Porady

Jak odnowić boazerię? Najlepsze sposoby!

Jak odnowić boazerię? Najlepsze sposoby!

Moda na wystrój wnętrz zmienia się nieustannie i często zapomniane elementy wystroju wracają do łask. Jednym z nich jest boazeria, popularny element wystroju lat osiemdziesiątych. Dowiedz się, jak zrobić ze starej boazerii genialną ozdobę mieszkania! 

Jak odnowić boazerię?

Najprostszym sposobem na odnowienie starej boazerii jest jej pomalowanie. W tym celu możesz użyć kolorowej farby, by nadać brązowym ścianom zupełnie nowego charakteru. Szczególnie modne są kolory pastelowe, które rozjaśnią pomieszczenie i nadadzą całości przyjemnego dla oka, ciepłego wyglądu. Niezrównanym hitem, który nigdy nie wyjdzie z mody, jest z kolei biała farba. Precyzyjnie pomalowana na biało boazeria będzie wyglądała niezwykle stylowo i elegancko. Dodatkowo do białych ścian pasują niemal wszelkiego rodzaju meble i dodatki. Jeśli jesteś miłośnikiem boazerii i nie chcesz zmieniać jej fasonu, postaraj się ją jedynie nieco odrestaurować. Oczyszczenie starej boazerii z brudu i starych farb odkryje w niej to, co najlepsze. Pociągnięcie przezroczystym lakierem do drewna dopełni całości. 

Czym pomalować starą boazerię?

Do odnowienia boazerii przyda się nie tylko farba, ale również lakier bądź specjalny wosk. Najwięcej zalet mają farby kryjące, ponieważ nie wymagają tak dokładnego przygotowania powierzchni. Przypadkowe rysy, które wynikają ze starości boazerii lub powstały podczas czyszczenia, nie będą widoczne. Jeszcze lepsze od farb kryjących będą specjalne farby do renowacji, które w ogóle nie wymagają zdzierania ze starej boazerii spodnich warstw. Wystarczy jedynie dokładne czyszczenie. 

Jak pomalować boazerię?

Chociaż odnowienie boazerii w domu nie powinno być trudne, warto się do tego odpowiednio przygotować. Kolejnym krokiem jest przyłożenie się do wykonywanej pracy, żeby efekt spełnił Twoje oczekiwania! Zabezpiecz podłogę folią budowlaną i do dzieła: 

– Zacznij od dokładnego wyczyszczenia starej boazerii. To zadanie może Cię kosztować sporo nerwów, więc skorzystaj z pomocy innych domowników i zaopatrz się w środki do zeskrobywania starej farby oraz zmywania pozostałości po tłustych substancjach. Uważaj przy tym, by nie porysować warstwy boazerii, która ma zostać.

– Oczyszczoną z pozostałości boazerię dla pewności przetrzyj na mokro, by upewnić się, że na jej powierzchni nie pozostał żaden brud i pył.

– Gdy boazeria wyschnie, możesz przystąpić do malowania! Wystarczy dobry pędzel i odrobina precyzji. Pamiętaj o dokładnym i równomiernym pokryciu wszystkich zakamarków. Jeśli trzeba, pomaluj boazerie dwa razy, aż uzyskasz zadowalający efekt. Kreatywność jest kluczem do sukcesu i na szczęście nie musisz decydować się na drastyczne środki, takie jak zrywanie starej boazerii i narażanie się na koszta i ogrom pracy włożony w odnawianie starych ścian. Renowacja jest w modzie! 

Similar Posts