Chociaż trudno jest wartościować urodę roślin, ponieważ wszystkie rośliny ogrodowe wyróżnia niepowtarzalny wygląd, to trzeba przyznać, że hortensja bukietowa to jedna z piękniejszych odmian. Doskonale ozdobi Twój ogród zarówno w ziemi, jak i donicach. Dowiedz się, jak uprawiać hortensje bukietowe, by wyglądały jak najlepiej!
Hortensja bukietowa
Krzew ten pojawił się w naszych rejonach kilka wieków temu, a miejsce jego pochodzenia to prawdopodobnie Japonia. Hortensje bukietowe uznawane są za jedne z bardziej wybrednych roślin, które ciężko pielęgnować we własnym ogrodzie. Za tym faktem stoi naturalne środowisko tych roślin, ponieważ hortensje samodzielnie rosną na terenach górzystych albo odsłoniętych terenach leśnych, gdzie mają najlepsze dla siebie warunki. Dość ciężko odtworzyć je samodzielnie na stosunkowo małym terenie ziemi ogrodowej, ale z pewnością warto!
Ciekawostką jest, że w naturalnym środowisku krzew hortensji może urosnąć na wysokość 10 m! Ta piękna roślina może być naprawdę gigantyczna! Ten krzew lubi się rozrastać, ale spokojnie można go ujarzmić przez umiejętne przycinanie. Kwiaty hortensji są zwykle białe lub różowe. Tworzą gęste skupiska na zakończeniach pędów. Niewielkie kwiaty płodne rosną razem z większymi kwiatami płonnymi, dzięki czemu całość jest zróżnicowana i wygląda naprawdę estetycznie.
Jedną z największych zalet hortensji jest jej długie kwitnienie. To roślina, która zdobi ogród całe lato, przekwitając dopiero wraz z końcem września. Dodatkowo hortensja bukietowa nie gubi kwiatów po przekwitnięciu. Zmieniają one jedynie swoją barwę. Nieruszone, mogą intrygująco zdobić Twój ogród również w okresie zimowym.
Hortensja bukietowa odmiany
Chyba każdy gatunek rośliny ma swoje odrębne rodzaje, wyjątkiem nie są także hortensje. Odmiany tej rośliny różnią się między sobą barwą kwiatów, jednak zanim wymienimy sobie kilka popularnych odmian, wyjaśnimy sobie różnice między hortensją bukietową (hydrangea paniculata), a hortensją ogrodową. Obie nazwy można często spotkać, jednak warto wiedzieć, iż nie są to te same rośliny. Przede wszystkim uprawa hortensji ogrodowej jest znacznie trudniejsza, a roślina o wiele bardziej wymagająca. Poza hortensją ogrodową, są jeszcze odmiany takie jak hortensja pnąca, hortensja drzewiasta, czy hortensja dębolistna.
Skoro wiesz już, czym różnią się oba rodzaje hortensji, możemy powiedzieć sobie, jakie rodzaje ma hortensja bukietowa. Ten gatunek ma sporo rodzajów, warto wiedzieć, jaki zdecydujesz się posadzić w swoim ogrodzie. Poniżej krótkie informacje na temat najpopularniejszych odmian zdobiących niejeden ogród:
- Hortensja grandiflora: Ta odporna odmiana jest urodzajna w bardzo duże kwiaty, które razem tworzą stożkowate skupiska mierzące około 30 cm średnicy. Cała roślina również nie jest jedną z najmniejszych. Krzew grandiflora może osiągnąć wysokość nawet do 3 m. Trzeba przyznać, że zwłaszcza w dużym ogrodzie roślina ta bardzo przyciąga wzrok. Dużą zaletą tej odmiany jest bardzo wysoka odporność na mrozy. Roślina nie wymaga od nas zatem zmożonej opieki.
- Hortensja pink diamond: To jedna z piękniejszych odmian hortensji bukietowej, o ile wszystkie nie są równie piękne! Pink diamond charakteryzuje się sięgajcymi 30 cm średnicy skupiskami kwiatów, które na czubkach mają delikatnie różowy kolor. Z czasem, kiedy kwiaty przekwitają, kolor płatków zyskuje intensywniejszy, różowy kolor, co sprawia, że roślina długi czas cieszy oczy jeszcze poza sezonem. Krzew dorasta do 2 m wysokości, a jego pędy są rzadko rozwidlone. Odmiana dobrze radzi sobie na każdym rodzaju gleby, a jego pielęgnacja nie jest wymagająca.
- Hortensja silver dollar: Ta odmiana jest dotychczas najmniejszą spośród wymienionych, ponieważ dorasta do 1,7 m wysokości. Bynajmniej nie jest ona mała. To bardzo gęsto kwitnąca roślina, której kwiaty są intensywnie białe. Co więcej, nie zmieniają one swojego koloru przez długi czas, pozostając dumnie białymi przez długi czas. Tę odmianę dobrze jest przycinać wczesną wiosną, by zachęcić ją do wzrostu. Poza tym pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Hortensja silver dollar jest odporna na mróz. Nie ma konieczności okrywania jej nawet na czas najniższych temperatur. Bez względu na pogodę, pozostanie piękną ozdobą ogrodów.
- Hortensja bukietowa limelight: To jedna z najciekawszych roślin, jakie mogą zdobić ogród. Sekret tkwi w mnogości barw występujących na jednym krzewie hortensji. Płatki kwiatów odmiany limelight początkowo mają nietypowy, limonkowy kolor. Prezentuje się to egzotycznie i stanowi bardzo miłą dla oka dekorację! Wraz z rozwojem rośliny kwiaty stają się biało-żółte, a im bliżej do końca sezonu, tym mocniej stają się różowe. Pielęgnacja tak pięknego okazu to prawdziwa przyjemność. Chociaż ta odmiana jest prosta w rozmnożeniu, to jej uprawa wymaga trochę pracy. Roślina lubi, kiedy wykonuje się na niej wszelkie prace ogrodnicze, takie jak nawożenie, cięcie, czy okrywanie na zimę. Co prawda jest do pewnego stopnia mrozoodporna, ale w czasie najniższych temperatur lepiej nie ryzykować.
- Hortensja polar bear: Sięgający 1,5 krzew zdobi ogród bardzo dużymi kwiatostanami, które osiągają średnicę 40 cm. Intensywnie białe zatrzymują wzrok, a z końcem sezony zyskują różowy odcień. Ta odmiana kwitnie późno, bo dopiero w sierpniu, utrzymując piękny stan aż do października.
Hortensja bukietowa sadzenie i uprawa
Powiedzieliśmy na początku, że hortensja bukietowa jest rośliną wymagającą. Co to oznacza w praktyce? Jakie warunki należy zapewnić hortensji, by rozwijała się prawidłowo i stanowiła wspaniałą ozdobę? Warto wiedzieć, że hortensja bukietowa jest mimo wszystko mniej wymagająca od hortensji ogrodowej. Zwłaszcza jeśli chodzi o przycinanie. Tym optymistycznym początkiem możemy przejść do szczegółowych wymagań rośliny.
Hortensja bukietowa, nieco odmiennie, niż typowe rośliny ogrodowe, nie przepada za nadmiarem słońca. Stanowisko półcieniste lub umiarkowanie słoneczne będzie dla niej doskonałe. Jeżeli planujesz mieć hortensję w swoim ogrodzie, zwróć uwagę, że ziemia idealna dla tej rośliny to z pewnością nie gleba gliniasta, ani mocno piaszczysta. Gleba musi być żyzna i dość wilgotna, co będzie wiązało się nie tylko z regularnym podlewaniem, ale także nawożeniem rośliny.
Jeśli gleba jest sucha, hortensja bukietowa również da sobie radę, jednak jej kwiaty nie będą tak imponujące, jak te, które wyrosną przy zapewnieniu jej lepszych warunków kwitnienia. Hortensję dobrze jest nawozić regularnie co kilka dni, najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Intensywność nawożenia i podlewania należy zmniejszyć dopiero we wrześniu, kiedy roślina powoli będzie przygotowywała się do zimy. Zanim przejdziemy do opisu przycinania hortensji, powiemy sobie co nieco na temat pobierania sadzonek i pielęgnowania rośliny od najmniejszej fazy wzrostu.
Hortensja bukietowa da nam dobrej jakości sadzonki, pod warunkiem, że przytniemy je z wierzchołków pędów. Sadzonki powinny mieć około 8 cm długości. Ważne jest, by pamiętać, że materiał na sadzonki pobieramy już w czerwcu, kiedy roślina wciąż kwitnie i jest zielona. Pobrane wycinki nacina się u podstawy, a następnie sadzi w celu ukorzenienia. Młode rośliny powinny znajdować się w warunkach cieplarnianych, aż do nastania kolejnej wiosny. Jeżeli mimo wszystko wolisz pobierać sadzonki jesienią, również jest to możliwe. Wtedy trzeba pobrać zdrewniałe pędy hortensji i w chłodnych warunkach przechować je do wiosny, a kiedy wiosna zadomowi się już na dobre, ukorzenione pędy można umieścić w ziemi. Na szczęście z ukorzenianiem hortensji nie ma problemów, w tym procesie rośliny te nie są przesadnie wymagające.
Problem zaczyna się o wiele później, kiedy hortensja kwitnie już w naszym ogrodzie. Hortensja, odmiany ściśle mówiąc, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie, mają różne terminy cięcia. Trzymanie się odpowiednich terminów jest bardzo ważne w prawidłowym kwitnieniu hortensji. Jak zatem wygląda przycinanie różnych odmian?
- Hortensja krzewiasta i Hortensja bukietowa: Cięcie tych odmian jest charakterystyczne, ponieważ rosną one wyłącznie na tegorocznych pędach. Z tego względu przycina się wszystkie stare pędy, na wysokość 20-30 cm. Prace ogrodnicze tego typu wykonujemy wiosną, kiedy kwiaty nie są jeszcze rozwinięte. Taka pielęgnacja konieczna jest każdego roku, a w zamian za to zyskujemy bujną roślinę zdobiącą nasz ogród.
- Inaczej wygląda pielęgnacja hortensji rosnących na ubiegłorocznych pędach, takich jak hortensja ogrodowa lub dębolistna. W tym przypadku usuwa się jedynie przekwitłe kwiaty wiosną i jesienią. Większe przycinanie, którego wymaga odpowiednia pielęgnacja, wykonuje się co 4 lata. Nie ma potrzeby robić tego częściej.
Choroby hortensji bukietowych
Nie tylko nieprawidłowa pielęgnacja może stanowić zagrożenie dla naszych roślin. Niestety hortensja bukietowa, tak samo jak inne rośliny ogrodowe, również jest narażona na działanie szkodników. Co ciekawe, wiele negatywnych objawów może wynikać z tego, że pielęgnacja rośliny przebiega nieprawidłowo.
- Chloroza liści to zjawisko niekorzystnego dla hortensji pH ziemi. Objawia się ona zżółknieniem liści hortensji. W tym przypadku trzeba zmienić odczyn gleby na bardziej kwaśny, co można osiągnąć dzięki specjalnym nawozom.
- Poparzenie liści, chociaż brzmi dość dziwnie w odniesieniu do rośliny, to może się zdarzyć. Hortensja dobrze znosi słońce, jednak preferuje miejsca półcieniste. Nadmiar słońca może doprowadzić do zżółknienia i opadania liści. Aby temu zapobiec pamiętaj o regularnym podlewaniu kwiatów i dbaj, by ziemia nie była zanadto sucha. Kiedy roślinie brakuje cienia, warto ją osłonić. Prościej od razu posadzić hortensję na odpowiednim stanowisku, gdzie warunki będą dla niej optymalne.
- Chociaż hortensja bukietowa jest jedną z bardziej odpornych odmian, to nie potrafi obronić się przed mączniakiem prawdziwym, który atakuje niemal wszystkie rośliny ogrodowe. Ten rodzaj grzyba można rozpoznać po białym nalocie na liściach. Szkodnik zaburza rozwój rośliny i powoduje opadanie liści. Do zwalczenia grzyba konieczne są środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Szczegółowe informacje na temat najlepszego produktu poda Ci sprzedawca.
- Hortensja często narażona jest także na ataki mszyc i przędziorków. Ich szkodliwe działanie polega na wysysaniu soków z roślin, co zaburza wzrost i kwitnienie, a z czasem prowadzi do obumierania hortensji. Kiedy tylko zauważysz charakterystyczne, czarne skupiska mszyc lub przędziorków, natychmiast biegnij po chemiczne środki ogrodnicze!
W zapobieganiu chorób pomogą Ci odpowiednie narzędzia ogrodnicze, takie jak nawozy czy specjalne środki służące do ochrony ogrodów przed atakami szkodników. Pielęgnacja roślin z odpowiednimi środkami jest zdecydowanie prostsza i gwarantuje lepsze efekty!
Hortensja, głównie dzięki wyróżniającej mieszance kwiatów płodnych i kwiatów płonnych, które tworzą zróżnicowane skupiska, a także pięknym i intensywnym barwom, jest jedną z bardzo lubianych ozdób ogrodów. Być może warto, by swoją hortensję miał także Twój ogród?
Uwaga: Nasza strona korzysta z plików cookies. Akceptując ciasteczka wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez firmę i jej zaufanych partnerów. Zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych szczegółowo wyjaśnia zakładka, do której pokieruje Cię strona główna Twojej przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić zasady dotyczące przetwarzania i wykorzystywania danych.