Porady

Jaki regał na książki do salonu wybrać?

Jaki regał na książki do salonu wybrać?

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie lub dom bez regału na ulubione książki. Przeczytane powieści, rzędy książek na półkach, ulubione publikacje – wszystko to nadaje wnętrzu charakteru i dodaje przytulności. Nowoczesny regał to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli uporządkować, ale i wyeksponować księgozbiór. Na jaki regał się zdecydować? Podpowiadamy poniżej.

 

Dlaczego warto posiadać regał na książki w salonie?

Kompletując meble do salonu (na przykład w sklepie https://vokato.com/), z reguły decydujemy się także na regały. Dzięki temu możemy uporządkować całe pomieszczenie, a wszystkie rzeczy mają swoje miejsce. Ponadto mebel, wyposażony w półki, pozwala wyeksponować fotografie w ramkach, pamiątki, bibeloty i oczywiście książki. Taka domowa biblioteczka idealnie sprawdzi się właśnie w salonie, gdzie domownicy przebywają najdłużej w ciągu dnia oraz gdzie przyjmujemy gości. Za biblioteczkę może posłużyć ściana, zaaranżowana regałami, pełnymi ulubionych książek. Taki element wystroju dodaje pomieszczeniu charakteru, tchnie w nie duszę, a przy tym jest niezwykle funkcjonalny i pozwala uporządkować przestrzeń.

Rodzaje regałów do salonu

Wiele różnych rodzajów regałów do salonu można znaleźć tutaj: https://vokato.com/pomieszczenia/salon/regaly-do-salonu. Regał może mieć otwarte półki lub drzwiczki lub stanowić połączenie obu tych rozwiązań. Liczba półek uzależniona jest od konkretnego modelu. Podobnie jak wymiary. Są regały wąskie i wysokie, ale są też niskie a szerokie, a ponadto również narożne. W ofercie producentów znaleźć dziś można naprawdę rozmaite rozwiązania, które zaspokoją gust każdego konsumenta.

Regały różnią się także designem – tak, by można było wybrać konkretne modele, które dopełnią daną aranżację. Występują więc regały z litego drewna, ale też typowo industrialne metalowe regały ze szklanymi półkami.

Jaki regał pasuje do jakiego stylu wnętrza?

Jak już wspomnieliśmy – w ofercie producentów i sklepów znaleźć dziś można właściwie wszystko. Nasuwa się zatem pytanie: na co się zdecydować i jaki regał pasuje do jakiego stylu? Podsuwamy kilka inspiracji:

  • Styl industrialny – regał do pomieszczenia w tym stylu powinien cechować się pewną surowością, można więc zdecydować się na metalowy mebel, malowany proszkowo na czarno oraz wyposażony w szklane albo drewniane półki.
  • Styl klasyczny – w stylu klasycznym sprawdzi się tradycyjny wysoki regał z drewna, z półkami otwartymi oraz z drzwiczkami. Może być w kolorze naturalnego drewna albo malowany na biało.
  • Styl skandynawski – styl skandynawski to prostota, naturalne barwy i materiały. Sięgnij zatem po biały regał, wykonany z drewna. Ciekawą propozycją jest regał w formie drabiny, który pozwoli stworzyć interesującą aranżację, kiedy na niektórych półkach umieścimy książki, a na innych doniczki z roślinami czy zdjęcia z ramkach.
  • Styl glamour – niezwykle elegancki styl glamour wymaga odpowiedniego umeblowania. Sprawdzi się tu nowoczesny regał ze szklanymi elementami, może być na nóżkach.

 

Regał na książki do salonu – aranżacje

Regał na książki do salonu może, ale nie musi, pochodzić z tej samej serii co pozostałe meble. Można ustanowić go mocnym punktem aranżacji, skupiając w jego obrębie ulubione książki, bibeloty, pamiątki z podróży, zdjęcia w ramkach itp. Długi i niski regał może pełnić jednocześnie funkcję szafki RTV. Regał typu drabinka może zaś dodać wnętrzu przytulności i oryginalnego charakteru – na przykład, kiedy na niektórych jego półkach umieścimy doniczki z domową roślinnością, na innych bibeloty i książki, a całość obwiedziemy sznurem lampek.

Regał to także mebel, potrzebny w pokoju dziecięcym. Jednakże, kiedy dziecko częściej przebywa w salonie – niewielki niski regał lepiej przenieść właśnie tam, by dziecko mogło swobodnie sięgać po ulubione książeczki w każdej chwili.

Similar Posts