Dom i Ogród

Wybór rozmiaru płytek łazienkowych – co musisz wiedzieć?

Wybór rozmiaru płytek łazienkowych - co musisz wiedzieć?

Najczęściej wybieranym elementem wykończenia łazienki są bez wątpienia płytki ceramiczne. Oczywiście możemy spotkać je także w kuchni, salonie czy przedpokoju. Niemniej jednak chyba nikt z nas nie wyobraża sobie łazienki bez kafelków. Oprócz strony wizualnej ma to także znaczenie czysto praktyczne. Podczas zakupu płytek do łazienki często stajemy przed trudnym zadaniem wyboru konkretnego rozmiaru. Podpowiemy Wam czym kierować się przy zakupie płytek łazienkowych.

Jakie rozmiary płytek łazienkowych są dostępne na rynku?

Oferta producentów płytek ceramicznych jest tak bogata, że ilość dostępnych wzorów i formatów może przyprawić o ból głowy. Najmniejsze płytki ceramiczne mają rozmiar 1,5×1,5 cm. Jest to tzw. mozaika. Największy format płytek może mieć bok o długości nawet 120 cm. Oczywiście pomiędzy skrajnymi rozmiarami znajdziemy mnóstwo modeli pośrednich. Dużą popularnością cieszą się płytki w formacie 30×30 cm oraz 45×45 cm. Coraz częściej kupujący wybierają także płytki w kształcie prostokąta. Decyzję warto podjąć, kierując się wielkością łazienki.

Jakie płytki do małej łazienki?

W pierwszej chwili może Wam się wydawać, że w łazience najlepiej sprawdzą się płytki o niewielkim formacie. Jest w tym sporo racji. Przede wszystkim małe płytki pozwalają na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Taki efekt możemy osiągnąć jedynie w przypadku zastosowania fugi o kolorze zbliżonym do płytek. W przypadku kontrastowej fugi łatwo osiągnąć odwrotny efekt, co oczywiście nie oznacza, że zupełnie można zrezygnować z wyrazistych barw. Może ona posłużyć do podkreślenia wybranego elementu wyposażenia łazienki. Doskonale sprawdzi się przy obudowie wanny lub toalety.

Czy to oznacza, że w małej łazience nie sprawdzą się płytki wielkoformatowe? Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać to rozwiązanie. W takim wypadku konieczny będzie precyzyjny pomiar całej powierzchni. Może się bowiem okazać, że kładąc płytki o dużym formacie, będziecie zmuszeni do wykonania licznych przycięć. To wpłynie negatywnie na efekt końcowy, a ponadto znacznie podniesie koszt zakupionego materiału.

Jakie płytki do dużej łazienki?

Dużo bardziej uniwersalna pod względem wyposażenia będzie łazienka o dużej powierzchni. Można w niej z powodzeniem zastosować płytki o małym i dużym formacie. Decydując się na małe płytki w dużej łazience, trzeba dobrać do nich podobną kolorystycznie fugę. W przeciwnym razie duża powierzchnia zostanie nagle pocięta na małe kwadraty. To nie będzie wyglądać estetycznie. Z tego samego powodu warto unikać małych, wzorzystych elementów. Kafelki o małym formacie sprawdzą się w łazienkach, w których występują liczne załamania lub wnęki. Dużo łatwiej będzie je układać bez konieczności docinania. W przypadku ścian o szerokości przekraczającej 240 cm warto zastanowić się nad wyłożeniem ich płytkami wielkoformatowymi. Dzięki temu osiągniecie efekt ładu i harmonii w pomieszczeniu. Na dużych powierzchniach doskonale sprawdzą się także połączenia płytek wielkoformatowych z fragmentami wyłożonymi mozaiką.

Jeżeli szukacie inspiracji do łazienki, to warto zajrzeć do sklepu internetowego plytki24.pl, gdzie znajdziecie bogaty asortyment płytek ceramicznych w różnych formatach. Dzięki temu z całego zbioru przeróżnych egzemplarzy wybierzecie wyposażenie adekwatne do Waszych oczekiwań i gustów.

Similar Posts