Porady

Jak zimą zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?

System wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR w mieszkaniu

Podstawowym pytaniem, na które musimy odpowiedzieć jest to, skąd i w jakich ilościach bierze się powietrze w naszym domu. Proces ten związany jest głównie z systemem wentylacji w naszym budynku lub – co gorsza – z jego brakiem. Oczywistym jest, że w obecnych warunkach środowiskowych powietrze zimą, zwłaszcza w miastach, ma znacznie gorszą jakość ze względu na smog i wszechobecne zanieczyszczenia. Jak więc zadbać o jakość powietrza w domu?

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób działa wentylacja w domach,
  • czym jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem,
  • jakie są zalety rekuperatora,
  • jak obsługiwać i serwisować urządzenia wentylujące.

Jeśli masz problemy z wentylacją w domu, zwłaszcza zimą, powinieneś zastanowić się nad instalacją odpowiednich urządzeń, które wspomagają system oczyszczania powietrza. Sprawdź nasze propozycje, w jaki sposób możesz usprawnić ten proces oraz jak działa wentylacja mechaniczna.

Jakość powietrza w domu – jak o nią zadbać?

W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze dostaje się poprzez nawiewniki okienne czy nieszczelności budynku. Bardzo ważne jest, aby nie zaklejać ani uszczelniać nawiewników okiennych. To właśnie dzięki nim świeże powietrze dostaje się do naszego domu. Zaklejenie otworów może powodować brak świeżego powietrza, obniżenie jakości powietrza w domu i odpowiedniej wymiany, co w najgorszym przypadku może prowadzić nawet do śmierci poprzez zaczadzenie.

Zmniejszanie ilości powietrza nawiewanego do budynku może prowadzić również do innych problemów – widocznych gołym okiem, jak również tych mniej zauważalnych. Słaba wentylacja prowadzi do skraplania się pary wodnej na oknach, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju pleśni w budynku i może nieść za sobą niepokojące problemy. Brak wentylacji odczujemy również wchodząc do takiego pomieszczenia – w powietrzu będzie czuć nieprzyjemny zapach, a u domowników mogą pojawić się problemy z oddychaniem.

Jeśli takie problemy występują pomimo odpowiednio wykonanych i niezaślepionych nawiewników w oknach, należy sprawdzić drożność przewodów wentylacyjnych, czyli szachtu kominowego. Powietrze poprzez kratkę wentylacyjną trafia do szachtu, a następnie do atmosfery. Zaleca się od 1 do nawet 3 wymian powietrza w pomieszczeniu w czasie jednej godziny, zależnie od rodzaju pomieszczenia. Jest to szczególnie niekorzystne, gdy za oknem jest mróz, ponieważ dochodzi do niepożądanego schłodzenia pomieszczenia. Podczas okresu grzewczego bardzo często powietrze, które wpuszczane jest z zewnątrz jest zanieczyszczone, a otwierając okno nie uzyskujemy efektu świeżości w pomieszczeniu.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Drugim system wentylacji jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. W układzie tym powietrze nawiewane do budynku nie dostaje się oknami, a za pomocą specjalnych nawiewników sufitowych lub ściennych. Początkowo powietrze pobierane jest przez czerpnie, a następnie trafia na filtry, gdzie zostaje oczyszczone. Kierowane jest na wymiennik ciepła, w którym zostaje wstępnie podgrzane lub schłodzone. Za poprawną pracę układu odpowiedzialny jest wentylator, który tłoczy powietrze do pomieszczenia oraz wywiewa z niego zużyte powietrze. Do wywiewu nie stosuje się szachtu, a specjalne anemostaty, które połączone są z centralą wentylacyjną. Dzięki temu do pomieszczenia dostarczamy określoną i wymaganą ilość powietrza, a wywiewamy zużyte.

Ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować taki układ wentylacji mechanicznej. Eksperci techniczni marki Vaillant pomagają w wyborze urządzenia oraz rozplanowaniu instalacji. System ten wymaga większej ilości kanałów niż klasyczna wentylacja grawitacyjna, jednak niesie ze sobą wiele korzyści.

W rekuperatorach marki Vaillant wbudowany jest filtr F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%) w strefie powietrza zewnętrznego oraz G4 (zgrubny) w strefie powietrza wywiewanego. Wielkość powierzchni filtrów sięga 0,9 m2, przez co ich żywotność się wydłuża. Zaletą stosowania odpowiednich filtrów jest również ochrona przed pyłkami, które często powodują alergie. Mimo że zimą alergicy nie mają tak dużych problemów jak w okresie zakwitu roślin, niemniej docenią ten system wentylacji. Dobra jakość powietrza wpływa również na nasze samopoczucie, umiejętność skupienia się, niweluje zmęczenie oraz bóle głowy.

Zalety rekuperatora – poza poprawą jakości powietrza w domu

Montaż rekuperacji nie tylko poprawi jakość powietrza w naszym domu, lecz wpłynie również na jakość powietrza na zewnątrz oraz zmniejszy rachunki związane z ogrzewaniem. Straty ciepła w okresie grzewczym dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to straty związane z przenikaniem. Aby je zmniejszyć, izolujemy budynek, wymieniamy okna na bardziej szczelne czy montujemy nowe drzwi.

Drugim rodzajem strat ciepła są straty związane z systemem wentylacji. W nowym budynku, który jest dobrze ocieplony – bez rekuperacji – mogą one stanowić do 70% ogólnych start ciepła. System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem o dużej sprawności pomaga je zminimalizować. Ciepło nie ucieka z budynku kominem, a trafia do wymiennika ciepła. Dzięki wymiennikowi ciepła, w którym powietrze wywiewane ogrzewa powietrze nawiewane, redukujemy straty ciepła.

Graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła w rekuperatorach marki Vaillant przekracza 105%. Mniejsze straty ciepła oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą, tzn. zużycie gazu lub węgla w kotle. Zredukowane zużycie paliw prowadzi do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, dzięki czemu nie zanieczyszczamy powietrza w naszym sąsiedztwie. Wszystko to wpływa przede wszystkim na niższy koszt ogrzewania budynku. Wybierając wentylację z odzyskiem ciepła możemy zdecydować się na urządzenie grzewcze o mniejszej mocy, które jest tańsze. Montaż rekuperacji będzie więc odczuwalny nie tylko dla naszych płuc i zdrowia, ale także dla budżetu.

Obsługa i serwis systemu wentylacji mechanicznej

Rekuperatory marki Vaillant charakteryzują się cichą, wydajną i bezobsługową pracą. Dzięki regulatorowi sensoCOMFORT VRC 720 możemy sterować wentylacją i ogrzewaniem z jednego miejsca.

Wpływ na pracę rekuperatora ma oczywiście jakość powietrza, które dostaje się do urządzenia. Powietrze zewnętrzne nie zawsze jest najwyższej jakości, szczególnie podczas okresu grzewczego. Dlatego też po zakończeniu sezonu grzewczego lub w momencie, gdy rekuperator zaczyna głośniej pracować, należy wymienić filtry. Jest to bardzo prosta czynność, którą może samodzielnie wykonać każdy użytkownik. Jeśli będziesz regularnie dbać o czystość filtra, nie będziesz mieć żadnych problemów z urządzeniem, a jakość powietrza w Twoim domu będzie na najwyższym poziomie.

Już wiesz, jak zadbać o jakość powietrza w domu dzięki wentylacji mechanicznej. To urządzenie jest proste w obsłudze, a podczas sezonu grzewczego może okazać się niezastąpione. Jednocześnie pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz przyczynia się do dbałości o środowisko.

Similar Posts