Nieruchomości

6 powodów, by wybudować dom na zgłoszenie do 35m2. Dom bez pozwolenia na budowę.

6 powodów, by wybudować dom na zgłoszenie do 35m2. Dom bez pozwolenia na budowę.

Wahasz się, czy stawiać na działce dom na zgłoszenie do 35m2 zabudowy? Zobacz, dlaczego warto budować całoroczne domki letniskowe bez pozwolenia na budowę.

Miasto może męczyć. Nic dziwnego, że czasem chcesz po prostu spakować plecak i wsiąść do pierwszego lepszego pociągu. Jak pokazał ostatni rok, warto jednak posiadać własny, bezpieczny, stały azyl, w którym możesz odetchnąć na łonie przyrody. Z tego względu Polacy zaczęli interesować się domami na zgłoszenie na niespotykaną wcześniej skalę.

Też rozważasz ten pomysł? Może musisz przekonać do niego rodzinę? Zobacz, jakich argumentów warto użyć w dyskusji. Być może i Ty zdecydujesz się pod ich wpływem zrealizować nareszcie swoje marzenia.

Zgłoszenie budowy domu bez pozwolenia jest proste i nie zajmie Ci wiele czasu.

Na początek pobierasz z internetu mapę zasadniczą lub ewidencyjną, na której znajduje się Twoja działka. Mapę taką możesz również uzyskać w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Następnie wykreślasz na mapce obrys planowanego budynku, zachowując przewidziane prawem odległości ścian z oknami i bez nich od granic działki.

Dołączasz do tego opis i rysunki techniczne obiektu, wypełniony wniosek zgłoszeniowy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Nic więcej nie trzeba. Z lekką teczką dokumentów udajesz się do urzędu, pobierasz zaświadczenie ich złożenia i czekasz 21 dni. Na co? Na milczącą zgodę urzędową. Jeśli nie zgłoszono Ci żadnych uwag, po upływie tego czasu możesz rozpoczynać budowę.

Z domu bez pozwolenia na budowę możesz korzystać cały rok. To nie tylko domek letniskowy.

Prawo polskie wyraźnie wskazuje, że domem na zgłoszenie może być jedynie domek rekreacyjny, a nie całoroczny. Jeśli więc myślisz o tym, by się w nim zameldować, niestety nie będziesz mieć takiej możliwości. W domku letniskowym możesz jednak zamontować ocieplenie i ogrzewanie oraz doprowadzić do niego wszystkie potrzebne media. Tym samym stworzysz dla siebie miejsce, w którym będziesz czuć się komfortowo również podczas upałów i mrozów.

Co więcej, wykorzystując panele fotowoltaiczne, własną studnię czy kurtynę powietrzną przy wejściu, możesz wyraźnie ograniczyć koszty utrzymania budynku.

Powierzchnia zabudowy do 35m2 to nie wszystko, na co można sobie pozwolić.

Być może martwisz się, jak rozsądnie zagospodarować przestrzeń, która wydaje Ci się tak niewielka. Czytając przepisy, uzmysławiasz sobie, że poddasze użytkowe nie wchodzi w grę. Na zgłoszenie możesz bowiem wybudować jedynie obiekty parterowe

Ten problem rozwiązuje antresola, która zgodnie z prawem budowlanym nie stanowi osobnej kondygnacji. Bez wątpienia jest jednak dodatkowym pomieszczeniem. Jej powierzchnia może być niemal taka sama, jak metraż parteru, co zdecydowanie zwiększa Twoje możliwości.

Możesz wybudować dom na zgłoszenie w technologii szkieletowej.

W tej zalecie mieści się kilka innych. W domach drewnianych panuje zdrowy mikroklimat, ponieważ drewno samoistnie potrafi regulować wilgotność w pomieszczeniach. Drewniane ściany szybciej ogrzewają się zimą, a latem doskonale izolują od upałów. Prócz tego zamkniętą konstrukcję drewnianych domów wraz z oknami i drzwiami można postawić już w 3 dni. Później zaś spokojnie zająć się pracami wykończeniowymi. Oznacza to, że w takim domu możesz zamieszkać nawet w 2 miesiące po rozpoczęciu budowy. 

Spójrz teraz w kalendarz i sprawdź, w jakim miesiącu możesz mieć swój nowy, zdrowy dom z własnym ogrodem.

Nie potrzebujesz ogromnej działki, by stawiać na niej domek bez pozwolenia.

O ile Twoja działka ma co najmniej 500 m2 powierzchni, możesz stawiać na niej dom na zgłoszenie bez żadnych przeszkód. Każde kolejne 500 m2 sprawia, że możesz postawić na swej ziemi kolejny budynek bez pozwolenia. Z powodzeniem zbudujesz tak kilka domów niedaleko siebie teraz lub w przyszłości. Pamiętaj jedynie, że domy na zgłoszenie te nie mogą się ze sobą łączyć.

Być może będzie to dla Ciebie źródło zarobku? Osobna przestrzeń dla Twojej rodziny i bliskich? Albo po prostu dodatkowy metraż, który wykorzystasz na własne potrzeby? Ty zdecydujesz.

Piękne i praktyczne projekty budowlane z naszej pracowni architektonicznej.

Najbardziej przekonujący argument zostawiliśmy na koniec. Wiemy, czujesz zapewne zdrowe powątpiewanie. Ale stworzyliśmy nasze projekty z sercem i jesteśmy pewni, że bardzo Ci się spodobają. Domy na zgłoszenie Hyta.pl są utrzymane w stylistyce skandynawskiej. Wykorzystaliśmy w nich każdy skrawek przestrzeni, by stworzyć miejsca idealne do wygodnego wypoczynku. Prócz tego dzięki dużym oknom zapraszamy przyrodę do środka.

Sprawdź to teraz. Obudź swoją wyobraźnię. Nieruchomości będą coraz droższe. Obecnie dom na zgłoszenie możesz jeszcze wybudować za mniej niż 100 000 złotych. Za parę lat może być to niemożliwe.

Similar Posts