Porady

Meble rattanowe vs technorattanowe – co wybrać na taras?

Meble rattanowe vs technorattanowe – co wybrać na taras?

Wygodne meble ogrodowe zapewniają idealne warunki do wypoczynku na przydomowym tarasie. Szeroki wybór produktów, dostępnych na rynku, pozwala na zbudowanie miejsca, wpisującego się w rozmaite potrzeby i oczekiwania użytkowników. Wiele osób zastanawia się choćby, czy wybrać efektowne meble rattanowe, czy też postawić na nowoczesny technorattan, które cieszą się rosnącą popularnością. Które rozwiązanie wybrać i czym się kierować podczas dobierania wyposażenia do ogrodu? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Meble naturalne i tworzywa sztuczne – różne rodzaje wyposażenia do ogrodu

Meble ogrodowe to podstawa wyposażenia, dzięki któremu tworzy się wygodne warunki do przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w pobliżu domu. Najczęściej wykorzystuje się praktyczne sofy i fotele w połączeniu ze stolikiem (pełnowymiarowym lub niskim kawowym meblem).

Poszczególne elementy wykonuje się z różnych materiałów. Można znaleźć choćby rozwiązania z drewna i polipropylenu. W wielu ogrodach znów pojawiają się też meble plecionkowe. Mogą być wytworzone z naturalnych materiałów lub tworzyw sztucznych, co wpływa na ich specyfikę, parametry techniczne i walory wizualne.

Meble rattanowe – elegancja w najczystszym wydaniu

Meble rattanowe to rozwiązanie klasyczne, wprowadzane do przydomowych ogrodów od dłuższego czasu. Wyróżniają się szlachetnym designem i elegancją.

Z czego się je produkuje? Fotele, sofy i stoliki rattanowe tworzy się ze specjalnie przygotowanych witek palmy rattanowej, pochodzącej z południowej Azji. Kojarzą się zwłaszcza z nurtem kolonialnym i meblami wpisującymi się w przestrzenie vintage, choć obecnie ten wizerunek ulega zmianie. Można bowiem bez trudu znaleźć meble rattanowe w wydaniu nowoczesnym, wręcz idealne do ogrodów minimalistycznych.

Technorattan – tworzywo sztuczne dla wymagających

Innym typem modnego, plecionkowego wyposażenia do ogrodu są nowoczesne produkty technorattanowe, które oferuje choćby sklep z meblami ogrodowymi Bazkar.pl. Są to konstrukcje zrobione na metalowym stelażu.

Jako materiał na plecionkę w ich przypadku wykorzystuje się jednak nie naturalny rattan, ale jego syntetyczny odpowiednik, stworzony z polietylenu. To niezmiernie trwałe włókno, wyróżniające się świetnymi parametrami technicznymi, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku mebli na taras.

Produkty z tworzywa da się ukształtować w niemal dowolny sposób. Pojawiają się zatem rozwiązania klasyczne i vintage (nawiązujące do nadmienionego już stylu kolonialnego), ale także konstrukcje minimalistyczne, które łatwo da się ustawić w ogrodach współczesnych.

Rattan i technorattan – co wybrać?

Meble rattanowe i technorattanowe sprawdzają się w różnych ogrodowych aranżacjach, pozwalając na zaaranżowanie przestrzeni do wypoczynku zgodnej z indywidualnymi gustami.

Zwolennicy tradycji i naturalności chętniej decydują się na meble z plecionki rattanowej. Idealnie sprawdzają się w ogrodach eko, skandynawskich i boho. Tego typu konstrukcje wymagają jednak specjalnego traktowania, by długo utrzymały optymalny wygląd. Naturalny rattan niestety nie jest bowiem odporny na działanie wilgoci, zmiany temperatury i promieniowanie UV. Produkty wymagają zimowania w suchym pomieszczeniu, jeśli mają przetrwać kilka sezonów. Dodatkowo egzotyczny materiał odznacza się także dość wysoką ceną.

A co z meblami technorattanowymi? Tworzywo jest znacznie trwalsze i niemal całkowicie odporne na uszkodzenia lub szkodliwe czynniki atmosferyczne. Można je przechowywać na zewnątrz przez cały rok, bez obaw o zniszczenia. Dodatkowo, w przypadku polietylenu nie ma potrzeby stosowania impregnatów, by meble zachowały piękny wygląd przez długi czas. Zestawy wyróżniają się też dobrym stosunkiem ceny do wysokiej jakości. Jak je wykorzystać na tarasie, balkonie lub w innych przydomowych strefach, można przeczytać na stronie: bud-rem.com.pl.

Co ciekawe, na rynku pojawiają się też produkty z polipropylenu z efektem rattanu. Są to meble z tworzywa sztucznego, formowanego tak, by imitowały plecionki z rattanu lub technorattanu. Każdy więc może łatwo znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Wygodne, stylowe i trwałe meble ogrodowe

Meble technorattanowe wyróżniają się trwałością i uniwersalnością. Konstrukcje z rattanu to natomiast ekologiczne i w pełni naturalne rozwiązania do pięknych przydomowych terenów. Można spotkać konstrukcje nawiązujące do nurtów skandynawskich, minimalistycznych lub boho. Każdy z produktów ma swoje zalety, warto zatem przyjrzeć im się lepiej i sprawdzić, czy nie wpiszą się też w nasze przydomowe miejsca do wygodnego relaksowania się.

Similar Posts