Nieruchomości

Wkład własny – kiedy należy wpłacać i jak go udokumentować?

Wkład własny - kiedy należy wpłacać i jak go udokumentować?

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, mimo wszystko musimy dysponować gotówką. Każdy bank będzie wymagał od nas wpłaty wkładu własnego. Ile ten musi wynosić i kiedy powinniśmy go wpłacić? Jak właściwie udokumentować wkład własny? Podpowiadamy.

Ile wynosi wkład własny?

Zanim przejdziemy do tego, kiedy należy wpłacić wkład własny, najpierw trzeba powiedzieć, ile ten może wynosić. Najczęściej jest to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast wszystko zależy od tego, ile jest warta wybrana przez nas nieruchomość i jakiego wkładu będzie wymagał od nas bank. Deweloperzy w Gnieźnie posiadają w ofercie mieszkania w bardzo atrakcyjnych cenach, co oznacza, że jeśli zdecydujemy się na zakup lokalu z rynku pierwotnego, wkład własny wcale nie będzie duży.

Najczęściej banki wymagają, żeby kredytodawca posiadał przynajmniej 20% wkładu własnego. To oznacza, że jeśli chcemy kupić mieszkanie warte 300 tysięcy złotych, musimy dysponować gotówką w wysokości przynajmniej 60 tysięcy złotych. Są banki, które dają możliwość obniżenia wkładu własnego do 10%, natomiast wymagają wtedy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami, a co się z tym bezpośrednio wiąże, z podwyższoną ratą.

Kiedy należy go wpłacić?

Niektórym wydaje się, że wkład własny, trzeba wpłacić do banku. Nic bardziej mylnego. Środki te musimy wpłacić sprzedającemu. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego najczęściej będzie to deweloper, natomiast w przypadku zakupu z rynku wtórnego – osoba prywatna. Kiedy należy go wpłacić? Wszystko tak naprawdę zależy od ustaleń między kupującym a sprzedającym. Deweloperzy w Gnieźnie podchodzą do nabywców nieruchomości dość elastycznie, dlatego też jeśli zdecydujemy się na to, żeby skorzystać z ich oferty, na pewno ustalimy termin, który będzie optymalny dla obu stron.

W kwestii tego, kiedy wpłacić wkład własny, musimy zwrócić uwagę na to, żeby nie robić tego w momencie, w którym jeszcze nie złożyliśmy wniosku o udzielenie kredytu, a także jeśli bank go jeszcze nie zaakceptował. Jeśli to zrobimy, a bank uzna, że nie posiadamy zdolności kredytowej, może pojawić się problem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Wpłacając wkład własny musimy pamiętać o tym, żeby dobrze to udokumentować. Jest to niezbędne do uruchomienia kredytu. Jak to zrobić? Tak naprawdę nie ma w tym nic skomplikowanego. Wystarczy okazać w banku potwierdzenie przelewu. Najlepiej od razu je wydrukować i dostarczyć do banku wraz z pozostałymi dokumentami.

Co w przypadku, gdy sprzedający chce, żebyśmy wpłacili mu pieniądze w gotówce? To zdarza się właściwie tylko i wyłącznie w przypadku rynku wtórnego i to zresztą dość rzadko. Jeśli jednak natrafimy na taką sytuację, musimy zadbać o to, żeby sprzedający dał nam potwierdzenie tego, że przyjął od nas środki. Oświadczenie o tym, że sprzedający otrzymał wkład własny może zostać zawarte również w akcie notarialnym. Wtedy sytuacja jest całkowicie klarowna.

Similar Posts