Nawet co drugi Polak ma na swoim koncie finansowe zobowiązanie, wśród których dużą część stanowią kredyty gotówkowe. Chociaż panuje powszechne przekonanie o ich łatwej dostępności, nie każdy może liczyć na wsparcie finansowe. Sprawdź, jak zadbać o zdolność kredytową, aby zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji.
Duża popularność kredytów gotówkowych wynika m.in. z możliwości przeznaczenia środków na dowolny cel. Mimo że wymagania banków są mniej restrykcyjne w porównaniu do kredytów hipotecznych, nie każdy wnioskodawca staje się kredytobiorcą. Największą przeszkodą jest brak zdolności kredytowej – jednego z najważniejszych parametrów decydujących o przyznaniu kredytu gotówkowego.
Zdolność kredytowa, czyli co?
Poprzez zdolność kredytową należy rozumieć możliwość spłacania miesięcznych rat zaciągniętego zobowiązania przy jednoczesnym regulowaniu pozostałych należności wobec innych podmiotów. Dlatego istotną rolę odgrywa zarówno wysokość osiąganego wynagrodzenia, jak również kwota bieżących wydatków. Na tej podstawie banki są w stanie oszacować to, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać swoje zobowiązanie w wyznaczonym terminie.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to złożony parametr, który składa się z wielu elementów. Zbyt niska zdolność wcale jednak nie oznacza odmownej decyzji. Mając wiedzę dotyczącą tego, od czego zależy zdolność kredytowa, można spróbować nad nią popracować.
- Zwiększ wysokość dochodów
Najprostszym sposobem na większą zdolność kredytową jest wyższy dochód, po prostu. Jeśli to możliwe, znajdź dodatkowe zatrudnienie. Dzięki temu domowy budżet zwiększy się, co pomoże w uzyskaniu finansowania.
- Obniż wydatki
W szacowaniu zdolności kredytowej liczą się bieżące miesięczne wydatki. Dlatego warto zmniejszyć ich wysokość, np. poprzez uregulowanie innych aktywnych kredytów, spłatę zadłużenia na karcie kredytowej itp. Dobrym sposobem na obniżenie wydatków z tytułu innych zobowiązań kredytowych jest ich konsolidacja. Tego rodzaju kredyty często pozwalają na obniżenie raty, co wspomaga miesięczny budżet.
- Zadbaj o dobrą historię w BIK
Jeżeli chcesz zaciągnąć wysoki kredyt gotówkowy, zadbaj o dobrą historię w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Banki w ten sposób sprawdzają wiarygodność poszczególnych kredytobiorców, szacując zdolność kredytową na podstawie uzyskanego scoringu.
Historię możesz budować poprzez zaciąganie zobowiązań kredytowych i ich regularną spłatę. Pamiętaj przy tym, że brak jakiegokolwiek kredytu na koncie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ brak historii to mniejsze szanse na uzyskanie wsparcia finansowego.
- Pomyśl o zabezpieczeniu kredytu
Kredyt gotówkowy opiewający na wysoką kwotę można zabezpieczyć. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest po prostu wykupienie ubezpieczenia. W razie nieprzewidzianych zdarzeń uniemożliwiających spłatę zobowiązania, dokonuje tego ubezpieczyciel.
Pamiętaj, aby o zdolność kredytową zadbać jeszcze przed złożeniem wniosku. Zwiększy to szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego – takiego, który bardzo dobrze wpisuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania.