Porady

Gonty bitumiczne – nowe dachy o wyjątkowej estetyce

Gonty bitumiczne – nowe dachy o wyjątkowej estetyce

Gont bitumiczny to nic innego jak papa nowej generacji. Stosunkowo tani, lekki, odporny na czynniki klimatyczne a przy tym estetyczny – czyż nie jest idealnym materiałem na pokrycie dachu?

 

Stara nazwa, nowatorskie rozwiązania

Gont to rodzaj drewnianego pokrycia dachu – dachówki wykonanej z drewna świerkowego lub jodłowego. Ze względu na występowanie tych drzew ojczyzną gontów są tereny górskie oraz przedgórze. W niektórych regionach chat krytych gontem nie było w ogóle, a czasem spotykało się go na budynkach typu dworki czy kościoły. Drewno świerkowe i jodłowe zastępowano modrzewiem i sosną.

Współcześnie stosowanie drewnianych gontów to rzadkość – gont to ekskluzywne pokrycie, na które stać naprawdę bogatych – o ile znajdą cieślę, który potrafi łupać lub ciąć gontowe dachówki i odpowiednio je sadowić na dachu.

Dla każdego dostępne są na rynku imitujące gont pokrycia bitumiczne. W różnych kolorach, kształtach dachówek są doskonałej jakości papą, która może w naszych warunkach przetrwać nawet 30 lub więcej lat.

 

Gonty bitumiczne – charakterystyka

Gonty bitumiczne to arkusze papy bitumicznej o wysokiej jakości, które posiadają rdzeń z włókna szklanego, zdobione posypką ze szkła lub folii. Mogą imitować kształt kilku połączonych gontów, płaskich dachówek albo płytek łupkowych. Barwione są na różne kolory, co sprawia, że ich estetyka dorównuje dachówce ceramicznej.

Posypka na gontach jest nie tylko ozdobą, ale również pełni rolę wzmocnienia mechanicznego. 

 

Gdzie stosuje się gonty bitumiczne?

Dla gontów nie ma powierzchni trudnej – doskonale pokrywa dachy o kącie nachylenia między 12 – 80 stopni. Można również stosować ten rodzaj pokrycia na powierzchnie pionowe. Dzięki znacznej elastyczności gonty bitumiczne łatwo poddaję się formowaniu, dzięki czemu można nimi pokrywać powierzchnie o nietypowych kształtach.

Przed położeniem na dachach o małym kącie nachylenia powinno się stosować dodatkową warstwę zwykłej papy.

 

Jak kładzie się gont bitumiczny?

Dach kryty gontem bitumicznym nie potrzebuje łat i kontrłat, ale wymaga pełnego deskowania. To jednak nie musi być wykonane z użyciem drewna – doskonale sprawdzą się płyty OSB, wiórowe albo sklejka wodoodporna.

Przed położeniem gontu należy sprawdzić jakość wszystkich obróbek blacharskich, wykończenie okien, otwory wentylujące dach. Szczelność obróbek oraz prawidłowa wentylacja to warunki konieczne, aby wilgoć nie dostawała się pod gont.

Do podłoża gonty bitumiczne przybija się gwoździami ocynkowanymi lub aluminiowymi na równo – gwoździe wbite za mocno uszkodzą poszycie, wystające mają wpływ na utratę szczelności gontu. Można również użyć zszywek.

Gont bitumiczny posiada warstwę kleju, która z biegiem czasu się uwolni i zwulkanizuje całe pokrycie, co dodatkowo wzmocni jego parametry izolacyjne.

Similar Posts