Lata 90. w Polsce były dekadą nowoczesnych, inspirowanych Zachodem rozwiązań aranżacyjnych. Dopiero na początku XXI wieku, na fali nostalgii do przeszłych czasów zaczęto projektować wnętrza nawiązujące do stylistyki poprzedniego ustroju. Obecnie trendy związane w PRL odnoszą sukcesy nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w prywatnych mieszkaniach. Sprawdź, czy tego typu aranżacja łazienki to pomysł dla Ciebie!
Wystarczy jeden detal, by osiągnąć efekt!
Dokładne odtworzenie wystroju łazienek sprzed dekad byłoby nie tylko czasochłonne, ale też mało funkcjonalne. Oprócz gustów, zmieniła się również technologia stosowana przy produkcji mebli łazienkowych, a w projektowaniu wnętrz retro nie chodzi wszak o zrezygnowanie ze współczesnych wygód. Z powodzeniem można natomiast stosować wyraziste nawiązania do PRL-u, które wzbudzą odpowiednie skojarzenia, jednocześnie nie zaburzając estetyki wnętrza. Łatwo dostępne środki wyrazu to elementy wykończenia, pojedyncze meble lub po prostu… barwa ścian (www.tikkurila.pl).
Mebel retro w aranżacji łazienki
Umywalka w kolorze matowego różu lub groszkowej zieleni była niegdyś obiektem szczególnie pożądanym przez miłośników modnego wystroju. Obecnie także może wyglądać szykownie, pod warunkiem, że reszta łazienki utrzymana zostanie w tonacji monochromatycznej. Jeden barwny element w zupełności wystarczy – ma wyróżniać się na tle białych kafelków. Górną część ścian pomaluj jasną farbą, na przykład Tikkurila Luja 7 w odcieniu G503 Calla. Jest to specjalistyczna farba, która idealnie sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Pozostałe meble łazienkowe także powinny być białe, aby dodatkowo wyeksponować oryginalną umywalkę. Dodatkowym akcentem kolorystycznym może być natomiast charakterystyczny puchaty dywanik umiejscowiony obok prysznica lub wanny.
Szach mat!
Biało-czarne kafelki ułożone we wzór szachownicy można było zobaczyć w co drugim polskim domu. W połączeniu z wielokolorowymi meblami tworzyły chaotyczny, niespójny efekt… Jednak jeśli ograniczysz kompozycję do zaledwie kilku barw, bez trudu wydobędziesz potencjał kultowej “szachownicy”!
Ciekawym wyborem kolorystycznym będą odcienie błękitu z palety Tikkurila Feel the Color. Przykładowe propozycje to J356 Sky lub Y354 Cumulus, które wprowadzą do wnętrza nastrój spokoju i harmonii. Aranżacji łazienki dopełnią meble z jasnego drewna i biała armatura
Odważne decyzje kolorystyczne
Późny PRL to czas, kiedy projektanci potrafili naprawdę zaszaleć z kolorami. Niestraszne były im kontrastowe połączenia i wyraziste barwy. Bogata paleta odcieni Tikkurila Feel the Color daje możliwość odtworzenia tej niecodziennej stylistyki we własnym mieszkaniu!
Jeśli marzysz o pomarańczowych ścianach, wybierz odcień K396 Safari lub S311 Heat i połącz go z meblami łazienkowymi z ciemnego drewna. Chcesz przekonać się, jak będzie wyglądał kontrast między ciemnobłękitnymi kafelkami a czerwoną ścianą? Sięgnij po intensywny kolor M319 Reef. A może urzekł Cię duet różu i zieleni, który dziś już rzadko się widuje? Wypróbuj odcienie N388 Wasabi i Y411 Milkshake.
Twoja łazienka może stać się retro cudeńkiem dzięki zastosowaniu kilku opisanych wyżej prostych pomysłów! Projektując aranżację, pamiętaj jednocześnie o jej praktycznym aspekcie. Ściany łazienki narażone są na negatywny wpływ wilgoci, dlatego warto zastosować specjalistyczną farbę Tikkurila Luja 7, która świetnie sprawdzi się na ścianach w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak np. łazienki. Jest ona dostępna we wszystkich odcieniach wymienionych w tym artykule… I wielu, wielu innych!