RTV i AGD

Roboty sprzątające – kompleksowe czyszczenie podłóg

Roboty sprzątające - kompleksowe czyszczenie podłóg

Trudno wyobrazić sobie sprzątanie bez odkurzacza. Obecnie jednak roboty sprzątające nie tylko usuwają kurz i zanieczyszczenia, ale również myją podłogi. Co więcej, mogą robić to także samodzielnie, nawet w czasie nieobecności domowników. Dowiedz się, jak działają roboty sprzątające, kto powinien szczególnie zastanowić się nad ich kupnem, a także jakie funkcjonalności oferują.

1. Czym są roboty sprzątające?

2. Dla kogo są odkurzacze automatyczne?

3. Robot sprzątający – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

4. Czas pracy

5. Sterowanie

6. Dodatkowe funkcje robotów sprzątających – nawigacja liniowa i funkcja mycia

Czym są roboty sprzątające?

Robotami sprzątającymi najczęściej określa się obecnie odkurzacze automatyczne. Te z kolei należą do inteligentnego wyposażenia domu, który daję możliwość zadbania o porządek w mieszkaniu, bez udziału w sprzątaniu domowników.

Robot sprzątający porusza się samodzielnie, bez konieczności ręcznego sterowania. Co więcej, mogą jednocześnie odkurzać i mopować powierzchnie. Coraz popularniejsze są modele, które posiadają funkcję czyszczenia podłóg z użyciem wody oraz płynu. Dodatkowo, niektóre z urządzeń mogą robić to w jednym cyklu, dzięki czemu istnieje możliwość ograniczenia hałasu, przy jednoczesnym uzyskaniu efektu czystych podłóg.

Dla kogo są odkurzacze automatyczne?

Nowoczesny odkurzacz automatyczny przeznaczony jest dla wszystkich osób, które nie mają czasu lub nie chcą samodzielnie dbać o czystość w mieszkaniu. Robot automatyczny szczególnie dobrze sprawdzi się w gospodarstwach domowych, gdzie szczególnie duże znaczenie ma częste sprzątanie, np. rodzinach, w których znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Odkurzacz samojezdny może sprzątać także wtedy, kiedy domowników nie ma w domu.

Roboty sprzątające umożliwiają zaoszczędzenie dużej ilości pracy oraz czasu.

Robot sprzątający – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie robota samojezdnego, warto zwrócić uwagę na aspekty, które są istotne także w tradycyjnych odkurzaczach. Do takich należy np. moc urządzenia, programator pracy czy pojemność pojemnika. Oprócz tego znaczenie ma także waga oraz wielkość urządzenia.

Niewielkie urządzenia bez problemu dotrą w rogi oraz inne zakamarki mieszkania, czyszcząc dokładnie miejsca także wokół przedmiotów, czy przy ścianach.

Przydatną opcją w robotach może okazać się także wskaźnik napełnienia worka, dzięki któremu bez problemu można ocenić, kiedy konieczna jest jego wymiana. W przypadku modeli bezworkowych, istotna jest pojemność pojemnika na zanieczyszczenia.

Jeżeli decydujemy się na robot sprzątający z funkcją mopowania, duże znaczenie, obok czasu pracy urządzenia, ma także pojemność zbiornika na wodę. Im większy pojemnik, tym dłużej odkurzacz może pracować w jednym cyklu.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu ciszy, uwagę zwrócić należy także na poziom hałasu generowany przez robot. W takim wypadku warto również rozważyć automatyczny odkurzacz, który odkurza i mopuje podłogę w jednym cyklu. Dzięki temu konieczność uruchamiania robota jest rzadsza.

Przy kupnie robota sprzątającego nie bez znaczenia jest również sam rozkład i konstrukcja mieszkania. Warto zwrócić uwagę np. na wysokie progi lub schody. W takim przypadku warto wybrać model, który posiada czujnik omijania przeszkód lub czujnik zabezpieczający przed ze spadaniem z wysokości.

Przed wyborem urządzenia dla siebie, warto zwrócić także uwagę na czujniki, w które jest wyposażony odkurzacz. Liczne czujniki, takie jak kompas cyfrowy, detekcja ruchu czy żyroskop, zapewniają większą precyzję i wygodę sprzątania.

 

Czas pracy

Najlepsze roboty sprzątające powinny działać na jednym ładowaniu minimum 30 minut. Zapewni to komfort wynikający z wysprzątania całego domu czy mieszkania w jednym cyklu. W przypadku, gdy do regularnego wysprzątania jest większa powierzchnia, warto rozważyć zakup urządzenia o dłuższym czasie pracy. Warto zwrócić uwagę także na czas ładowania akumulatora. Komfort sprzątania z urządzeniem podniesie również wskaźnik naładowania baterii, dzięki któremu bez problemu planować można pracę odkurzacza.

Sterowanie

Sterowanie robotami sprzątającymi odbywa się najczęściej za pomocą pilota, którym jest smartfon.

Dodatkowe funkcje robotów sprzątających – nawigacja liniowa i funkcja mycia

Funkcje odkurzacza różnią się w zależności od typu urządzenia oraz marki. Duży wpływ na funkcjonalność robota ma także cena.

Niektóre funkcje odkurzacza stały się jednak obecnie standardem na rynku i dostępne są większości robotów samojezdnych. Do takich należy np. detekcja ruchu, funkcja mycia czy automatyczny powrót. Nowoczesne roboty posiadają również funkcje mapowania powierzchni. Oznacza to możliwość wgrania do urządzenia planu mieszkania, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie trasy sprzątania, a także wykluczenie niektórych miejsc czy pomieszczeń.

Roboty odkurzające mogą być także wyposażone w filtr hepa, który przy sprzątaniu oczyszcza powietrze, usuwając roztocza. To dobre wyjście dla osób cierpiących na alergię, a także dla właścicieli zwierząt domowych.

Robot mopujący dostępny jest w https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html.

Similar Posts