Urządzenie jednego wnętrza jest stosunkowo prostym zadaniem, jednak aranżacja całego mieszkania lub domu, wymaga dokładnego przemyślenia i popatrzenia na mieszkanie jak na całość, a nie połączenie kilku osobnych pomieszczeń. W zachowaniu spójności pomagają nie tylko meble, ale również dobór odpowiedniej kolorystyki czy wykończenie podłóg podobnymi do siebie materiałami.
- Jak zachować spójność aranżacyjną mieszkania?
- Meble – nie wszędzie takie same, ale wciąż spójne
- Kolorystyka w proporcji 60/30/10
- Ogród – pięta achillesowa właścicieli domów
Największym błędem w aranżacji mieszkania jest traktowanie każdego pomieszczenia jako odrębnej części. W tym przypadku aranżacja traci spójność, a wnętrza zamiast tworzyć całość, „żyją swoim życiem”.
Jak zachować spójność aranżacyjną mieszkania?
Spójne wnętrza to takie, które ze sobą korespondują. Ten efekt można osiągnąć, wybierając chociażby materiały do wykończenia podłóg albo ścian. To szczególnie ważne w małych mieszkaniach, w których każda zmiana pokrycia podłóg skutkuje wprowadzeniem wizualnego zakłócenia, a tym samym optycznie pomniejsza wnętrza. Można więc całą podłogę pokryć wybranymi panelami lub płytkami, zmieniając je jedynie w przypadku powierzchni podłogi w kuchni czy łazience. Podobny zabieg można zastosować w przypadku ścian, drzwi, ościeżnic, listew przypodłogowych czy przesłon okiennych.
Meble – nie wszędzie takie same, ale wciąż spójne
Najmniejszy problem w doborze mebli występuje w przypadku pokojów z aneksem kuchennym. Duża otwarta przestrzeń pozwala na myślenie o niej jako o całości, dzięki czemu zarówno meble kuchenne, jak i jadalniane czy wypoczynkowe w salonie są utrzymane w tym samym stylu i zbliżonej kolorystyce. Podobny zabieg warto zastosować w innych pomieszczeniach. Meble we wszystkich wnętrzach nie muszą pochodzić z jednej linii, jednak warto zadbać, aby były do siebie dobrane stylistycznie. Urządzenie jednego wnętrza w stylu skandynawskim, a drugiego w stylu glamour spowoduje, że całe mieszkanie przestanie prezentować się elegancko. Oprócz stylistyki ważne są również kolory. Chcąc zróżnicować wykończenie mebli i ich kolorystykę, warto zadbać o elementy korespondujące ze sobą w postaci dodatków, np. poduszek czy narzuty na łóżko lub kanapę.
Kolorystyka w proporcji 60/30/10
W spójności całego wnętrza ogromną rolę odgrywają kolory. Aby mieszkanie stanowiło całość aranżacyjną, warto wybrać trzy podstawowe kolory, które zostaną zastosowane w proporcji 60/30/10. Do trzech barw podstawowych można dodać jeszcze jedną, która będzie stanowiła jedynie akcent kolorystyczny wykończenia. Zbyt duża ilość kolorów w mieszkaniu zaburzy jego harmonię i sprawi, że całość będzie wyglądała nieatrakcyjnie, nieestetycznie i pstrokato.
Ogród – pięta achillesowa właścicieli domów
Inwestorzy wykańczający swoje domy i mieszkania często zapominają o obszarze, który również powinien współgrać stylistycznie z pozostałą częścią domowej przestrzeni. Ogród lub taras to zwykle pięta achillesowa całego domu – jego aranżację zazwyczaj zostawia się na sam koniec i traktuje nieco inaczej niż wykończenie pozostałej przestrzeni. Tymczasem, aby ogród i taras stanowiły spójny element domu lub mieszkania, należy potraktować je jako integralny element całości, podobnie jak pozostałe wnętrza. Zakupione meble powinny być jednocześnie funkcjonalne i dopasowane kolorystycznie i stylistycznie do pozostałej części mieszkania, a wykorzystane do wykończenia tarasu materiały korespondowały z materiałami użytymi wewnątrz.