Dobrze dobrane oświetlenie to komfort dla oczu. Bardzo ważne jest zadbanie o to podczas urządzania wnętrza. Każde z pomieszczeń wymaga przemyślenia i zaplanowania, gdzie powinno się znaleźć źródło światła, w taki sposób, żeby było funkcjonalne, jednocześnie zdobiąc przestrzeń.
Jak zaprojektować oświetlenie w swoim domu?
Każde z pomieszczeń powinno zostać przez nas dokładnie przemyślanie pod względem aranżacji. Należy jednak zawsze brać pod uwagę przeznaczenie wnętrza. Jednak w większości pomieszczeń będzie przydatne oświetlenie sufitowe, które możesz znaleźć tutaj: https://www.2bm.pl/wewnetrzne/lampy-sufitowe/lampy-sufitowe-czarne. Dzięki uniwersalności takich lamp nadadzą się one nie tylko do salonu, ale także do sypialni, czy kuchni.
Kuchnia jest sercem domu, dlatego powinna być dobrze doświetlona. W tym pomieszczeniu często decydujemy się na LEDowe podświetlenie blatów, co daje nam dodatkowe źródło światła podczas przyrządzania posiłku. W kuchni, która stanowi jedynie aneks, wystarczająca będzie mniejsza lampa wisząca, jednak jeżeli stanowi ona osobne pomieszczenie najlepszym rozwiązaniem może okazać się plafon lub oświetlenie szynowe, dzięki któremu możemy dostosować ilość światła w danym miejscu.
W łazience warto zainwestować w oświetlenie przy lustrze. Dodatkowy kinkiet może okazać się bardzo pomocny podczas porannej toalety lub wieczornej pielęgnacji. Do tego oświetlenie sufitowe również będzie przydatne, żeby jedynym źródłem światła nie było to przy lustrze, ze względu na to, że może wtedy prześwietlać twarz podczas robienia makijażu lub golenia. Jeżeli metraż nie pozwala nam na zamontowanie lampy wiszącej, odpowiednim rozwiązaniem będą lampy wbudowane w sufit lub ściany.
Sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu, każdy z nas lubi się w niej wieczorem zamknąć, czytając książkę. Lampki stołowe na szafkach nocnych idealnie sprawdzą się do takich zajęć po zmroku. Wiele osób decyduje się również na oświetlenie LEDowe w suficie lub ponad podłogą, które kreuje atmosferę intymności oraz stanowi świetne doświetlenie pomieszczenia.
W salonie oraz jadalni warto postawić na żyrandole, które będą zdobić nasz sufit, a dzięki dużej ilości światła, jaką emitują, pomieszczenia będą dobrze oświetlone. Dodatkowo do takich przestrzeni idealnie wpasowywać się będą lampy stojące, które stworzą niezwykle przytulny nastrój po zmroku. Natomiast na korytarzach sprawdzi się oświetlenie wbudowane, kinkiety lub plafony, ze względu na to, że światło zadaniowe jest tu zbędne.
Rodzaje źródeł światła
Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy wybierać pomiędzy źródłami światła. Kiedyś na rynku dostępne dla zwykłego człowieka były tylko żarówki, dziś wybór może nas zadziwić. Do źródeł światła zaliczamy:
-
żarówki:
-
tradycyjne – są one częstym wyborem ze względu na rodzaj światła, jaki emitują, ale także na cenę, jednak ze względu na ich drogą eksploatację są wycofywane na rzecz bardziej energooszczędnych rozwiązań,
-
halogenowe – dają chłodniejsze światło, jednak jest go dużo więcej, niż w przypadku żarówek tradycyjnych, W zależności od wybranego produktu mogą emitować światło skupione, bądź rozproszone, dzięki temu, że dają światło w spektrum widmowym, kolory oświetlonych przedmiotów są wiernie oddane,
-
-
świetlówki;
-
niezintegrowane – mają określony kształt pasujący do oprawy, w której musi znajdować się statecznik, są najczęściej używane do oświetlania wielkich przestrzeni,
-
zintegrowane – wszystkie elementy są ze sobą trwale połączone, a ich trwałość jest 10 razy wyższa niż zwykłej żarówki,
-
-
lampy wysokoprężne i niskoprężne,
-
oświetlenie LED – wypiera wszystkie wyżej wspominane źródła światła, dzięki swojej budowie może być montowane wszędzie, do tego żarówki LED są ogólnodostępne i ich żywotność jest znacznie większa niż jeśli chodzi o te tradycyjne.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, mamy do wyboru bardzo wiele ciekawych rodzajów oświetlenia, ale także źródeł światła. Biorąc pod uwagę wskazówki zawarte w tym artykule, możesz oświetlić swoje mieszkanie w świetnym stylu, a do tego będziesz zachwycony jego funkcjonalnością oraz praktycznością!