Porady

Wydajne i tanie ogrzewanie domu – jaki sposób wybrać?

Instalator ustawiający kocioł gazowy w domu

Inwestorzy zastanawiają się podczas wyboru źródła ogrzewania, czy kocioł gazowy to nadal gwarancja wydajności oraz niskich kosztów. W tym artykule oszacujemy koszty ogrzewania gazowego po ostatnich zmianach związanych z cenami gazu. Porównamy je z innymi źródłami ciepła i zastanowimy się czy zakup zwraca się tylko w postaci wygodnej, czystej i bezobsługowej eksploatacji, czy również w kwestii ekonomicznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wyglądają ceny gazu,
  • jak plasują się ceny innych źródeł energii,
  • jak oszacować koszt ogrzewania,
  • jak na koszty wpływa przygotowanie CWU.

Jednym z możliwych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego jest ogrzewanie gazowe. Koszty, które należy ponieść, to przede wszystkim zakup kotła, przystosowanie kotłowni oraz instalacji, a następnie samego gazu. Czy takie rozwiązanie można nazwać oszczędnym ogrzewaniem? Dowiesz się z naszego artykułu!

Ogrzewanie gazowe – koszty cen gazu

W ostatnim czasie docierało do nas bardzo dużo informacji o tym, że ceny gazu mogą wzrosnąć, mogą pojawić się problemy z dostępnością itp. W dużej mierze były to niesprawdzone informacje, które wywoływały negatywne emocje. Pamiętajmy, że przy wyborze źródła ciepła nie powinniśmy kierować się emocjami, a nasz wybór powinien opierać się na faktach.

Obecnie mimo wszystko nie brakuje gazu, a ceny ustabilizowały się na takim poziomie, że ogrzewanie gazowe jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania. Oczywiście cena gazu wzrosła, jednak nadal to sposób na tanie ogrzewanie domu. Gaz w porównaniu z innymi źródłami ciepła nadal jest jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła.

W Polsce mamy dostępnych kilka taryf gazowych. Do każdej z nich przypisana jest cena gazu. W domach jednorodzinnych jest to najczęściej taryfa W-3, w której płacimy zarówno za samo paliwo, jak i dystrybucję. Obecnie koszt jednego metra sześciennego to około 3,55 zł. Znając cenę metra sześciennego możemy przeliczyć to na cenę za kWh, która będzie bardziej miarodajną wartością. W jednym metrze sześciennym gazu mamy około 10 kWh, a więc cena jednej kilowatogodziny to około 35 groszy.

Oszczędne ogrzewanie – ceny innych źródeł energii

Jak kształtują się obecnie ceny innych źródeł ciepła? Cena pelletu przy uwzględnieniu sprawności kotła to obecnie około 67 groszy z kWh. Jest to prawie dwukrotnie większa wartość, a komfort użytkowania jest nieporównywalny. Cena węgla w sklepie PGG to obecnie 1770 zł za 1 tonę.

Problem tkwi jednak w tym, że przy każdej pozycji widzimy napis „brak towaru”, a ceny na składach aktualnie są wyższe. W 1 kg węgla mamy około 7kWh, a więc w tonie będzie to 7000 kWh. Musimy uwzględnić również sprawność kotła, czyli około 60-70%, więc zostaje nam 4200 kWh za 1770 zł. W prosty sposób możemy przeliczyć, że koszt 1 kWh to 42 grosze.

W porównaniu z gazem to nadal wyższa wartość przy mniejszym komforcie. Ceny innych źródeł ciepła, to:

  • olej – 68 groszy,
  • gaz płynny – 42 grosze,
  • drewno 34 grosze,
  • prąd – 127 groszy.

Przy cenie prądu podajemy cenę za 1 kWh przy ogrzewaniu elektrycznym, np. grzejnikami elektrycznymi czy kotłem elektrycznym. W przypadku pompy ciepła, wartość tę należy podzielić przez sprawność urządzenia. Zależy ona od jego rodzaju oraz typu instalacji. Więcej informacji o pompach ciepła znajdziesz na stronie Saunier Duval w zakładce pompy ciepła.

Sprawność kotła gazowego może przekraczać nawet 100%. Wynika to z technologii kondesacji, która wykorzystywana jest w kotłach Saunier Duval. Do domów modernizowanych zalecamy korzystanie z kotła o dużej pojemności, który będzie kondensował, ale również będzie odporny na zanieczyszczenia występujące w instalacji. W nowych domach najczęściej stosujemy kotły wiszące i zależnie od zapotrzebowania na CWU, wybieramy kotły dwufunkcyjne (przy małym zapotrzebowaniu) lub jednofunkcyjne, które gwarantują wyższy standard ciepłej wody.

Jak oszczędnie ogrzewać gazem? Szacowanie kosztów ogrzewania

Znając już cenę gazu oraz innych paliw, możemy zacząć szacować koszt całkowitego oszczędnego ogrzewania w naszym domu. W tym celu będziemy jeszcze potrzebować informacji o naszym budynku, a dokładniej o jego zapotrzebowaniu energetycznym. Zapotrzebowanie może być podane w kilowatach lub kilowatogodzinach w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy.

W nowo wybudowanych domach wartość tą znajdziemy w projekcie. Dla nowo wybudowanego domu będzie to około 70-100 kWh/m2/rok. Jak widzimy wartość ta podana jest w przeliczeniu na metr kwadratowy, tak więc czym większy budynek (o takich samych standardach wykonania), tym koszt ogrzewania również jest wyższy.

Chcąc zmniejszyć koszt ogrzewania, musimy poprawić wskaźnik zapotrzebowania, tzn. zmniejszyć go. W tym celu najczęściej modernizujemy budynek poprzez ocieplenie przegród zewnętrznych oraz wymianę stolarki okiennej. W domach modernizowanych również możemy wykonać charakterystykę energetyczną i oszacować zapotrzebowanie, a następnie obliczyć koszt ogrzewania. Wykonując charakterystykę energetyczną zobaczymy, gdzie występują największe straty ciepła i jak możemy je zmniejszyć. W starych domach nieocieplonych wartości zapotrzebowania mogą być dwukrotnie większe i na każdy metr kwadratowy będziemy przyjmować 140-200 kWh/m2/rok. Zmniejszając ten wskaźnik o 40%, każdego roku koszt ogrzewania również zmniejsza się o 40%.

Jak oszczędnie ogrzewać gazem CWU?

Jak wiemy, koszt ogrzewania to nie tylko centralne ogrzewanie, ale również ciepła woda użytkowa. Przyjmując założenie, że jedna osobą zużywa około 50 litrów ciepłej wody w ciągu jednego dnia, to w celu przygotowania takiej ilości ciepłej wody potrzebujemy dostarczyć 2,5 kWh ciepła. W skali roku jest to około 900 kWh. Przyjmując jak wyżej stawkę 36 groszy za 1 kWh energii z gazu, za przygotowanie ciepłej wody dla jednej osoby przy użyciu kotła gazowego zapłacimy około 320 zł.

Tutaj też możemy zwiększyć oszczędności, poprzez odpowiednią izolację przewodów, ustawienia pompy cyrkulacyjnej oraz redukcję zużycia. Automatyka MiPRO firmy Saunier Duval pozawala zaprogramować pracę pompy cyrkulacyjnej w przedziałach czasowych, w których jesteśmy w domu, aby zredukować straty związane z pracą pompy oraz straty związane z cyrkulacją wody w budynku. Tak więc koszt ogrzewania nowego domu o powierzchni 150 m2, w którym mieszkają 4 osoby, przy użyciu kotła gazowego, możemy szacować na:

Powierzchnia: 150 m2,

Zapotrzebowanie: 70 kWh/m2/rok

Cena gazu: 32 gr/kWh

Liczba osób korzystających z CWU: 4

Zapotrzebowania na ciepłą wodę: 900 kWh/rok/os.

(150 m2 × 70 kWh/m2/rok) + (4 os. × 900 kWh/rok/os.) × 32 gr/kWh = 14100 kWh/rok × 32 gr/kWh = 4512 zł

Z powyższych obliczeń wynika, że kocioł gazowy jest dobrą metodą na tanie ogrzewanie oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. W porównaniu do innych cen źródeł ciepła oraz ich montażu, jest to rozwiązanie optymalne dla niemal każdej inwestycji.

Similar Posts