Porady

Pompy zatapialne i śrubowe – co warto o nich wiedzieć?

Pompy zatapialne i śrubowe - co warto o nich wiedzieć?

Woda nas otacza. Woda jest bardzo ważna dla człowieka – w końcu bez niej nie mogłoby istnieć żadne życie na Ziemi. O wodę trzeba dbać i dokładać wszelkich starań, by nie działo się z nią nic złego. W końcu całkiem dosłownie woda to przyszłość ludzkości – jeśli na pewnym etapie jej zabraknie, zabraknie też ludzi oraz każdego innego życia na Ziemi. Jednak woda ma też swój niszczący, bardzo destrukcyjny charakter. Czasami też, właśnie dlatego, znajdzie się tam, gdzie być jej nie powinno. Może być brudna lub czysta, ale jej obecność zawsze będzie wtedy tak samo niepotrzebna w danym miejscu i może doprowadzić do wielu zniszczeń. Dlatego w takich okolicznościach należy ją odpompować bez szkody dla środowiska. A w tym zadaniu z cała pewnością pomogą odpowiednie pompy.

  1. Co to są pompy zatapialne?
  2. Pompa do wody brudnej i czystej
  3. Pompa z rozdrabniaczem do szamba
  4. Pompa ściekowa
  5. Czym jest pompa głębinowa śrubowa?
  6. Gdzie stosuje się pompę głębinową śrubową?

Czym są pompy zatapialne?

Pompy zatapialne, jak sama nazwa wskazuje, to pompy, które możesz bez szkody dla nich samych zanurzyć w wodzie. Tak zanurzone nadal będą dobrze i wydajnie pracować, bo właśnie do tego zadania zostały one stworzone. Pompy zatapialne mają różne wymiary i różną pojemność, bo stosowane są z powodzeniem w różnych okolicznościach. Największa wydajność przyda się tam, gdzie woda ma zostać wypompowana jak najszybciej. Małe pompy zatapialne mogą zmieścić się w pomieszczeniu i wypompowywać z niego wodę po powodzi czy innym zalaniu. Z kolei te większe pompy przydadzą się wtedy, gdy trzeba szybko osuszyć teren. Skorzystają z tego z całą pewnością właściciele gruntów, którzy przed rozpoczęciem planowanej inwestycji muszą przede wszystkim osuszyć grunt. Pompy zatapialne mają szerokie zastosowanie – wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, a także przez różne firmy, w tym szczególnie często przez branżę budowlaną. Istnieją różne rodzaje pomp, które mają szereg różnorodnych zastosowań. Jeżeli jesteś zainteresowany pompami zatapialnymi, zajrzyj tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne,c9.html.

Pompy do wody czystej i brudnej

Pompy do wody czystej służą do przepompowywania wody czystej ze studni, by użyć jej do zasilenia oczka wodnego, podlać ogród i zastosować w wielu innych przypadkach. Służą też do przepompowywania wody deszczowej ze zbiorników na deszczówkę w inne miejsce. Z kolei pompy do wody brudnej w gospodarstwie domowym najczęściej mają zastosowanie w przypadku pralek czy zmywarek – wtedy ich zadaniem jest przepompowanie wody ze sprzętu AGD do innego zbiornika. Również bywają wykorzystywane w przypadku wody deszczowej.

Pompy do szamba

Te pompy najczęściej wyposażone są dodatkowo w specjalny rozdrabniacz. Radzą sobie z przepompowywaniem wody z drobnoziarnistym osadem, a także gęstą zawiesiną. Dlatego są nieodzowne w domowych oczyszczalniach ścieków i doskonale sprawdzają się w przydomowych szambach. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w przypadku chęci odpompowania wody ze stawu, jeśli jest tam muliste, nieprzyjemne dno. Poradzą sobie z tego typu osadem bez większych problemów.

Pompy ściekowe

Są uważane za najbardziej uniwersalne. A wszystko dlatego, że z powodzeniem można je wykorzystywać zarówno do wody czystej, jak i brudnej i bardzo mocno zanieczyszczonej. Poradzą sobie również ze ściekami, w których jest gęsty osad czy z surowymi ściekami drobnocząsteczkowymi, a także z rzadkimi ściekami. Dadzą sobie radę też z różnego rodzaju ciekami wodnymi, nawet bardzo zanieczyszczonymi.

Co to jest pompa głębinowa śrubowa?

Pompa śrubowa była nazywana także pompą ślimakową. W ogólnej klasyfikacji pomp podlegają pod kategorię pomp rotacyjno-wyporowych. Nie ma jednego typu pompy śrubowej. W tej kategorii znajdują się różnorodne typy urządzeń, które znacząco się między sobą różnią. Różna jest nie tylko śruba, różnice wychodzą już na poziomie projektu takiego urządzenia czy samej jego późniejszej konstrukcji. Zasada, według której działają tego typu pompy została opatentowana już w 1930 roku, a opatentował ją profesor René Moineau. Pompy śrubowe głębinowe mogą pochwalić się wydajnością, która poziomem zbliżona jest do wydajności pomp wirnikowych. A ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie potrzebują zbyt częstej konserwacji. W dodatku zużywają się bardzo wolno, bo odpowiednie ich uszczelnienie pozwala im na zachowanie maksymalnego czasu żywotności. Więcej na temat pomp śrubowych głębinowych przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/glebinowe-pompy-srubowe-czym-sa-jakie-sa-ich-zalety-i-wady,b71.html.

Jakie jest zastosowanie pomp śrubowych?

Pompy śrubowe z powodzeniem wykorzystywane są w różnorodnych warsztatach, gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach, a także w obiektach wypoczynkowych i rekreacyjnych, co czyni z nich urządzenia dość uniwersalne w swojej istocie. Są w stanie pompować wodę nawet z bardzo mocno zapiaszczonych studni głębinowych. Mogą także pompować ciecze z elementami stałymi lub bardzo gęste zawiesiny, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w przemyśle.

Similar Posts