Pierwsze miesiące roku to czas, w którym należy przygotować się do rozliczenia podatków m.in. z giełdy. Dla inwestorów w Polsce najważniejsze będą dwa dokumenty – PIT-8C i PIT-38.
Jakie przychody obejmuje PIT-38?
Warto zacząć od określenia zakresu przychodów, który jest objęty dokumentem PIT-38. Jest to deklaracja dotycząca określonych zysków kapitałowych – mowa przede wszystkim o sprzedaży papierów wartościowych (m.in. akcji czy pozycji na rynku Forex), objęciu udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wymianie walut wirtualnych. Co istotne, w ramach tego dokumentu rozlicza się również zyski kapitałowe z zagranicy: powinny one zostać wykazane w specjalnym załączniku PIT/ZG.
Warto także zaznaczyć, że osoby prywatne nie muszą osobiście rozliczać się z przychodów z lokat bankowych czy funduszy inwestycyjnych. Mimo że są one również zaliczane do zysków kapitałowych, za ich rozliczenie odpowiadają instytucje obsługujące poszczególne produkty. Na stronie e-Urzędu Skarbowego dostępny jest szczegółowy wykaz przychodów rozliczanych przez PIT-38 wraz z instrukcjami dotyczącymi wypełnienia dokumentu.
PIT-8C – kluczowy dokument do rozliczenia PIT-38
Aby móc uzyskać szczegółowe informacje o kwotach, które powinny zostać wprowadzone w formularzu PIT-38, niezbędny będzie dokument PIT-8C. Jest to formularz przesyłany przez biura maklerskie najczęściej na początku roku; ostateczny termin to koniec lutego. Co istotne, jeśli korzystamy z kilku różnych brokerów, będziemy musieli uwzględnić każdy z dokumentów PIT-8C z osobna. Warto także wspomnieć, że niektóre instytucje oferujące akcje na giełdzie i inne instrumenty finansowe zapewniają dostęp do specjalnych raportów podatkowych – jednym z przykładów jest duński bank Saxo. W razie braku sprzedaży żadnych instrumentów finansowych PIT-8C nie jest wysyłany; nie występuje wtedy także obowiązek przesłania formularza PIT-38.
Gdzie rozliczyć PIT-38?
Formularz PIT-38 można aktualnie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. W przypadku pierwszej opcji dokumenty powinny zostać dostarczone do urzędu skarbowego, w którym rozlicza się dany podatnik. Druga z kolei pozwala na skorzystanie z dwóch usług oferowanych przez e-Urząd Skarbowy: mowa o funkcjach e-Deklaracje oraz Twój e-PIT. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest rozliczenie online – dodatkowo można skorzystać ze wstępnie wypełnionych wzorów. Jeśli nie mamy możliwości osobistego złożenia dokumentów lub skorzystania z rozliczeń online, należy przesłać niezbędne formularze Pocztą Polską, pamiętając przy tym o nadaniu przesyłki przed upływem terminu na złożenie zeznania. Możliwe jest także skorzystanie z pełnomocnika, po wcześniejszym wypełnieniu i przekazaniu do urzędu skarbowego druku UPL-1.
Do kiedy można rozliczyć zyski z akcji?
Standardowy termin na PIT-38 to od 15 lutego do 30 kwietnia. Niekiedy zdarza się, że już przed początkiem tego okresu dysponujemy wszystkimi informacjami – nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim przypadku złożyć dokumenty wcześniej. Należy jedynie pamiętać, że są one wtedy traktowane tak, jak złożone 15 lutego. Warto zwrócić uwagę również na dni wolne, zwłaszcza w końcówce tego okresu. W roku 2023 30 kwietnia wypada w niedzielę, z kolei 1 maja to święto ustawowo wolne od pracy – oznacza to, że końcowy termin jest przesunięty na 2 maja. Termin dotyczy zarówno wersji papierowej, jak i elektronicznej.