Finanse

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj kilka prostych trików

Każdy moment jest dobry, aby zacząć oszczędzać pieniądze. Chociaż zwykle najtrudniejszy jest pierwszy krok, kilka prostych trików Ci to ułatwi. Sprawdź, jak rozpocząć odkładanie środków z myślą o zbudowaniu solidnej poduszki finansowej.

Chociaż Polacy wolą wydawać niż oszczędzać, zmienia się podejście do gromadzenia pieniędzy. Wbrew pozorom, wcale nie trzeba osiągać zawrotnych dochodów, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Wystarczy poznać tylko kilka trików, dzięki którym można gromadzić większe kwoty.

1. Potraktuj oszczędzanie jako rachunek do opłacenia

Wiele osób oszczędzanie odkłada na później, w efekcie czego nie wystarcza już pieniędzy na ulokowanie ich np. na koncie oszczędnościowym. Można to łatwo zmienić, traktując oszczędzanie jako jeden z ważniejszych rachunków do opłacenia. Zrób więc przelew w pierwszej kolejności, a na pozostałe opłaty pieniądze na pewno się znajdą.

2. Pozwól pieniądzom pracować na zysk

Jeśli dysponujesz większą kwotą, nie trzymaj jej w przysłowiowej skarpecie. Niech pieniądze cały czas pracują na zysk, dzięki czemu odłożysz jeszcze więcej. Z pomocą przychodzą lokaty, których oprocentowanie może być wyższe niż średnia wartość.

Zaletą tego typu produktów oszczędnościowych jest bezpieczeństwo i gwarancja zysków. Kapitał oraz wypracowane odsetki są niezależne od sytuacji na rynku finansowym. Ponadto na korzyść przemawia również to, że zakładać lokaty może każdy – nie jest do tego potrzebna żadna specjalistyczna wiedza inwestorska, jak np. w przypadku zakupu akcji itp.

Zastanawiasz się, jak wybrać korzystną lokatę? Oprocentowanie nie jest najważniejsze, chociaż to istotny parametr. Weź pod uwagę również takie aspekty jak np. czas trwania depozytu, maksymalne i minimalne kwoty, liczbę możliwych do założenia lokat przez jedną osobę, wymóg posiadania konta osobistego itp.

3. Zawsze porównuj oferty produktów bankowych

Częstym błędem popełnianym przez osoby oszczędzające jest wybór przypadkowych produktów bankowych, np. lokat czy kont oszczędnościowych. Skutkuje to sporymi stratami finansowymi, ponieważ wśród dostępnych opcji można znaleźć prawdziwe „perełki”. Są to lokaty i konta oferujące ponadprzeciętne zyski z powodu wyższego oprocentowania.

Przykładem może być Lokata Plus dostępna w ofercie Toyota Banku. W zależności od czasu trwania depozytu, można zyskać do 2,40% w skali roku!

4. Zmień nawyki finansowe

Jeśli narzekasz, że nie masz z czego oszczędzać, dokładnie przyjrzyj się miesięcznym kosztom. Wypisz dokładnie to, ile i gdzie wydajesz pieniądze. Szybko okaże się, jak znaczną część wydatków pochłaniają np. nieprzemyślane zakupy.

Wystarczy więc, że zmienisz swoje nawyki, np. poprzez robienie zakupów z gotową listą produktów, a każdego miesiąca zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na skuteczne oszczędzanie. Grunt to znaleźć w sobie odpowiednią motywację i realizować swój plan krok po kroku. Pamiętaj, że nie musisz każdego miesiąca odkładać tej samej kwoty (aczkolwiek takie rozwiązanie jest najlepsze) – dopasuj ją do sytuacji materialnej. Grunt to systematyczność, dzięki której oszczędzanie stanie się dobrym nawykiem.

Similar Posts