Dom i Ogród

Koszty ogrzewania gazem i biomasą – porównanie

Koszty ogrzewania gazem i biomasą – porównanie

Koszty ogrzewania budynku mają duży udział w comiesięcznych wydatkach. Dlatego też, przed wyborem źródła ciepła, warto przeanalizować koszty eksploatacyjne danego systemu grzewczego. Ogrzewanie na biomasę oraz ogrzewanie gazowe to bardzo popularne rozwiązania, które zyskały wielu zwolenników, przede wszystkim przez swoją praktyczność i komfort użytkowania. Często, jednak priorytetem podczas doboru sposobu ogrzewania są aspekty ekonomiczne. Poniżej przedstawiamy jak kształtują się koszty ogrzewania gazem i biomasą.

Ogrzewania gazowe – koszty

Dostępność ogrzewania gazowego jest uzależniona przede wszystkim od stopnia rozwoju infrastruktury. Dlatego też, dostępne są dwa, podstawowe rodzaje tego sposobu ogrzewania:

  •         Ogrzewanie gazem ziemnym.
  •         Ogrzewanie gazem ciekłym (z butli).

Popularniejszym wariantem jest oczywiście gaz ziemny i to ten typ ogrzewania posłuży do porównania z kosztami ogrzewania biomasą. Pierwszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę jest poziom zapotrzebowania na energię budynku. Dla potrzeb porównania, dobrany został budynek o powierzchni 140 m2, o zapotrzebowaniu na energię wynoszącym 110 kWh/m2 w skali roku(budynek zbudowany zgodnie z obowiązującymi normami). Dobierając system ogrzewania gazowego, należy zwrócić uwagę na rodzaj kotła. Na rynku są dostępne trzy rodzaje kotłów gazowych:

  •         Kocioł tradycyjny.
  •         Kocioł pulsacyjny.
  •         Kocioł kondensacyjny.

Najwydajniejszym wariantem jest kocioł kondensacyjny. Koszt wytworzenia 1 kWh w kotle tego typu wynosi około 0,23 zł. Biorąc pod uwagę powyższe dane, ogrzewanie gazowe generuje roczne koszty na poziomie 3542 zł. W konsekwencji, średni miesięczny koszt ogrzewania gazowego to 285,17 zł.

Ogrzewanie na biomasę – koszty

Ogrzewanie na biomasę a dokładnie pellet zyskuje coraz większą popularność w gospodarstwach domowych w naszym kraju. Jest to niezwykle komfortowy sposób ogrzewania, który dodatkowo cechuje się dużą ekologicznością. Czy jest to ekonomiczne źródło ciepła? Na pewno, korzystnie na koszty ogrzewania biomasą, wpływa to, że na rynku dostępne są kotły z certyfikatem ecodesign (np. kotły Defro). Kaloryczność pelletu wynosi 19 MJ/kg. Jest to wartość niższa niż chociażby ekogroszku, jednak aspekty ekologiczne są w tym przypadku zdecydowanie po stronie pelletu. Koszt wytworzenia 1 kWh z pelletu to 0,26 zł. Dla analizowanego przykładu, daje to roczny koszt ogrzewania wynoszący 4004 zł. W konsekwencji miesięczny koszt ogrzewania na biomasę a dokładnie pellet to 333,7 zł.

Koszty inwestycyjne

Koszty inwestycyjne wyżej wymienionych instalacji grzewczych są uzależnione od wielu czynników. Dużo zależy od samej infrastruktury kotłowni, dostępnej powierzchni czy dodatkowych systemów sterowania. Niezmienny jest jednak koszt kotła. Cena kotła na pellet o mocy 10 kWp oscyluje między 11 000 zł a 13 000 zł. Kocioł kondensacyjny gazowy jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent tańszy.

W skali miesiąca ogrzewanie na biomasę jest droższe od ogrzewania gazowego o niespełna 50 zł. Jest to niewielka różnica, która nie powinna wpływać na decyzję podczas doboru systemu grzewczego. Oba rodzaje ogrzewania mają wiele zalet. Przewagą pelletu nad gazem jest z pewnością większa stabilność cen paliwa i praktycznie nieograniczona dostępność. Co więcej, w dobie promowania ekologii, można liczyć na dopłaty i dotacje do systemów grzewczych opartych na biomasie.

Similar Posts