Finanse

Pierwszy samochód – jak nie przepłacić za OC?

Pierwszy samochód – jak nie przepłacić za OC?

Zakup pierwszego samochodu wiąże się z obowiązkami, które nie są jasne dla wszystkich. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie OC, za brak którego grożą kary liczone w tysiącach złotych. Obowiązkowa polisa OC to dla świeżo upieczonego, zwłaszcza młodego kierowcy, spory wydatek. Warto zrobić wszystko, by maksymalnie obniżyć składkę. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Dlaczego OC na pierwszy samochód jest drogie?

Wysokość składki OC zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim, doświadczeni kierowcy, którzy legitymują się latami bezszkodowej jazdy, mogą liczyć na zniżki sięgające nawet 70%. Oprócz tego, każde towarzystwo ubezpieczeniowe według własnego algorytmu promuje doświadczenie za kierownicą w postaci kolejnych lat posiadania prawa jazdy, jak również wiek. Oznacza to, że młodzi, mniej doświadczeni kierowcy z zasady zapłacą więcej. Taki sposób naliczania składki wynika wprost z policyjnych statystyk, według których to właśnie przedstawiciele tych grup najczęściej bywają sprawcami wypadków drogowych.

Optymalne auto dla młodego kierowcy

Wysokość składki na ubezpieczenie OC zależy także od modelu auta. Chociaż z reguły na najkorzystniejsze stawki mogą liczyć posiadacze nowych samochodów, „promowane” są również popularne modele z mniejszą pojemnością silnika. Dlatego wybierając pierwszy samochód, który często służy do praktycznej nauki jazdy, warto spojrzeć w kierunku nieco starszych modeli, takich jak np. Skoda Fabia, Renault Clio, Honda Jazz, czy Toyota Yaris. W razie stłuczki lub zarysowania, straty finansowe będą relatywnie niższe, podobnie jak składka OC.

Najtańsze OC przez internet

Kluczem do znalezienia najniższego OC jest zapoznanie się z jak największą liczbą dostępnych ofert. Najlepiej użyć do tego sprawdzonej porównywarki ubezpieczeniowej, takiej jak Kiosk Polis, gdzie swoje propozycje prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające w naszym kraju. Wystarczy wypełnić krótki formularz, porównać dostępne oferty, a następnie wybrać najtańsze OC.

W razie potrzeby przy pomocy porównywarki można wykupić także dodatkowe polisy: Autocasco, NNW czy usługę Assistance, która bywa bardzo pomocna dla nowych i mniej doświadczonych kierowców. Kupowanie polis ubezpieczeniowych w pakiecie zawsze przekłada się na niższą cenę. Ponadto, oszczędzamy także decydując się na zakup przez internet, czego można dokonać z poziomu porównywarki internetowej. Ubezpieczenie zostanie wysłane natychmiast na adres mailowy klienta. Najtańsze OC można więc zdobyć wygodnie bez wychodzenia z domu.

Pierwsze auto na zasadzie współwłasności?

Niedoświadczeni kierowcy mają jeszcze jedną możliwość, aby znacznie ograniczyć koszt polisy OC. Chodzi o współwłasność pojazdu z kierowcą, który może pochwalić się pokaźnymi zniżkami. Stosunkowo częstym wyborem jest dzielenie pojazdu z doświadczonym za kierownicą rodzicem lub współmałżonkiem. W ten sposób ubezpieczenie staje nawet kilkukrotnie tańsze, należy jednak pamiętać, że w przypadku kolizji spowodowanej przez świeżo upieczonego kierowcę, drugi współwłaściciel straci część swoich zniżek.

 

Similar Posts