Porady

Generator prądu – jaki wybrać?

Agregaty prądotwórcze zainstalowane są głównie przy fabrykach, przedsiębiorstwach i instytucjach, które w przypadku awarii prądu są narażone na duże straty lub ryzyko utraty zdrowia, lub życia pacjentów. Czy generator można mieć również w domu? Dowiedz się więcej!

 

Agregat prądotwórczy jak działa?

Generator prądu to zasilanie awaryjne w przypadku czasowego odcięcia dopływu prądu, dobre dla każdego domu. Generatory działają dzięki naładowanym akumulatorom lub na paliwo spalinowe. Agregaty umożliwiają działanie niektórych lub większości urządzeń w domu w czasie awarii. Ich moc i czas działania zależy od rodzaju agregatu. Urządzenia zasilające dzięki akumulatorom są mało wydajne. Kilka godzin ładowania gwarantuje zasilanie jedynie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut zasilania. Bardziej wydajne są generatory na paliwo: benzynę lub diesla. 

 

Generator prądu – kiedy warto go mieć?

Agregat prądotwórczy można spotkać coraz częściej w gospodarstwach domowych. Różnego rodzaju agregaty, przenośne lub stałe, zapewnią wygodne zasilanie podczas wielu sytuacji:

  • Awarii prądu w okolicy, które zdarzają się często i są długotrwałe.
  • Na działkach lub posesjach, gdzie nie ma zainstalowanej sieci elektrycznej.
  • Na budowie, kiedy prąd stały nie został jeszcze doprowadzony. 
  • W czasie wyjazdu przenośny generator znacznie podniesie komfort przebywania na terenach bez dostępu do elektryczności.

Dostępne w różnych cenach, już od kilkuset złotych generatory są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują stałego dostępu do prądu.

 

Generator prądu – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Nie wystarczy jedynie kupienie dobrego generator prądu, by prawidłowo działał. Agregat musi być dostosowany do urządzeń, które będzie zasilał. Decydując się na zakup generatora, zwróć uwagę na:

  • Moc urządzenia, gdyż zasilacz musi mieć większą moc niż urządzenia, do których będzie dostarczał energię.
  • Rodzaj urządzenia. Agregat na akumulator nie sprawdzi się w przypadku długich i częstych awarii.
  • Warto, aby generator był wyposażony w stabilizator napięcia, by nie doszło do przepalenia czułych urządzeń. 
  • Agregat może być jednofazowy lub trójfazowy, w zależności od rodzaju urządzeń, które będzie zasilał.

Odpowiednie dobranie generatora do własnych potrzeb zapewni nieprzerwaną i bezpieczną dostawę prądu, do czasu, aż usterka zostanie rozwiązana. To korzystna inwestycja, którą docenia się zwłaszcza podczas częstych i uciążliwych awarii. 

Similar Posts