Porady

Rośliny domowe, które lubią słoneczne okna

Rośliny domowe, które lubią słoneczne okna

Wiele roślin doniczkowych pochodzi z regionów tropikalnej dżungli, gdzie korony drzew nieustannie filtrują światło słoneczne. Jednak niektóre rośliny, zwłaszcza te pochodzące z Afryki Południowej i Australii, potrzebują do rozwoju wystarczającej ilości słońca. Można zmienić jasny pokój za pomocą ładnej donicy i jednej z roślin doniczkowych, które łakną promieni słonecznych.

Aloe Vera (Aloe barbadensis)

Jedna z najmniej wybrednych roślin w utrzymaniu o niskich wymaganiach. Sok ma właściwości łagodzące w przypadku drobnych skaleczeń i oparzeń, a rośliny są łatwe do rozmnażania przez przesadzanie sadzonek. Aloes można umieścić w ciężkiej donicy z terakoty na szerokim parapecie. Będzie to zarówno wspomagać intensywniejszy wzrost, jak i pobudzać przepływ powietrza.

  • Światło: pełne słońce, toleruje filtrowane słońce.
  • Woda: zalecana równomierna wilgotność i dobry drenaż; nie przelewać; toleruje suszę.

Grubosz jajowaty (Crassula argentea)

Dzięki mocnym łodygom i mięsistym liściom ta roślina jest jedną z ulubionych dla tych, którzy mają wiele słonecznych parapetów lub jasną oranżerię. Drzewko szczęścia potrzebuje co najmniej czterech godzin światła słonecznego każdego dnia, więc idealne jest okno wychodzące na południe. Chociaż grubosz jest mięsisty, należy do sukulentów, a zatem jest odporny na suszę, mimo że nie jest kaktusem. W utrzymaniu wymaga wilgoci i podlewania, gdy powierzchnia gleby jest sucha, aby zapobiec zrzucaniu liści. Grubosze mogą rosnąć przez dziesięciolecia, więc dobrze jest je trzymać w odpowiednio ciężkiej doniczce, aby zapobiec przewróceniu. Można też go podwiesić pod sufitem.

  • Światło: pełne słońce.
  • Woda: wymaga regularnego podlewania i dobrego drenażu.

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Przypomina palmę, ale należy do rodziny sagowców, wytwarzających gruby pień. Dobrze pasuje do nowocześniejszych wnętrz. Nie wytwarza kwiatów i rzadko zrzuca liście, dzięki czemu jest łatwym wyborem do jasnej sypialni lub salonu. Jest bardzo trujący i nie powinien być trzymany w pobliżu zwierząt domowych ani tym bardziej dzieci.

  • Światło: filtrowane światło słoneczne.
  • Woda: znosi przesuszenie między podlewaniami.

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona)

Można go uwielbiać lub nienawidzić. Chociaż nie jest kaktusem, ma ostre kolce, które mogą utrudniać przesadzanie. Jest rośliną ściśle tropikalną i ma trujące mleczko.

  • Światło: jasne światło pośrednie.
  • Woda: można przesuszać między podlewaniami; nie toleruje długich okresów suszy.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Każdy sklep z roślinami ma w ofercie tę popularną, „niemożliwą do zabicia” roślinę doniczkową. Polecana jest jako idealny okaz dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z roślinami doniczkowymi lub są zbyt zajęci, aby zadbać o swoje rośliny. Sansewieria świetnie radzi sobie w jasnym świetle, ale będzie rosnąć również w zacienionych warunkach. Przy odrobinie szczęścia i wzmożonej pielęgnacji może nawet zakwitnąć bukietem pachnących białych kwiatów.

  • Światło: od pełnego słońca do słabego oświetlenia.
  • Woda: można pozwolić glebie wyschnąć między podlewaniami.

Kroton (Codiaeum variegatum)

Kroton jest dowodem na to, że liście mogą być równie piękne i żywe jak kwiaty. Nie powinno się ich przelewać i podlewać tylko wtedy, gdy powierzchnia gleby wydaje się sucha. Krotony potrzebują wysokich temperatur, aby dobrze się rozwijać. Mogą słabiej sobie radzić w temperaturach niższych niż 15 stopni C.

  • Światło: pełne słońce.
  • Woda: lubi wysoką wilgotność.

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)

Żadna roślina doniczkowa nie przynosi większych kwiatów w pomieszczeniach niż tropikalny hibiskus. Miejsce z silnym światłem jest niezbędne, aby zakwitł w pomieszczeniach. Należy dbać o niego, aby był zwarty i rozgałęziony. Zalecane jest też regularne nawożenie bogate w potas. Aby utrzymać zdrowego hibiskusa, powinien być regularnie nawilżany oraz należy unikać rozmoczenia gleby.

  • Światło: pełne słońce.
  • Woda: potrzebuje regularnego podlewania, ale i dobrego drenażu.
  • Odmiany kolorystyczne: czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty i biały.

Jaśmin (Jasminum)

Ogrodnicy pożądają jaśminu ze względu na intensywnie pachnące kwiaty, które pojawiają się późną zimą. Białe kwiaty jaśminu są proste, ale obfite, a kilka ściętych łodyg sprawia, że każda kompozycja kwiatowa jest wyjątkowa. Sklep z roślinami oferują także odmiany kwitnące również na różowo. Rośliny jaśminu lubią jasne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. Potrzebują wilgotnych warunków, a letnie wakacje na świeżym powietrzu wydłużą ich żywotność i wydajność.

  • Światło: jasne pośrednie słońce.
  • Woda: wymaga regularnego podlewania i utrzymywania wilgoci oraz rozpylania.

Szukasz kwiatów do swojego domu? Duży wybór kwiatów oraz roślin kolekcjonerskich dostępny na https://lolaflora.pl/

 

Similar Posts