Nieruchomości

Czy warto kupić dom bliźniak?

Czy warto kupić dom bliźniak?

Domy tzw. bliźniaki od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, dlatego powstaje ich coraz więcej w kameralnych dzielnicach dużych miast (choć nie tylko!). Wśród największych zalet tego typu zabudowy najczęściej wskazuje się poczucie bezpieczeństwa i swobody, za sprawą przydomowego ogródka. Czy jednak na pewno warto zainwestować w dom bliźniak? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Dom bliźniak w atrakcyjnej lokalizacji

Niewątpliwą zaletą każdej nieruchomości, a zwłaszcza domu, jest atrakcyjna lokalizacja. Oczywiście pojęcie to każdy może interpretować inaczej. Najczęściej jednak powodzeniem cieszą się te nieruchomości, które gwarantują nam udogodnienia życia codziennego, takie jak: łatwy dostęp do pracy, lokali usługowo-handlowych, ale też szkół czy przedszkoli. Z drugiej zaś strony, decydując się dom, chcemy nieco odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i mieć dostęp do terenów zielonych. Biorąc powyższe aspekty pod uwagę, deweloperzy najczęściej decydują się na inwestycje w lokalizacjach, które spełniają oczekiwania potencjalnych kupców.

Czy warto kupić dom bliźniak, zważywszy na jego otoczenie?

Najczęstszym zarzutem kierowanym pod adresem domów bliźniaczych jest to, że nie zapewniają one tyle swobody, ile domy wolnostojące. Oczywiście jest to prawda. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej musimy liczyć się z bliskim sąsiedztwem, jednak nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają na przynajmniej częściowe zniwelowanie tego problemu. Można oddzielić się od sąsiadów płotem, szczelnym przepierzeniem lub po prostu ścianą zielni, czyli żywopłotem.

Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani co do takich nieruchomości to koniecznie sprawdźmy projekty domów bliźniaczych i porównajmy zastosowane w nich rozwiązania, dotyczące chociażby ulokowania tarasów, balkonów czy innych stref wypoczynkowych.

Komfortowo i swobodnie w domu bliźniaku – czy to możliwe?

Choć często domy, które mają wspólną ścianę z sąsiadami, kojarzą nam się z ograniczoną prywatnością, to jednak wcale tak nie musi być. Pamiętajmy o tym, że domy bliźniaki mają osobne wejścia, osobne garaże, no i oczywiście w innych miejscach tarasy. A zatem, nie musimy na siłę integrować się z sąsiadami, bowiem własna przestrzeń ogrodowa daje nam wiele swobody. A ogródek, choćby i mały, doceni każdy członek rodziny, z psem włącznie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup domu bliźniaka?

Decydując się na zakup konkretnego domu w zabudowie bliźniaczej, powinniśmy podjąć próbę poznania nowych sąsiadów i jeśli będzie to możliwe, nawiązania z nimi dobrych relacji. A zawsze jest to wynik kompromisu, jak i dobrej woli z obu tron. Takie działania szczególnie mają sens, jeśli należymy do osób towarzyskich i zależy nam na przyjacielskich relacjach z sąsiadami. Nierzadko też zdarza się, że bliskie sąsiedztwo może zaowocować przyjaźnią i to na długie lata.

Dom bliźniak a poczucie bezpieczeństwa

Domy bliźniaki dają nam większe poczucie bezpieczeństwa niż wersje wolnostojące. Choć bliskie sąsiedztwo może być męczące, to też okazuje się, że ma to swoje zalety. Wiadomo, że sąsiedzi doglądają całej nieruchomości podczas nieobecności tych drugich, bowiem jest to w interesie obu właścicieli. Poza tym, gdyby coś się wydarzyło, np. z naszym zdrowiem, zawsze możemy poprosić o pomoc sąsiada. Doceniają to zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. I to właśnie oni najczęściej decydują się na zakup domu w zabudowie bliźniaczej.

Pamiętajmy przy tym, że najczęściej takie domy są też dużo tańsze w stosunku do domów wolnostojących. Jeśli więc marzy nam się własny dom, postawmy na „bliźniaka”.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Albero Invest

Similar Posts