Dom i Ogród Porady

Jak bezpiecznie palić w kominku?

Jak bezpiecznie palić w kominku?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego to najlpeszy moment, aby przypomnieć, jak bezpiecznie palić w kominku. Ogrzewanie kominkowe wymaga stosowania kilku prostych zasad. Gdy się ich przestrzega, dba się nie tylko o bezpieczeństwo, ale również ekologię.

Palenie w kominku trzeba zacząć od czyszczenia komina

To przez przewody kominowe odprowadzane są zużyte powietrze, spaliny i dym. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich drożność. Przepisy prawa zobowiązują do przeprowadzania regularnych przeglądów kominiarskich do 2 razy w ciągu roku. Podczas takiej kontroli cały system grzewczy powinien zostać sprawdzony dokładnie i kompleksowo przez mistrza kominiarstwa. Celem jego pracy jest prześledzenie stanu technicznego wszystkich elementów instalacji i ocenienie szczelności jego przewodów. Jednak oprócz specjalistycznych kontroli, posiadacze kominków zobligowani się również do czegoś więcej, do okresowego czyszczenia i udrażniania komina. Jest to procedura, jaką należy wykonywać co najmniej raz na 3 miesiące. 

Dbanie o przewód kominowy to najważniejsza zasada bezpiecznego palenia w kominku. Nie jest to zwykła formalność, ale konieczna regulacja, mająca chronić mieszkańców. Kiedy w ciągu sezonu ogrzewanie kominkowe pracuje prawie codziennie, część niedopalonych substancji, a więc smoła i sadza, osiadają na ściankach paleniska oraz wylotu kominowego, nawarstwiają się i, jeśli się temu nie przeciwdziała, zapychają go. Inna sprawa, że często zdarza się, iż w niezasłoniętym niczym kominie zadomawiają się niepożądani goście. Obok pająków mogą to być dzikie pszczoły, także ptaki, najczęściej kawki. Ich gniazda skutecznie blokują przewód, sprawiając, że produkty spalania nie mogą się przez niego swobodnie wydobyć, więc szukają dodatkowego miejsca wylotu. 

Za nieprzestrzeganie wymogów prawa, dotyczącego czyszczenia i konserwacji komina grozi nagana, grzywna, niekiedy nawet areszt. Co więcej, brak kontroli kominiarskich może być podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania, gdyż w większości umów na ubezpieczenie domu zamieszczony jest paragraf wymagający dopełnienia takich obowiązków.

Przejdźmy teraz do tego, czym palić w kominku

To, czym palić w kominku ściśle określa producent danego wkładu. Jak wyjaśnia jeden z nich przedstawiciel firmy Defro Home – w większości jest to sezonowane drewno z drzew liściastych, których wilgotność nie przekracza 20% (co można samodzielnie sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza). Gotowe do umieszczenia w palenisku polana, powinny mieć jakieś 10 cm grubości i ważyć około 1,5 kg. Można ponadto przygotować także mniejsze drzazgi z bardziej miękkiego drewna jak sosna czy brzoza, które doskonale nadadzą się na rozpałkę. 

Należy pamiętać, że w żadnym wypadku do rozpalenia nie nadają się gazety, ubrania stare meble. Palenie śmieci jest zabronione i grozi za nie kara grzywny. Jednak mimo konsekwencji prawnych, warto mieć na uwadze także te ekologiczne, zdrowotne. Podczas spalania odpadów wydziela się wiele toksycznych substancji lotnych – tlenek węgla, tlenki azotu, benzo(a)piren czy dioksyny, które osiadając w ludzkim układzie oddechowym stopniowo uszkadzają go. Jeśli chcemy koniecznie nadać czemuś dodatkową funkcję w postaci opału, zaznacza specjalista z Defro, niech to będzie niebarwiony korek, tektury, papier, wióry i trociny, nigdy plastik, guma ani pozostałe niedozwolone materiały.

Zostało jeszcze to, jak prawidłowo palić w kominku, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

Najlepiej, aby ogień w kominku palił się spokojnie i równomiernie. Aby to osiągnąć konieczne jest mądre rozpalanie i stosowanie dobrej jakości opału. Odpowiednio wysuszone drwa palą się miarowo i bez nadprodukcji szkodliwego dymu, tak typowego przy wędzących się w kominku zbyt wilgotnych polanach. Do dobrych technik palenia, należy też tzw. rozpalanie od góry, dzięki któremu ogranicza się dymienie. Ponadto dobrze jest prawidłowo regulować dopływ powietrza. Niektóre wkłady kominkowe, jak na przykład te z serii Defro Home Prima, wyposażone są w króciec dolotowy, pozwalający na doprowadzenie powietrza bezpośrednio do paleniska. Część z nich posiada mechanizm regulacji, dzięki którym króciec można zamknąć, gdy wygaszone palenisko nie potrzebuje już powietrza. 

Na koniec krótkie przypomnienie, o czym należy pamiętać, aby bezpiecznie palić w kominku:

  • okresowe przeglądy kominiarskie (2 razy w roku);
  • regularne czyszczenie paleniska i przewodu kominowego (raz na kwartał)
  • dobre techniki spalania (suche drewno, rozpalanie od góry, odpowiednia temperatura w komorze spalania, regulacja dopływu powietrza);
  • ostrożność przy obsłudze kominka.

Similar Posts