Porady

Czy Ciebie też czeka czyszczenie kostki brukowej na wiosnę?

Czy Ciebie też czeka czyszczenie kostki brukowej na wiosnę?

Wiosenne porządki oznaczają również czyszczenie kostki brukowej wokół domu. A to niestety może okazać się trudne, jeśli nie znasz odpowiednich metod.

Spokojnie podpowiemy Ci, jak szybko i skutecznie wyczyścić kostkę brukową z plam po oleju, rdzy i farbach, z piasku, pleśni, mchu i błota. Dzięki tym prostym metodom kostka brukowa wokół Twojego domu będzie prezentować się idealnie.

Impregnowana i nieimpregnowana kostka brukowa

Jak już zapewne się domyślasz, jednej uniwersalnej metody na wyczyszczenie kostki brukowej nie ma. Natomiast zdecydowanie szybciej i prościej wyczyścisz kostkę brukową, która była fabrycznie zaimpregnowanych.

Jeśli jednak nie była niczym zabezpieczona, to z pewnością wszelkie zabrudzenia wniknęły w nią dużo głębiej. W takim przypadku użycie myjki ciśnieniowej oraz specjalnych preparatów do mycia bruku może okazać się niezbędne.

Usuwanie plam z oleju

Do usunięcia z kostki brukowej świeżych plam z oleju możesz użyć sody oczyszczonej albo piasku, które wchłoną rozlaną substancję. A następnie spłukać powierzchnię myjką ciśnieniową.

Jeżeli jednak plamy są stare, to z pewnością olej dostał się w głąb kostki brukowej i zwykła woda pod ciśnieniem go nie usunie. Możesz wówczas polać tę powierzchnię płynem do naczyń i wetrzeć go w plamy szczotką, pozostawić na kilka godzin, a następnie całość spłukać myjką wysokociśnieniową.

Jeśli to nie pomoże, to konieczne będzie zastosowanie silniejszego preparatu – detergentu przeznaczonego do nawierzchni betonowych.

Usuwanie plam z rdzy

Metoda do usunięcia plamy po rdzy jest dosyć prosta. Wystarczy zabrudzoną powierzchnię polać wieczorem coca-colą, a następnie rano spłukać całość myjką wysokociśnieniową. W razie potrzeby powtórz zabieg.

Usuwanie plam z cementu i farby

Tego rodzaju plam najlepiej unikaj, gdyż czyszczenie ich jest niesamowicie trudne. A jeżeli już musisz się z nimi zmierzyć, to po prostu spróbuj wielokrotnie powtórzyć mycie zaplamionego fragmentu myjką wysokociśnieniową.

Jeżeli jednak takie szorowanie nie pomoże, to niestety konieczne będzie wezwanie specjalisty który albo przeszlifują kostkę odpowiednimi tarczami ściernymi, albo użyje sprężonego powietrza z piaskiem. Takie dogłębne szorowanie usunie nieestetyczne plamy.

Usuwanie chwastów i mchu

Mycie kostki brukowej myjką wysokociśnieniową zazwyczaj pozwala z łatwością pozbyć się chwastów i mchu. Jednak samo użycie myjki daje krótkoterminowy efekt, ponieważ rośliny po prostu lubią odrastać. Dlatego przed czyszczeniem kostki brukowej warto chwasty wyrwać ręcznie z korzeniami. Natomiast do długotrwałego pozbycia się mchu będziesz potrzebować odpowiednich preparatów chemicznych lub nawet oprysków.

Usuwanie błota i piasku

Najłatwiej jest usunąć tego rodzaju zabrudzenia. Wystarczy, że spłuczesz powierzchnię kostki wodą z niewielką ilością płynu do naczyń, a następnie drugi raz już samą wodą. Możesz także po prostu raz użyć myjki wysokociśnieniowej i gotowe!

Oczywiście z kostką brukową jest tak samo jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w tym roku przed rozpoczęciem sezonu grillowego (lub remontu) zaimpregnuj całą powierzchnię odpowiednim środkiem. Po naniesieniu takiego preparatu kostka będzie mniej porowata, a olejom, farbom i innym substancjom będzie trudniej wniknąć w głąb bruku.

Similar Posts