Finanse

Oszczędność na co dzień – jak zredukować zbędne wydatki?

Oszczędność na co dzień – jak zredukować zbędne wydatki?

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej obciążające zobowiązania to takie, które musimy płacić regularnie. Nie oznacza to że tego typu wydatki muszą być wysokie. Ważne, że są stałe. Tak działają wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki, czynsz najmu, ale także comiesięczne (lub cokwartalne) rachunki za media. Dlatego każdy z nas poszukuje oszczędności w małych, drobnych czynnościach. Najłatwiej ograniczyć zużycie wody, przecież to z niej korzystamy najczęściej. Jedną z możliwości jest zakup dzbanka na wodę z filtrem. Czy naprawdę sprzyja on oszczędności i obniża rachunki za wodę?

Nie kupuj butelkowanej wody

Zamiast kupować co kilka dni kolejną zgrzewkę mineralnej wody, postaw na wodę z kranu. Jeżeli kupisz dzbanek filtrujący, będziesz mógł spożywać wodę pochodzącą bezpośrednio z sieci wodociągowej bez obawy przyjmowania szkodliwych substancji. Dzbanek z filtrem pozwala przechowywać wodę pozbawioną nadmiaru chloru, drobin piasku, kamienia i metalu, które są wypłukiwane z systemu rur, ale jednocześnie nie pozbawia jej mikroelementów, jak wapń, magnez czy potas.

Filtr węglowy, w który wyposażone są dzbanki filtrujące wodę, jest bardzo wydajny i najczęściej wystarcza na oczyszczenie od kilkudziesięciu do nawet ponad stu litrów wody, którą musiałbyś przechowywać w plastikowych butelkach. To nie tylko ukłon w stronę naszego portfela, ale także środowiska, które nie musi męczyć się przez kolejne kilkaset lat z plastikowymi odpadami.

Ale filtr węglowy jest drogi…

To prawda, że filtr w dzbanku filtrującym Dafi lub innej firmy należy regularnie wymieniać. Inaczej straci on swój właściwości i przestanie oczyszczać wodę. Wydajność filtrów w dzbankach Dafi szacuje się na podobny litraż jak w przypadku butelek filtracyjnych, czyli około 150 litrów. Wiele zależy jednak od jakości wody, jaką wlewamy do dzbanka lub butelki. Im będzie ona niższa, tym krótsza będzie żywotność samego filtra. Na szczęście filtry z węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej nie są bardzo drogie. Za komplet kilku filtrów przyjdzie nam zapłacić niespełna 50 złotych, a starczą one na kilka miesięcy intensywnego nawadniania.

Dzbanek filtrujący Brita czy Dafi, który wybrać?

Niemiecka marka Brita i polski producent Dafi to dwie, najbardziej rozpoznawalne marki jeżeli chodzi o rynek filtrów wody oraz butelek i dzbanków filtrujących. W produktach obu firm stosuje się bezpieczne dla zdrowia tworzywa, producenci zapewniają, że żadne elementy ich produktów nie mają styczności ze szkodliwym dla zdrowia BPA.

Poszczególne modele mogą różnić się pomiędzy sobą także wielkością. Typowy model marki Brita ma ponad 1,7 litra pojemności. Podstawowy model Dafi niespełna 1,5 litra więc będziemy musieli nieco częściej spacerować z nim do kuchni.

A co z wydajnością?

Wiele osób może zastanawiać się, ile właściwie ma czekać na przefiltrowanie litra wody przez wbudowany w dzbanek filtr. Okazuje się, że wiele zależy od konkretnego modelu. Filtracja zarówna filtrami Brtia Maxtra+, jak i Dafi Unimax może trwać od około jednej do kilku minut. Skąd ta różnica? Może ona wynikać z konstrukcji samego filtra, jakości procesu oczyszczania, rodzaju wlanej wody oraz wielu innych czynników. Czy jednak nie warto zaczekać tych kilku minut, aby zyskać pewność, że dbamy o swoje zdrowie?

Gdzie szukać sprawdzonych rozwiązań?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na wydatkach za wodę, postaw na dzbanki filtrujące renomowanych marek, jak np. marki Brita, Dafi, Aquaphor czy FilterLogic. Znajdziesz je m.in. w sklepie internetowym Filtrosfera, który od lat specjalizuje się w sprzedaży filtrów do wody do małego AGD. Oferowane są tam wkłady do butelek i dzbanków filtrujących, ekspresów ciśnieniowych czy lodówek.

Staraj się unikać rozwiązań oferowanych przez nieznane firmy, które kuszą jedynie ceną. Bardzo często okazuje się, że są one mało wydajne albo niezbyt skuteczne, a same filtry mogą okazać się trudno dostępne. Zajrzyj na i poznaj nową jakość wody.

Similar Posts