Porady

Lukarna – jej wady i zalety

Lukarna - jej wady i zalety

Lukarna, poza oknami połaciowymi, jest jednym z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie poddasza. Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami ma wpływ zarówno na bryłę budynku, architekturę wnętrza, jak i na ilość światła, które wpada na poddasze. Jakie są plusy i minusy posiadania lukarny?

Co to jest lukarna?

Lukarna to rodzaj nadbudówki w dachu domu, z umieszczonym w ścianie frontowej oknem, które doświetla poddasze. Ten element architektoniczny może występować w bardzo różnorodnych formach. Lukarny mają odmienne rozmiary, ilość oraz kształt zamontowanych okien i konstrukcje osadzonego nad nimi dachu. Może on być płaski, dwu- oraz trzyspadowy.

Charakterystycznym oraz niezwykle dekoracyjnym rodzajem lukarny jest wole oko. Właściwe zrealizowanie tego elementu jest dość skomplikowane. Wykonawca powinien posiadać większe doświadczenie i być dokładny. Oczywiste jest to, że będą to również wyższe koszty. W odróżnieniu od klasycznej lukarny, zadaszenie wolego oka bezpośrednio przechodzi w pokrycie całego dachu. To sprawia, że jego konstrukcją ma specyficzny łukowaty kształt i stanowi wspaniałą dekorację połaci dachu. W ściance frontowej wolego oka bardzo często umieszcza się okna  okrągłe, owalne lub zwieńczone łukiem.

Lukarna jest cieszącym oko urozmaiceniem połaci dachu, ale jednocześnie pozwala na jeszcze większe możliwości aranżacji poddasza. W porównaniu do okien połaciowych rzadziej się ją wybiera. Dzieje się tak, ponieważ jej montaż jest dosyć kosztowny oraz jest ona mniej uniwersalna. Zazwyczaj lukarna wstawiana jest w budynkach, które mają strome dachy (kąt nachylenia powyżej 45°) i wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m.

Jakie są zalety i wady lukarny?

Daje ona możliwość urozmaicenia fasady obiektu. Nadaje jej wyjątkowy charakter. Gwarantuje one między innymi dużą dowolność, jeżeli chodzi o dobór gabarytów albo kształtu stolarki okiennej. Nie pozwalają na to inne rozwiązania na poddaszach. Zastosowanie lukarny umożliwia również bardziej efektowne wykorzystanie powierzchni użytkowej poddasza, jeżeli chodzi o okna połaciowe. Lukarna sama w sobie jest bardzo malowniczym elementem architektonicznych, który dobrze jest wykorzystać w aranżacji wnętrza.
Do wad z pewnością można zaliczyć fakt, że decyzję o wyborze lukarny należy podjąć już na etapie projektu, ponieważ późniejsze jej wstawienie będzie związane z koniecznością uzyskania nowego pozwolenia na budowę. W niektórych sytuacjach też niezbędne będzie podwyższenie dachu. Lukarny najlepiej się sprawdzają w pomieszczeniach, w których nie jest potrzebne dobre oświetlenie.

Similar Posts