Ogórki gruntowe są dość trudne w uprawie, ale ich smak i właściwości odżywcze sprawiają, że uprawy ogórków warto się nauczyć. Kiedy najlepiej siać ogórki? Jak się przygotować? Na co uważać? Zapraszamy do krótkiego poradnika, który pomoże Ci uzyskać doskonałe zbiory!
Jak uzyskać dobrą rozsadę ogórków?
Nasiona ogórków należy wysiewamy najpierw do przepuszczalnego i nieprzesychającego podłoża. W wilgotnej i ciepłej glebie nasiona ogórków szybko wypuszczą listki. Należy trzymać je w ziemi o temperaturze 20-25 stopni. Ta metoda nazywa się uprawą ogórków z rozsady. Odpowiednia temperatura i warunki do wzrostu siewek łatwiej utrzymać, umieszczając nasiona do doniczek. Dzięki temu mamy większe szanse na to, że wzrastające ogórki przetrwają później w glebie. Zdecydowanie bardziej poleca się metodę sadzenia nasion do doniczek od sadzenia nasion bezpośrednio do gruntu.
Przygotowanie gruntu pod wysiew ogórków
Uprawa ogórków wymaga uprzedniego przygotowania gleby. Przygotowania gruntu rozpoczynamy rok wcześniej, jesienią, przeprowadzając mechaniczną uprawę gleby. Konieczne jest przy tym rozrzucenie obornika lub kompostu. Drugą metodą jest wysianie i przyoranie nawozów naturalnych, na przykład gryki lub łubinu.
Sadzonki nie przyjmą się nam w małożyznej glebie. Przed uprawą warto ją dodatkowo odżywić fosforem i potasem. A kiedy nadejdzie wiosna, bardzo często wzbogaca się ziemię azotem, aplikując odpowiednią ilość azotu w dwóch dawkach. Pierwszą porcję dodajemy do gleby przed wysiewem nasion, a drugą, kiedy nasiona się przyjmą, a rośliny wypuszczą liście i rozpoczną kwitnienie.
Oprócz gruntu musimy także przygotować same nasiona. Należy uodpornić je nieco na działanie szkodników i grzybów.
Kiedy sadzić ogórki?
Sadzenie ogórków rozpoczynamy w drugiej połowie maja i w pierwszej połowie czerwca. Istotne jest, by temperatura nie spadała poniżej 15 stopni. Ogórki wysiewamy w zależności od odmiany, na dwa sposoby:
- Ogórek gruntowy wymaga rozstawy 80 x 100 cm.
- Ogórek z odmiany pnącej około 50 x 100 cm.
Nasiona umieszczamy na głębokości 2 cm, pojedynczo lub w małej grupie po 3 sztuki. Ziemia musi być oczywiście wilgotna. Tak wygląda wysiew ogórków, jeśli siew warzyw odbywa się bezpośrednio z nasion. Jeśli zdecydowaliśmy się na wcześniejszą rozsadę, termin naszej pracy zaczyna się wcześniej.
Do siewu ogórków z rozsady przystępujemy w tym samym czasie: na półmetku maja i czerwca, jednak rozsadę przygotowujemy już w trzecim tygodniu kwietnia.
Jak siać ogórki do rozsady?
Siew ogórkow do rozsady rozpoczynamy po upływie pierwszej połowy kwietnia. Potrzebujemy w tym celu doniczki torfowej lub ceramicznej o średnicy 6-10 cm. Ziarenka umieszczamy w wilgotnej ziemi na głębokości 1 cm. Na jeden pojemnik możemy dać maksymalnie 2 nasiona, bo inaczej nici z naszej uprawy. Czego jeszcze potrzebuje nasz wzrastający ogórek?
- Temperatura w ciągu dnia powinna sięgać 20-25 stopni. W nocy nie może spadać poniżej 16 stopni.
- Nasze rosnące ogórki wymagają stale wilgotnej gleby. Nie możemy pozwolić sobie na zapominalstwo, bo rośliny nie dadzą nam drugiej szansy.
- Kiedy rośliny zaczną wypuszczać listki, wystawiamy je na większe słońce.
- Młode roślinki możemy sadzić do gleby, kiedy rozwiną 2-3 liście i osiągną wysokość 15 cm do 30 cm.
Uprawa rozsady jest najłatwiejsza w szklarni. Jeśli nie posiadamy szklarni na własny użytek nic straconego. Rozsadę można uprawiać również w tunelu foliowym lub inspekcie. Na koniec ważna informacja: rośliny przenosimy do gruntu razem z doniczką lub grudką gleby, w której rosły.
Jakie wymagania mają dojrzewające ogórki gruntowe?
Bez względu na termin siewu, czy rozpoczynamy go od kwietnia i rozsady, czy decydujemy się na bezpośredni siew ogórków na przełomie maja, uprawa wygląda mniej więcej tak samo. Ogórki muszą mieć wilgotną i żyzną glebę. Najlepiej przyjmują się w szklarni, ale uprawa poza szklarnią również jest możliwa.
Siew ogórków musi być zgodny z zasadami zachowania odległości. Nasze ziarenka nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie. Uprawie roślin należy się także stale przyglądać. Chociaż ogórki lubią ciepło i wilgoć, musimy uważać, by uprawa nie była przegrzana. Miejsce siewu ogórka należy wietrzyć i okrywać przed zbyt intensywnym słońcem.
Pochodzenie i wartości odżywcze ogórka
Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale ogórek nie jest polską rośliną. Ogórki przywędrowały do nas z Azji. Od tamtego czasu stały się jednymi z najpopularniejszych warzyw. Warto znać korzystne właściwości odżywcze ogórków. Ogórki, podobnie jak inne owoce i warzywa są cennym źródłem witamin.
- Zielone ogórki składają się głównie z wody. Zapobiegają odwodnieniom i szybko gaszą pragnienie. Idealna przekąska zero kalorii na lato!
- Jedną z największych zalet ogórków jest obecność przeciwutleniaczy i kukurbitacyny, które hamują rozwój raka.
- Ze względu na dużą zawartość wody ogórki działają moczopędnie, co pomaga w zwalczaniu infekcji i schorzeń nerek.
- W składzie ogórków kryją się takie wspaniałości jak witamina C, A, E, K i B6. Do tego niacyna, ryboflawina, tiamina i kwas foliowy.
- Ogórki zawierają również liczne minerały jak wapń, żelazo, magnez, potas, sód i cynk.
- Ogórki mają korzystny wpływ na zdrowie i polecane są szczególnie osobom chcącym utracić nieco na wadze. Pomagają również w walce z nadciśnieniem i chorobami serca.
Ogórki możemy jeść na surowo, kiszone, w postaci korniszonów, w sałatce, na kanapce, do obiadu i jako przekąskę. Sposobów przyrządzania ogórka jest tak dużo, że ciężko się nim znudzić!
Chociaż siew ogórków nie jest szybki i prosty, a na uprawę musimy przeznaczyć trochę cierpliwości, to smak i wartości ogórków z własnej uprawy nie mają sobie równych. Zapasy sporządzone jesienią wystarczą na wiele dni smacznego podjadania. Zdecydowanie polecamy siać warzywa na własny użytek!