Zieleń we wnętrzu to niezawodny sposób na ukojenie i wyciszenie. Rośliny we wnętrzach przenoszą nas w naturalny świat, dodają życia, uroku i mają niezawodne czynniki zdrowotne. Wybór zależny jest od przeznaczenia roślin oraz stopnia nasłonecznienia mieszkania czy pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Każdy znajdzie odpowiednie gatunki dla siebie.
Rośliny oczyszczające powietrze – dlaczego warto?
Zieleń pokojowa nie tylko dekoruje wnętrza, ale w rzeczywisty sposób wpływa na zdrowie domowników.Wiele gatunków poza polepszaniem samopoczucia, uspokajaniem i zwiększeniem koncentracji ludzi znajdujących się w pobliżu, dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków. Które z nich są najskuteczniejsze? Poniżej przedstawiamy gatunki, które sprzyjają oczyszczaniu z podziałem na warunki, jakich potrzebują.
Stanowisko słoneczne
- Aloes zwyczajny – Aloe vera – oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Przy dużym poziomie szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu związanych z chemikaliami, na mięsistych liściach rośliny pojawiają się brązowe plamki.
- Areka żółtawa – Chrysalidocarpus lutescens – oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu, które występują w żelach, lakierach do paznokci, farbach do włosów, sprayach.
- Asparagus gęstokwiatowy – Asparagus densiflorus – oczyszcza powietrze z benzenów, formaldehydów, trichloroetylenu, ksylenu czy toluenu.
- Dracena obrzeżona – Dracaena marginata – eliminuje szkodliwe substancje zawarte w farbach, rozpuszczalnikach, uszczelniaczach, m.in. formaldehyd, ksylen czy trójchloroetylen.
- Filodendron czerwieniejący – Philodendron erubescens – usuwa z powietrza związki formaldehydu.
- Rapis wyniosły – Rhapis excelsa – oczyszcza z substancji wydzielających przez tekstylia, detergenty. Usuwa amoniak, ksylen, formaldehyd, toluen.
- Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata – usuwa toksyny, zajmuje się wymianą dwutlenku węgla w tlen. Oczyszcza powietrze z formaldehudów i benzenu. Warto ją postawić w sypialni, ponieważ gwarantuje rześkie powietrze.
- Skrzydłokwiat – Spathiphyllum – Oczyszcza powietrze z substancji, które wydzielają elementy plastikowe obudowy sprzętów domowych, meble, wykładziny, środki czystości, lakiery, farby.
- Złocień wielkokwiatowy – Chrysanthemum morifolium – jedna z niewielu roślin, która eliminuje wszystkie szkodliwe składniki chemiczne z powietrza. Eliminuje amoniak, tulen, benzen, formaldehyd, ksylen czy trichloroetylen.
Stanowisko zacienione lub półcieniste
- Aglaonema zmienna – Aglaonema Schott – usuwa formaldehyd i ksylen unoszący się w powietrzu. Absorbuje dwutlenek węgla oraz czad.
- Begonia wiecznie kwitnąca – Begonia semperflorens – pochłania substancje zawierające toluen i benzen, które spotkać można w farbach, rozpuszczalnikach, woskach, lakierach, żywicy, detergentach i barwnikach..
- Bluszcz pospolity – Hedera Helix – zmniejsza objawy astmy i alergii, absorbuje formaldehydy, będące składnikiem emisji spalin samochodowych. Uznany przez naukowców z NASA za najlepszą roślinę filtrującą jakość powietrza.
- Chamedora wytworna – Chamaedora elegans – palma, która eliminuje z powietrza substancje szkodliwe jak: tlenek węgla, formaldehyd, ksylen, benzen, czy trichloroetylen
- Fikus benjamina – Ficus benjamina – eliminuje z powietrza amoniak, oktan, benzen, ksylen i formaldehydy.
- Odmiany paproci np. Nefrolepsis wyniosły – Nephrolepis exaltata – jedna z najbardziej efektywnych roślin w procesie oczyszczania powietrza ze zbędnych substancji toksycznych.
- Trzykrotka pasiasta / zwisła – Tradescantia zebrina – oczyszcza powietrze z toksycznego formaldehydu, toluenu, benzenu, ksylenu i trichloroetylenu
Stanowisko dowolne (słońce, cień, półcień)
- Epipremnum złociste – Epipremnum aureum – usuwa z powietrza formaldehyd, tlenek węgla i benzen.
- Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum – wchłania wydzielające się substancje takie jak formaldehydy, tlenek węgla, steryny, szkodliwe substancje zawarte w benzynie, materiałach skórzanych , wydruku, tworzywach sztucznych.
Rośliny oczyszczające powietrze to doskonałe rozwiązanie, nie tylko aranżacyjne. Mieszkania i biura, w których spędzamy większość dnia, emitują różnego rodzaju związki szkodliwe dla zdrowia. Pochodzą one z klejów, farb i lakierów, a nawet płynów do czyszczenia. Naukowcy dowodzą, że 3 duże lub 6 małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl