Porady

Jak najlepiej przechowywać noże kuchenne?

Jak najlepiej przechowywać noże kuchenne?

Przechowywanie noży kuchennych to ważne, ale często pomijane w domach zagadnienie. Prawidłowe warunki do ich trzymania warunkują to, jak długo będzie się ich używać, ale również to, czy będą one pozostawały odpowiednio ostre i lśniące przez długi czas. Czy istnieje w tej kwestii rozwiązanie idealne?

Czy można trzymać noże w szufladzie?

W wielu domach jest specjalna szuflada na noże i pozostałe utensylia kuchenne. Ma ona na celu przede wszystkim schowanie noży przed dziećmi, aby pozostawały one poza ich zasięgiem. Niekoniecznie jest to jednak dobre rozwiązanie. Sięgając po nóż, jeden z wielu w szufladzie, można się nim skaleczyć. Oprócz tego, podczas wyjmowania, a także przy zamykaniu i otwieraniu szuflady nóż może ocierać się o pozostałe akcesoria, i tym samym tępić. Szuflady bywają także siedliskiem brudu – rzadko je sprzątamy, dlatego nie powinno się w nich trzymać noży, które mają bezpośredni kontakt z żywnością.

Jakie są opcje przechowywania noży kuchennych?

– listwy magnetyczne

– bloki drewniane

– specjalne tuby z magicznymi włóknami wewnątrz

Listwy magnetyczne to bardzo dobry wybór dla osób, które cenią sobie wygodę w kuchni, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na postawienie na blacie choćby niewielkiego bloku na noże. Listwy gwarantują, że noże będę solidnie wisiały w jednym miejscu, bez ocierania się o siebie nawzajem, ponad blatem, skąd wygodnie można po nie sięgać. Brudzą się jednak z uwagi na to, że ich ostrza nie są niczym osłonięte. Drewniane bloki na noże są wygodne w użytkowaniu, ale we wnętrzu ich otworów mogą się gromadzić zanieczyszczenia i wilgoć, które negatywnie wpływają na stan ostrza, a których nie ma jak wymyć. Podczas wyjmowania z ciasnych otworów i wkładania, ostrza tępią się, przez co bloki nie są najbardziej polecanym sposobem na przechowywanie noży.

Inaczej rzecz ma się w przypadku tub wypełnionych wewnątrz specjalnymi metalowymi „włoskami”lub włóknami syntetycznymi. Takie tuby można łatwo wyjąć i umyć. Wkłada się do nich noże bez konieczności celowania w odpowiedni otwór, w sposób bardzo swobodny. Jednocześnie „magiczne”wypełnienie tuby sprawia, że trzymają się one pionowo, stabilnie i nie ocierają się o siebie nawzajem. Spośród wielu nowoczesnych pojemników do przechowywania noży, takie tuby cieszą się obecnie największym powodzeniem wśród wielu osób, które cenią sobie różne nowinki techniczne w kuchni. Warto rozejrzeć się za właściwym stojakiem na noże, szczególnie gdy zakupiło się wysokiej jakości zestaw noży, o który trzeba dbać, by służyły jak najdłużej.

Similar Posts