Porady

Jak segregować śmieci w małej kuchni?

Segregacja śmieci: mężczyzna wyrzuca butelkę do kosza

Obowiązek segregowania odpadów na kilka frakcji obowiązuje w Polsce już kilka lat. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości, wśród których najczęściej pojawia się pytanie: gdzie zmieścić w małej kuchni aż pięć pojemników? Jest na to kilka sposobów, więc jeśli zastanawiasz się, jak segregować śmieci w bloku, przeczytaj nasz artykuł i znajdź rozwiązanie problemu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak segregować śmieci w domu?
  • Jak zorganizować przestrzeń pod zlewem?
  • Co można wykorzystać jako pojemnik na śmieci?
  • Jak segregować odpady organiczne?
  • Gdzie poza kuchnią można trzymać makulaturę i szkło?

Segregacja śmieci – kolory pojemników na poszczególne frakcje

Zasady segregacji śmieci w poszczególnych gminach różnią się nieznacznie. Aby sprawdzić, jakie są wytyczne dla Twojego miejsca zamieszkania, najlepiej wejdź na stronę internetową gminy i znajdź tam odpowiednie informacje. Różnice dotyczą jednak zazwyczaj poszczególnych odpadów i tego, do jakiej frakcji je przyporządkować, a nie samych podstaw. Te dla całego kraju są takie same. Zgodnie z nimi wyróżniamy pięć frakcji odpadów, które wyrzucamy do odpowiednio oznakowanych pojemników:

  • papier – pojemnik niebieski – opakowania papierowe i tekturowe, gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty, papier biurowy (bez zatłuszczonego papieru, chusteczek i ręczników papierowych, kartonów po napojach),
  • metal i tworzywa sztuczne – pojemnik żółty – puste butelki plastikowe, metalowe puszki po napojach i konserwach, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, kartony po mleku i sokach (bez sprzętu elektronicznego, baterii, żarówek opakowań po farbach, lakierach),
  • szkło – pojemnik zielony – szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i lekach (bez szkła okiennego, naczyń kuchennych, luster, żarówek),
  • bioodpady – pojemnik brązowy – resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe rośliny, resztki jedzenia (bez resztek pochodzenia zwierzęcego, ziemi, lakierowanego drewna)
  • zmieszane – pojemnik czarny – cała reszta: mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, ceramika, potłuczone lustra, szyby, resztki mięsa i kości, tekstylia, żwirek z kuwet, opakowania wielomateriałowe (np. po przyprawach).

Pamiętaj też, że odpady niebezpieczne, żarówki, baterie, sprzęt elektroniczny, a nawet zużyty olej kuchenny powinieneś wyrzucić do specjalnych pojemników – jeśli Twoja gmina takie udostępnia – lub zawieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Kilka razy w miesiącu organizowane są w wybranych punktach miasta tzw. ruchome PSZOK-i, czyli miejsca, w których bezpośrednio można oddać takie odpady bez konieczności wywożenia ich do punktów oddalonych zwykle od centrum.

Odpowiednia segregacja śmieci to obowiązek każdego gospodarstwa domowego. O ile jednak wiedza, co gdzie wrzucać, wydaje się być całkiem rozpowszechniona, o tyle wciąż pojawiają się pytania o to, jak dobrze zorganizować segregację w domu. Problem jest mniejszy, gdy dysponujesz dużą przestrzenią. Co jednak zrobić, gdy Twoja kuchnia jest mała?

Segregacja śmieci – pojemniki pod zlewem

Po czym poznać prawdziwie polski dom? Po koszu na śmieci pod zlewem! Ten stary żart dobrze oddaje to, co pierwsze przychodzi na myśl, gdy myślimy o miejscu na składowanie śmieci. Jak jednak w małej szafce, w dodatku często zajętej w dużej mierze przez rury i licznik wody, zmieścić aż pięć pojemników?

Odpowiedzią są małe kubły. W wielu marketach czy sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziesz komplety koszy, które są wymierzone tak, aby zmieścić się w standardowej szafce kuchennej. Możesz też kupić jeden kosz podzielony na pięć części. Rozwiązań jest bardzo wiele. Jeśli zdecydowałeś się na szufladę zamiast standardowej szafki z drzwiczkami – będzie jeszcze prościej. Dzięki wysuwanemu systemowi z łatwością dotrzesz do pojemników stojących w głębi, łatwiej też będzie utrzymać całość w czystości.

Z czego zrobić kosz na śmieci? Segregacja w stylu zrób to sam

Małe kubły pod zlewem sprawdzą się jednak głównie w przypadku, gdy Twoja rodzina nie produkuje dużo śmieci. Mieszkasz sam i żywisz się na mieście? To idealne rozwiązanie. Jeśli jednak domowników jest dużo, daleko wam do zero waste i idei ograniczania odpadów, a kosze szybko się zapełniają… małe pojemniki mogą doprowadzić do frustracji. Wtedy warto pod zlewem zostawić miejsce śmieci zmieszane i plastiki, a dla reszty poszukać innych rozwiązań.

Obowiązek segregowania śmieci nie równa się przecież obowiązkowi posiadania konkretnych koszy. Nie musisz kupować nowych pojemników – możesz wykorzystać to, co masz. Przeanalizuj źródła swoich śmieci i częstotliwość ich produkowania – jakich jest najwięcej, a jakich najmniej?

Segregacja śmieci BIO – pomysły

Jeśli przykładowo mało gotujesz, prawdopodobnie nie sprawdzi Ci się pełnowymiarowy kosz na bioodpady. Po pierwsze niepotrzebnie będzie zajmował miejsce, a po drugie – zanim zdążysz go wypełnić, odpadki zepsują się i zaczną śmierdzieć. Zamiast tego postaw na blacie dowolny plastikowy pojemnik – po twarogu, rukoli albo daniu z cateringu – i tam wrzuć resztki, gdy już się pojawią. Całość wynieś podczas najbliższego wyjścia z domu. Pamiętaj, że żadnych śmieci nie trzeba myć, więc jeśli do pudełka coś się przyklei, nie dyskwalifikuje go to przed trafieniem do żółtego kontenera.

A może właśnie gotujesz dużo? Robisz przetwory, soki, masz dużą rodzinę, lubicie jeść, a próbowanie nowych przepisów to Twoja pasja? Wtedy i odpadków organicznych na pewno jest sporo. W takim przypadku sprawdzi się kompostownik. W ciepłe miesiące może stać na balkonie, a na zimę możesz przenieść go do korytarza czy kuchni – prawidłowo prowadzony nie śmierdzi, a przerobione odpadki to świetny nawóz do domowych roślin.

Jak segregować śmieci – szkło i makulatura

Jeśli śmieci szklane pojawiają się u Ciebie okazjonalnie, może nie warto inwestować w osobny kosz tylko po to, by dużą część czasu stał pusty albo czekał na wypełnienie do końca. Słoiki czy butelki to bardzo wdzięczny produkt do segregacji – najwygodniej tuż po użyciu postawić je po prostu w przedpokoju przy drzwiach i wychodząc z domu, wynieść je do kubła. Butelka po winie czy słoik po passacie pomidorowej stojący kilka godzin koło butów nie zagraci przestrzeni, a Ty szybko pozbędziesz się śmiecia.

Makulaturę z kolei z powodzeniem możesz zbierać do papierowej torby powieszonej na klamce drzwi wewnętrznych. Takie drzwi zwykle są otwarte, nikomu nie będzie więc rzucać się w oczy. Jeśli masz dzieci, to pewnie właśnie one produkują najwięcej śmieci tego typu: rysunki, kolorowanki, wycinanki to nieskończone źródło makulatury. Może więc zamiast tracić przestrzeń w kuchni, lepiej postawić kosz na papiery na podłodze w dziecięcym pokoju? Wybierz jakiś w ciekawym kształcie – będzie pasował do wystroju i najmłodsi z pewnością chętnie będą z niego korzystać.

To tylko kilka pomysłów na to, jak odciążyć kuchenną przestrzeń. Aby idealnie dobrać rozwiązanie pod swoje gospodarstwo domowe, przeanalizuj, jakich śmieci wyrzucacie najwięcej, a jakich prawie wcale. Gdy będziesz to wiedzieć, prawdopodobnie dużo łatwiej zorganizujesz przestrzeń na segregację.

Similar Posts