do stołu, aby korzystanie z niego zapewniało maksymalny komfort. Zaleca się, aby jedno krzesło zajmowało około 60 cm przy stole. To pozwoli Ci w łatwy sposób wyliczyć jaki stół będzie najlepszym wyborem i ile krzeseł potrzebujesz. Z kolei wysokość krzeseł ma być dopasowana do wysokości stołu. Przyjęło się, że siedzisko ma znajdować się maksymalnie 49 cm od podłogi. Z kolei przestrzeń pomiędzy krzesłem a stołem ma wynosić około 30 cm. Jeżeli chcesz kupić siedziska z podłokietnikami, sprawdź najpierw, czy uda Ci się je wsunąć pod blat.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie krzeseł?

Decydując się na zakup krzeseł, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które znacznie ułatwią wybór.

Materiał

Kluczowy jest materiał, z którego wykonany jest mebel. Do wyboru masz krzesła drewniane oraz tapicerowane. Te pierwsze pięknie prezentują się zarówno w aranżacji klasycznej, vintage, jak i nowoczesnej. Drewno cechuje się wytrzymałością, co sprawia, że mebel jest solidny i z powodzeniem starczy na lata. Z kolei krzesła tapicerowane dają ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ dostępne są niemal w całej palecie barw. Mnogość tkanin obiciowych pozwala na wybranie materiału, który odpowiada Twoim gustom oraz potrzebom. Do wyboru masz m.in. estetyczną skórę, a także tkaniny plamoodporne, które sprawdzą się, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Do tego dochodzą różnorodne faktury. Trzecią grupę, nieco mniej popularną, stanowią krzesła z tworzywa sztucznego, które są znacznie mniej stabilne i wytrzymałe.

Kolor

Nie bez znaczenia jest również design mebla. Dobrze, aby dopasować krzesła tapicerowane czy drewniane do pozostałych elementów wyposażenia, aby całość była ze sobą spójna. Ponadto odpowiednia kolorystyka krzeseł podkreśli charakter wystroju lub nada pożądanego charakteru.

Funkcjonalność

Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność mebla. Dobrze, aby krzesło byłoby na tyle uniwersalne, aby pasowało również do innych pomieszczeń. Weź pod uwagę także możliwość wykorzystania go np. jako dodatkowe miejsce do siedzenia na tarasie.

Similar Posts