Palisada w ogrodzie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Zamontowanie jej jest dość łatwe, o ile oczywiście skorzystamy z kilku podstawowych reguł. Specjalnie dla Państwa prezentujemy je w niniejszym tekście. Im lepiej dobierzemy rozmiar i rodzaj palików do wymagań ogrodu, tym łatwiej będzie nam stworzyć interesującą i po prostu ładną konstrukcję. Serdecznie zachęcamy do spróbowania swoich sił!
Ogrodowa palisada betonowa – dlaczego jest potrzebna?
Zachowanie porządku w ogrodzie wymaga odpowiednich materiałów i środków. Najczęściej wykorzystuje się kostkę brukową i palisadę betonową. Dzięki niej mimo chaosu wynikającego z istnienia różnych poziomów ziemi wyłoni się harmonia. Ten rodzaj rozgraniczenia rabat i nasypów sprawia, że nie grożą nam problemy z zapadaniem i rozmywaniem poszczególnych powierzchni. Dzięki palisadzie betonowej wyznaczymy granicę miejsc rozwoju roślin różnego rodzaju, często takich, które mogą nieco “wchodzić sobie w drogę”. Jeżeli użyjemy elementów w różnych kolorach, możemy stworzyć naprawdę interesująca kompozycję (tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę barwy kwiatów i krzewów znajdujących się na działce).
Jak przygotować się do pracy?
Sposób montażu palisady betonowej powinien być zależny od właściwości ziemi. Trochę inaczej należy podejść do sprawy, jeśli mamy do czynienia z glebą zmieszaną na przykład z gliną. Będzie ona zdecydowanie gorzej przepuszczać wodę. Musimy zadbać o to, by podbudowa była równa – to na niej musi się znaleźć betonowy fundament. Im większe są poszczególne paliki, tym głębsza powinna być podstawa. Jeżeli pod ziemią znajdzie się jedna trzecia konstrukcji, nie powinno jej nic grozić. Niekiedy dla bezpieczeństwa można zastosować kilka lub kilkanaście centymetrów zapasu. Warto wykonać również drenaż. Jego zadaniem będzie odprowadzenie stwarzającej zagrożenie wody.
Właściwy montaż palisady betonowej
Najważniejszym elementem wykonania prawidłowego montażu jest zadbanie o to, by odstępy między poszczególnymi palami były takie same. Nawet najmniejszy błąd może spowodować, że całość konstrukcji “straci równowagę” i się przechyli. Jeśli tak się stanie, palisada betonowa nie będzie wypełniać swojej funkcji. Poza tym im jest ona wyższa, tym wskazane w tym akapicie zadanie będzie trudniejsze.
Jeśli uda nam się wszystkie prace wykonać prawidłowo, możemy liczyć na wysoki poziom estetyczny palisady betonowej. Może się okazać, że jest to brakujący element układanki, której rezultatem będzie piękny ogród!