Porady

Wybieramy żyrandol do salonu. Na co zwrócić uwagę i w jakich aranżacjach się sprawdzi?

Wybieramy żyrandol do salonu. Na co zwrócić uwagę i w jakich aranżacjach się sprawdzi?

Żyrandol to oprawa oświetleniowa znana od wieków. Kiedyś zachwycał w pałacowych wnętrzach, a później stał się nieodłącznym elementem stylistyki hollywood lat 50-tych. Takie oprawy oświetleniowe mogą znacząco się od siebie różnić. Stąd wybierając je do salonu należy zwrócić uwagę na rodzaj, moc świetlną, pobór energii elektrycznej, a ponadto dopasowanie do wybranej aranżacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Żyrandol do salonu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Generalnie każdy żyrandol w salonie spełnia dwie zasadnicze funkcję. Pierwsza związana jest z zapewnieniem komfortowego oświetlenia, które umożliwia funkcjonowanie po zmroku, nie pobudza i gwarantuje relaks. Istotne znaczenie ma również to, by pomieszczenie nie było zbyt ciemne, dlatego należy wybrać żyrandole o odpowiedniej ilości źródeł światła. Żyrandol z 6 punktami świetlnymi, gdzie każdy z nich ma moc 60W, zapewni oświetlenie klasycznego salonu o wielkości 25 metrów kwadratowych. Istotne znaczenie ma również stopień rozpraszania światła i tu trzeba zwrócić uwagę na to, do jakich żarówek przeznaczony jest dany żyrandol. Najczęściej jest to albo żarówka z gwintem E14 lub żarówka z gwintem E27. Ta pierwsza to klasyczna świeczka LED, która ma dekoracyjny charakter i powinna być widoczna. Dlatego żyrandole przeznaczone do wkręcenia takich żarówek mają często gwinty skierowane do góry bądź przynajmniej otwarte klosze. Oprawa żyrandola może odbijać światło także błyszczącą powierzchnią chromowanego materiału, z którego wykonany jest klosz albo kryształków, zdobiących oprawę.

Aranżacja a dobór żyrandola do salonu – wybierz najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb

Jest wiele aranżacji wnętrz w nowoczesnym lub klasycznym stylu i do każdej z nich można dobrać pasujący żyrandol. Jeżeli jesteście zwolennikami takiego rozwiązania, to koniecznie sprawdźcie, jaki żyrandol będzie pasował do wnętrza industrialnego, a który sprawdzi się w skandynawskim. Inspirację znajdziecie na stronie: https://abanet.pl/483-zyrandole-do-salonu. Tymczasem damy Wam kilka wskazówek. Otóż do industrialnej przestrzeni wypełnionej cegłą klinkierową najlepiej wybrać oczywiście żyrandol wykonany z metalu w czarnym kolorze. Z kolei do skandynawskiej pięknie pasować będzie oprawa z drewnianymi słojami i sękami, dobrą imitacją drewna, oświetlającą wnętrze salonu urządzonego w duchu filozofii hygge. Do salonu w wersalskim stylu najlepiej sprawdzi się żyrandol na całej powierzchni zdobiony kryształkami, a do stylu boho wykonany z ażurowego, wiklinowego materiału.

Similar Posts